Google przyznaje się do błędu

23-02-2006, 09:38

Firma potwierdziła, że jej oprogramowanie Google Desktop 3, posiada niedopuszczalną lukę bezpieczeństwa.

Google Desktop to oprogramowanie pozwalające użytkownikom na przeszukiwanie dokumentów, znajdujących się na dysku twardym komputera, w sposób podobny do tego, jak robi to wyszukiwarka Google. Program dostępny jest za darmo, lecz na jego najnowszą wersję ostro zareagowały wszystkie poważne organizacje zajmujące się bezpieczeństwem komputerowym.

Powodem krytyki, o której pisaliśmy już na łamach DI, jest nowa funkcja programu, pozwalająca przeszukiwać pliki znajdujące się na kilku różnych komputerach połączonych w sieć. Aby opcja działała poprawnie, dokumenty muszą zostać wysłane na serwery Google. To narusza prywatność danych użytkownika i powoduje liczne sprzeciwy.

Google w wywiadzie dla brytyjskiego ZDNet przyznało: "Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych firm wysyłanie poufnych danych poza obręb ich serwerów jest ogromnym ryzykiem. Rozumiemy zaniepokojenie przedstawicieli biznesu.". Bezpieczeństwo nowej opcji Google porównało do bezpieczeństwa poczty elektronicznej...

Pomimo przyznania się do błędu Google próbuje jednak przerzucać odpowiedzialność za ewentualny atak, na firmy korzystające z Google Desktop. "Ciężar odpowiedzialności za bezpieczeństwo danego przedsiębiorstwa spoczywa wyłącznie na jego barkach. Każdy może bowiem skonfigurować Google Desktop w odpowiedni dla niego sposób." - powiedział przedstawiciel Google.

Organizacje zajmujące się bezpieczeństwem podkreślają w tym przypadku, że większość pracowników nie ma zaawansowanej wiedzy na temat ani działania programu, ani bezpieczeństwa komputerowego. Mimo wszystko muszą oni pracować z poufnymi danymi, a to rodzi podejrzenia, że za pomocą Google Desktop, nawet nieumyślnie, wyprowadzą dane poza przedsiębiorstwo.

Google zaleca firmom obawiającym się o prywatność swoich danych korzystanie z także darmowej wersji Enterprise oprogramowania Google Desktop. Ta wersja pozwala administratorom na globalne zablokowanie wszystkim użytkownikom "wadliwej" opcji programu.

Następny artykuł » zamknij

Yahoo blokuje Allaha?

Źródło: CNET
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag firmytag bezpieczeństwo
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031