Nadchodzą e-recepty, e-skierowania, telemedycyna - rząd przyjął założenia

24-06-2014, 15:19

Elektroniczna Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, elektroniczne recepty, telemedycyna - to niektóre nowości, które ma wprowadzić nowa Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia. Rząd przyjął założenia do tej ustawy.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Służba zdrowia to jedna z tych państwowych struktur, w której można znacznie ograniczyć obieg dokumentów papierowych. Ponadto w medycynie istnieje już możliwość zdalnego świadczenia niektórych usług (tzw. telemedycyna). Wykorzystanie tego potencjału nie będzie jednak możliwe bez zmian w prawie. 

Dziś rząd zrobił krok w tym kierunku, tzn. przyjął założenia do nowelizacji Ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Projekt przewiduje m.in. zmiany w przepisach dotyczących recept, skierowań, zleceń i dokumentacji medycznej.

Elektroniczna Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Istotnym elementem tych propozycji jest Elektroniczna Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (KUZ), która będzie jednolitym dla wszystkich pacjentów dokumentem potwierdzającym prawo do leczenia. KUZ otrzymają wszystkie grupy osób, które w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych posiadają status osoby posiadającej dostęp do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz świadczeniobiorcy inni niż ubezpieczeni.

Posługiwanie się kartą będzie obowiązkowe. Podstawą do wydawania kart KUZ będzie Centralny Wykaz Ubezpieczonych. Dystrybucja kart odbywać się będzie poprzez świadczeniodawców. Pacjent zgłaszający się do lekarza musi przedstawić Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i potwierdzić swoją tożsamość dowodem czy paszportem.

Karta dla specjalisty

Projekt zakłada też wprowadzenie Karty Specjalisty Medycznego (KSM), która będzie zapewniała wykonanie świadczenia poprzez potwierdzenie udziału specjalisty medycznego w leczeniu – złożenie podpisu elektronicznego poświadczonego certyfikatem wydawanym przez uprawniony podmiot.

KSM będą posiadać wszystkie osoby wykonujące zawód medyczny, psycholodzy i psychoterapeuci, zatrudnieni przez świadczeniodawców, którzy mają zawarte umowy z NFZ. KSM będzie wydawana również: diagnostom laboratoryjnym, ratownikom medycznym, farmaceutom oraz osobom wykonującym tzw. czynności techniczne, np. rejestratorkom, sekretarkom medycznym.

Sonda
Czy wierzysz, że uda się wprowadzić e-recepty zgodnie z planem w roku 2016?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Telemedycyna i e-recepty

Projekt zakłada też wprowadzenie możliwości realizacji świadczeń zdrowotnych w modelu telemedycyny. Lekarz nie będzie musiał kontaktować się osobiście z pacjentem, aby monitorować np. ciśnienie krwi czy poziom cukru. Projektodawca zakłada, że KSM i KUZ mogą być wykorzystane jako narzędzia bezpiecznego uwierzytelniania do przesyłania danych między pacjentem a specjalistą.

Jeśli chodzi o recepty, to zakłada się, że już od sierpnia 2016 r. będą one wystawiane jedynie w postaci elektronicznej. W niektórych sytuacjach dopuszczalne będzie wystawianie recept papierowych.

Osoby zainteresowane szczegółami projektu mogą go znaleźć w Rządowym Centrum Legislacji, ale jest to wersja ze stycznia. Poniżej zamieszczamy jej kopię.

Do Ku Ment 99471 by di24plSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.