Pacjenci będą rzadziej biegać z papierkami. Internetowe konta i e-recepty jeszcze w tym roku?

23-07-2015, 11:27

E-recepta nie może być nieczytelna, a do jej realizacji wystarczy specjalny kod i PESEL. To tylko jedna z nowości, jaką ma wprowadzić nowelizacja Ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Projekt został przyjęty przez rząd.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W skrócie:

  • Rząd przyjął projekt nowelizacji Ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.
  • Ustawa stanowi podstawę do wprowadzenia internetowego konta pacjenta, e-recept, e-zwolnień oraz e-skierowań. 
  • Dzięki tym udogodnieniom pacjent będzie jedynie dawał lekarzowi dostęp do danych albo będzie realizował recepty lub rejestrował się do specjalisty poprzez podanie specjalnego kodu. 

O możliwości wprowadzenia e-recept czy e-skierowań Dziennik Internautów pisał w czerwcu ubiegłego roku. Wówczas rząd przyjął założenia nowelizacji Ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia

Przedwczoraj rząd przyjął projekt przepisów. Ma on stanowić podstawę prawną do wdrożenia Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych (tzw. Platforma P1). Ten właśnie system ma umożliwić pacjentom dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej. 

Internetowe Konto Pacjenta - po co?

Najważniejszą nowością wynikającą z nowych przepisów ma być Internetowe Konto Pacjenta, czyli IKP. Pacjent ma dzięki niemu otrzymać dostęp do swojej historii leczenia, elektronicznej dokumentacji medycznej oraz informacji o zrealizowanych usługach medycznych od momentu założenia konta.

Na koncie będą informacje o wystawionych e-receptach, e-skierowaniach, e-zleceniach i e-zwolnieniach oraz odbytych przez pacjenta wizytach i zabiegach. Za pomocą IKP będzie można złożyć deklarację wyboru lekarza i pielęgniarki POZ. Dostęp do wyników badań i innych dokumentów będzie miał także lekarz, ale to pacjent zdecyduje o udostępnieniu poszczególnych danych lekarzowi.

Korzyścią z IKP ma być to, że pacjenci nie będą musieli już osobiście pojawiać się w placówce, w której wykonano badanie, i prosić o jego kopię. Dokumenty będą przesyłane bezpośrednio między placówkami medycznymi, także za zgodą pacjenta. Korzystanie z IKP przez pacjenta będzie dobrowolne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, IKP zacznie działać już w tym roku.

E-recepty, e-zwolnienia

Jeśli chodzi o e-recepty, mają być one powszechnie obowiązujące, ale w niektórych sytuacjach będzie można stosować recepty papierowe (np. w przypadku braku dostępu do Platformy P1). Do realizacji recepty w postaci elektronicznej wystarczy podanie w aptece kodu dostępu (zostanie przekazany SMS-em na telefon komórkowy lub na e-mail) oraz numeru PESEL. Pacjent będzie mógł uzyskać wydruk informacyjny o wystawieniu recepty w postaci elektronicznej i lekach na niej przepisanych. 

Wprowadzenie e-zleceń na wyroby medyczne ma sprawić, że pacjent nie będzie musiał odwiedzać oddziału NFZ w celu potwierdzenia uprawnień. Z kolei e-skierowanie powinno przyczynić się do zmniejszenia kolejek do specjalistów, ponieważ uniemożliwi zapisywanie się do danego specjalisty w kilku różnych poradniach. Na wizytę będzie można umówić się telefonicznie przez podanie kodu dostępu oraz numeru dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Możliwość elektronicznego wystawiania recept, zleceń i skierowań oraz prowadzenia całej indywidualnej dokumentacji medycznej ma powstać po wejściu w życie ustawy oraz uruchomieniu Platformy P1, tj. jeszcze w tym roku. Obligatoryjność postaci elektronicznej zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Ponadto nowelizacja doprecyzowuje przepisy Ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia i kilkunastu innych ustaw istotnych dla systemu ochrony zdrowia. 

Projekt ustawy

Poniżej projekt przyjętej ustawy w wersji z końca czerwca tego roku. 

Do Ku Ment 171861Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.