Grafika na odzieży a prawa autorskie

25-11-2020, 19:33

Kwestia zgodności grafik nadrukowywanych na koszulkach z prawem autorskim może budzić wątpliwości. Nie jest to tak łatwa sprawa, jak mogłoby się wydawać, ponieważ zależy ona od kilku aspektów, w tym sposobu wykorzystania zamówionej odzieży. Kiedy grafiki pobrane z internetu i umieszczone na koszulkach z własnym nadrukiem nie łamią praw autorskich?

Grafika na odzieży wykorzystywanej komercyjnie

Jeśli zamawiasz koszulki z własnym nadrukiem w celu ich odsprzedania swoim klientom, konieczne jest zastosowanie grafik, do których masz prawa autorskie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania takich plików specjaliście. Na wielu stronach zajmujących się tworzeniem koszulek na zamówienie istnieje również opcja skorzystania z usługi stworzenia spersonalizowanego wzoru na życzenie klienta. W ten sposób możesz mieć pewność, że grafika będzie niepowtarzalna i nie naruszy niczyich praw autorskich lub majątkowych.

Darmowe grafiki z internetu

Istnieje również opcja skorzystania z banków darmowych zdjęć i grafik. Zwykle są one dostępne w kreatorach koszulek z własnym nadrukiem, które znajdziesz, na przykład, w sklepie Mega Koszulki. Takie pliki mogą być wykorzystywane zarówno do celów komercyjnych, jak i prywatnych. Darmowe grafiki, które spisują się świetnie jako własny nadruk na koszulkę, można znaleźć również na zewnętrznych stronach typu stock.

Sprawdź licencję przed wybraniem grafiki

W internecie znaleźć można wiele grafik na T-shirt z własnym nadrukiem, które są udostępnione na w pełni darmowej licencji. Zdarza się jednak, że niektórzy autorzy umożliwiają korzystanie ze swoich dzieł jedynie do użytku prywatnego, a nie komercyjnego. Jeśli chcesz sprzedawać koszulki z własnym nadrukiem, przed wybraniem motywu powinieneś sprawdzić dokładny zakres licencji. Pominięcie tego kroku może bowiem doprowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych.

Gotowe obrazy a nadruk na koszulce

Koszulka damska fullprint-1

Koszulka damska Happy Mona Lisa

Problem pojawia się również w sytuacji, gdy na bluzce z własnym nadrukiem ma znaleźć się grafika lub zdjęcie przedstawiające już gotowe dzieło. Doskonałym przykładem są liczne koszulki ze znanymi obrazami, takimi jak Mona Lisa czy Gwiaździsta Noc. Te dzieła od dawna są dopuszczone do użytku komercyjnego, ale komplikacje pojawiają się w sytuacji, gdy chcesz wydrukować zdjęcie przedstawiające, na przykład, nieznane, artystyczne graffiti bez zgody autora muralu.

Najbezpieczniej jest tworzyć własne wzory

Jeśli dysponujesz odpowiednimi umiejętnościami i programami graficznymi, możesz samodzielnie stworzyć własny nadruk na koszulkę. Wówczas zyskujesz pewność, że to Ty jesteś autorem wzoru, a więc masz prawo do rozpowszechniania go zgodnie z własnymi potrzebami. Bezpiecznym rozwiązaniem są także koszulki z własnym napisem. Istnieje wiele darmowych fontów, dzięki którym możesz stworzyć dowolną sentencję czy pojedynczy wyraz bez konieczności martwienia się o prawa autorskie.

Użytek niekomercyjny koszulek z własnym nadrukiem

Koszulka męska-1

Koszulka męska Zarobiony Jestem

Jeśli zamierzasz wykorzystywać koszulkę z własnym nadrukiem w sposób niekomercyjny, czyli nie sprzedając jej i nie reklamując żadnych usług lub towarów, kwestia praw autorskich jest nieco mniej restrykcyjna. Warto jednak mieć świadomość, że wykorzystywanie cudzych utworów jest kradzieżą. Z tego powodu ostateczny wybór w sytuacji, gdy zamierzasz korzystać z zamówionej koszulki jedynie prywatnie zależy wyłącznie od Twojej etyki i licencji, zgodnie z którą zostało udostępnione konkretne dzieło.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag nolstag koszulki z nadrukiemtag koszulki
To warto przeczytać

fot. Tavexfot. InPost
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: