Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Folder "spam" nie tłumaczy urzędnika. Bruksela vs sharing economy. E-zdrowie i prawo - przegląd ciekawostek prawnych cz. 5

30-10-2015, 15:38

Czy urząd może tłumaczyć, że wniosek złożony e-mailem wpadł do spamu? Co ważnego podpisał w tym tygodniu Prezydent? Co planuje Komisja Europejska w związku z jednolitym rynkiem cyfrowym? Piszemy o tym w przeglądzie ciekawostek prawnych z minionego tygodnia.

robot sprzątający

reklama


Podpisanie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia

27 października Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia‭ ‬oraz niektórych innych ustaw.

Jej celem jest doprecyzowanie,‭ ‬a częściowo również stworzenie,‭ ‬ram prawnych niezbędnych do wdrożenia rozwiązań w zakresie systemu informacji w ochronie zdrowia.‭ Ustawa zawiera regulacje dostosowujące inne ustawy m.in.‭ ‬do wprowadzenia elektronicznej postaci recepty,‭ ‬skierowania,‭ ‬zlecenia oraz rejestrów medycznych i dziedzinowych systemów teleinformatycznych,‭ ‬a także doprecyzowuje przepisy dotyczące‭ „‬telemedycyny‭”

Pisaliśmy o tej ustawie w tekście pt. Pacjenci będą rzadziej biegać z papierkami. Internetowe konta i e-recepty jeszcze w tym roku?

Baza wyroków na stronie UOKiK

Od dziś na stronie internetowej UOKiK dostępna jest baza wyroków sądowych. Znajdują się w niej rozstrzygnięcia, które zapadły po 1 września br. w sprawach, w których sąd podtrzymał linię orzeczniczą Urzędu, jak i tych, gdzie uwzględnione zostały argumenty przedsiębiorców.

Baza dostępna jest w zakładce dziale "Baza wyroków" na stronie internetowej UOKiK. Jest ona zintegrowana z bazą decyzji Prezesa UOKiK. Oznacza to, że na stronie z decyzją dotyczącą danej sprawy znajduje się link do zakładki z informacjami o wyrokach w tej właśnie sprawie. Podobnie przy informacji o wyroku znajdzie się odesłanie do decyzji.

Śledztwo ws. tłumienia krytyki prasowej

Jak donosi Press.pl, prokuratura bada sprawę blokowania tekstu Łazarewicza pt. "Orzeł może". Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa Łazarewicz złożył we wrześniu br., stwierdzając, że Rafał Kasprów i Maciej Gorzeliński starali się nie dopuścić do publikacji w tygodniku "Wprost" jego tekstu o działaniach agencji public relations MDI Strategic Solutions.  

Warto tu przypomnieć, że zgodnie z art. 43 ustawy Prawo prasowe „Kto używa przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia dziennikarza do opublikowania lub zaniechania opublikowania materiału prasowego albo do podjęcia lub zaniechania interwencji prasowej- podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Urząd nie może tłumaczyć, że wpadło do spamu

Ciekawy wyrok dotyczący bezczynności urzędów został opisany w tym tygodniu przez Gazetę Prawną (sam wyrok z czerwca). 

Chodziło o wniosek o dostęp do informacji publicznej, który został przesłany do urzędu e-mailem. Urząd nie odpowiedział na wniosek. Wnioskujący wniósł skargę na bezczynność, a urząd odpowiedział, że mail został przez serwer poczty elektronicznej automatycznie zakwalifikowany jako "spam" i przekierowany do systemu "spam", z którego program komputerowy Delegatury nie odbiera korespondencji.

Sąd uznał, że do podmiotu publicznego należy takie zorganizowanie zasad docierania korespondencji, by zapewniony był dostęp tejże korespondencji do adresata. Szczegóły możecie znaleźć na stronie z orzeczeniami sądów administracyjnych. Chodzi o Wyrok WSA w Białymstoku sygn. akt II SAB/Bk 27/15.

Bruksela weźmie się za "konsumpcję społecznościową"

W środę Komisja Europejska przedstawiła plan działania prowadzący do spełnienia politycznego zobowiązania przewodniczącego Jeana-Claude'a Junckera do "uwolnienia pełnego potencjału jednolitego rynku". Uzgodnione działania mają prowadzić m.in. do zlikwidowania znaczących różnic cen na rynkach europejskich. 

Co ciekawe, komisja ma opracować także europejski program na rzecz "konsumpcji społecznościowej". Chodzi najwyraźniej o tzw. sharing economy. Komisja chce odpowiedzieć na pytanie, czy obowiązujące przepisy są wciąż adekwatne do celów i czy potrzebne są nowe uregulowania prawne. Jednocześnie trzeba zapewnić poszanowanie celów polityki publicznej takich jak ochrona konsumentów i przestrzeganie przepisów podatkowych oraz prawa pracy.

Szczegóły na stronach Komisji Europejskiej. Przy okazji warto przypomnieć, że w Polsce pewien poseł pytał o sharing economy.

Parlament Europejski za Snowdenem

Wczoraj Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do udzielenia azylu Edwardowi Snowdenowi jako "obrońcy praw człowieka". Parlament wezwał też Komisję Europejską do natychmiastowego podjęcia środków zapewniających, że dane osobowe przesyłane do USA są odpowiednio chronione w sposób podobny jak w UE. 

Taka reakcja może się wydawać spóźniona, skoro już w 2013 roku Edward Snowden uzyskał azyl w Rosji. A może europosłów ośmielił niedawny wyrok w sprawie Safe Harbour?  

CISA przeszła przez Senat

Amerykański Senat uchwalił kontrowersyjną ustawę o dzieleniu się informacjami o bezpieczeństwie w sieci (Cybersecurity Information Sharing Act, w skrócie CISA) stosunkiem głosów 74:21.

Dziennik Internautów pisał o kontrowersjach wokół CISA. Jest to kolejne wcielenie obalonej niegdyś ustawy CISPA. Krytycy ustawy uważają, że jej prawdziwym celem jest zapewnienie "odporności prawnej" firmom, które przekazują agencjom rządowym informacje na temat ataków, nawet jeśli te informacje zawierają wrażliwe informacje o ludziach. 

Tekst o przyjęciu ustawy znajdziecie m.in. w Wired, ale w USA to był generalnie często podnoszony temat.

Prawo do bycia zapomnianym w... Australii???

"Prawo do bycia zapomnianym" zostało wymyślone i wdrożone w Unii Europejskiej. Idee bywają jednak zaraźliwe. W Australii pewna osoba pozwała Google w związku z linkowaniem do stron, które zawierały rzekomo zniesławiające treści. Australijski sąd najwyższy uznał, że Google może odpowiadać za prezentowane treści, będąc czymś w rodzaju dostawcy tych treści. Uprzedzamy jednak, że sprawa jest bardziej skomplikowana. Jeśli ktoś chce ją poznać, dokumenty można znaleźć na stronie Courts Administration Authority of South Australia


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:







fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik