Edward Snowden opuszcza lotnisko w Moskwie. Dostał azyl tymczasowy

01-08-2013, 14:54

Edward Snowden uzyskał azyl tymczasowy w Rosji i może opuścić lotnisko. Nie będzie mógł zostać w Rosji na stałe, ale będzie miał dużo czasu na znalezienie innego schronienia.

Organizacja Wikileaks poinformowała na Twitterze, że Edward Snowden otrzymał tymczasowy azyl w Rosji i opuścił lotnisko wraz z Sarą Harrison, aktywistką Wikileaks.

Nie wiadomo, gdzie teraz będzie przebywał Snowden, ale dał się on poznać jako człowiek zachowujący dużo ostrożności w kontaktach z innymi. 

Co dalej, whistleblowerze?

Już wcześniej Snowden z pomocą Wikileaks zwrócił się do ponad dwudziestu krajów z prośbą o azyl. Niektóre kraje w ogóle nie odpowiedziały na te prośby o azyl, gdyż wnioski nie spełniały wymogów formalnych. Polski MSZ przyznał, że dostał fax od kogoś podpisującego się jako Snowden, ale to za mało, by myśleć o przyznaniu azylu.

Kraje Ameryki Łacińskiej - Wenezuela, Nikaragua i Boliwia - zapowiedziały gotowość do udzielenia azylu Snowdenowi. Wcześniej podejrzewano, że Snowden wyleciał z Moskwy w samolocie prezydenta Boliwii, ale okazało się to tylko plotką. Niestety plotka wystarczyła, aby uziemić samolot prezydenta Boliwii i wywołać mały skandal dyplomatyczny

Wycieki całkiem nie ustały

Sonda
Czy Edwardowi Snowdenowi uda wydostać się z Rosji?
  • z pewnością
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Rosja, udzielając Snowdenowi schronienia, naraża się na ochłodzenie stosunków z USA. Trzeba jednak podkreślić, że Władimir Putin obiecał chronić Snowdena, jeśli ten zaprzestanie ujawniania tajnych dokumentów. Snowden chwilowo tego zaprzestał, ale nie zrobiły tego media, które wcześniej uzyskały od niego różne materiały do badania. Dlatego właśnie wyjście Snowdena na wolność zbiega się w czasie z ujawnieniem nowych informacji na temat programu XKeyscore. Więcej na ten temat w tekście pt. XKeyscore: szpiedzy jednak mogą przeglądać e-maile i rozmowy bez nakazu?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930