Google dominuje w internecie?

04-05-2011, 07:30

Pytanie może wydawać się banalne, jednak wcale takie nie jest. Amerykańskie władze chcą sprawdzić, jaka jest faktycznie pozycja Google'a w wirtualnym świecie. Proszą o pomoc inne firmy.

Google znowu na celowniku amerykańskich władz. Jak donosi Bloomberg, powołując się na trzy osoby zbliżone do sprawy, Federalna Komisja Handlu zamierza wszcząć oficjalne postępowanie w sprawie dominacji firmy w internecie. W tym celu miała poprosić inne firmy z branży nowych technologii o zebranie informacji mogących pomóc w ustaleniu stanu faktycznego.

>> Czytaj także: Amerykanie wciąż ufają Google

Sonda
Czy Google dominuje w internecie?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Komisja miała zwlekać z podjęciem kroków do czasu wydania przez Departament Sprawiedliwości decyzji odnośnie zakupu firmy ITA. 9 kwietnia br. została wydana decyzja pozytywna, jednak pod pewnymi warunkami. Na ich podstawie stwierdzić można, że gigant internetowy nie będzie miał łatwego życia i musi mieć się na baczności, by władze nie znalazły żadnych podstaw do wszczynania kolejnych postępowań. Jednak przy firmie tej wielkości i działającej w internecie, gdzie kluczem do sukcesu jest informacja o użytkowniku, jest to niezwykle trudne.

W przypadku Google'a rosną obawy co do możliwości zdominowania przez firmę więcej niż jednego rynku. Już teraz jej wyszukiwarka posiada wiodącą w skali globu pozycję, jest też największym graczem na rynku reklamy internetowej, a jej system operacyjny Android bardzo szybko zyskuje na popularności - niedawno wyprzedził fińskiego Symbiana w przypadku nowo kupowanych telefonów. Ambicje firmy zdają się jednak sięgać o wiele dalej. Nie szczędzi ona bowiem środków na rozwój kolejnych produktów i usług.

Jest jednak poważna wątpliwość, czy uda się udowodnić, że Google w sposób nie do końca zgodny z prawem wykorzystuje swoją pozycję. Nie brak bowiem głosów, że chociażby wyniki wyszukiwania są po prostu lepsze niż w przypadku konkurentów, stąd ogromna popularność wyszukiwarki. Możliwe, że w czasie postępowania Komisji odkryte zostaną nieprawidłowości. Jednak czy wystarczą one do stwierdzenia, że Google dominuje w całym internecie?


Następny artykuł » zamknij

Steve Jobs wraca do pracy?

Źródło: Bloomberg
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy