Fiskus boi się wirusów z e-faktur

GazetaPrawna.pl 16-04-2010, 21:58

Ulgę internetową można dokumentować fakturami papierowymi lub elektronicznymi. Urzędnicy skarbowi nie przyjmują e-faktur na CD, gdyż obawiają się wirusów.

– Pracownik urzędu skarbowego nie może odmówić przyjęcia płyty CD z e-fakturami. System bezpieczeństwa obowiązujący w każdym urzędzie pozwala na wyeliminowanie zagrożenia związanego z wirusami – komentuje Wiesława Dróżdż z Ministerstwa Finansów.

Podobnego zdania są eksperci. Zachowanie pracowników urzędu skarbowego oceniają jako bezpodstawne.

Jedną z podstawowych zasad Ordynacji podatkowej jest to, że jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Przepis uszczegóławiający dowody ma charakter otwarty, a w konsekwencji – jak podkreśla Paweł Jabłonowski, szef Departamentu Podatkowego w Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna – nie można ograniczać zapisu na nośniku elektronicznym jako niemogącego stanowić dowodu w sprawie.

Faktura elektroniczna, przy założeniu, że spełnia cechy autentyczności jej pochodzenia i integralności treści zabezpieczonych podpisem elektronicznym, jest traktowana na równi z papierową fakturą.

 

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Dokumentowanie ulgi internetowej: fiskus boi się wirusów z e-faktur

Ewa Matyszewska

gazeta prawna


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy