Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Automaty do gier są obecnie najbardziej rozpoznawalnymi grami losowymi na całym świecie. Mimo że za zabawy bardziej wysublimowane uważa się popularne gry stołowe, to liczby mówią same za siebie — dziesiątki tysięcy gier, obłożenie na poziomie 90% w  każdym kasynie internetowym oraz rekordowe wygrane. Sloty aktualnie rządzą i odpowiadają za większość oferowanych bonusów. Przykładem może być Ice Casino kod promocyjny bez depozytu, który umożliwia bezpłatną rozgrywkę na slocie z potencjałem uzyskania prawdziwej nagrody.

automat do gier

Operatorzy gier skupiają się w głównej mierze na tych niewielkich, pozornie identycznych aplikacjach, które praktycznie nie dają graczowi żadnych możliwości zabawy poza uruchomieniem losowania. W czym tkwi fenomen tych gier i jak wygląda historia ich rozwoju? Jak to możliwe, że bardzo prosty system losujący stał się filarem tak potężnego sektora rozrywkowego, jak iGaming? Zapraszamy w podróż, przedstawiającą historię rozwoju automatów do gier, która trwa już ponad 120 lat.

Pierwsze maszyny losujące

Mimo że oficjalnie pierwszym automatem do gier jest Liberty Bell z 1895 roku, to warto zaznaczyć, że mechanizm zastosowany w tej maszynie był rozwinięciem coraz popularniejszych urządzeń losujących, które pojawiały się już od jakiegoś czasu.

Pierwsze maszyny tego rodzaju były bardzo proste, wadliwe i miały liczne ograniczenia. Początkowo stosowano je do wyrzucania losowych nagród w postaci papierosów lub słodyczy i najczęściej miały jeden symbol, losowany na jednym bębnie. Dopiero Charles Fey dostrzegł potencjał kryjący się za tymi urządzeniami i skonstruował coś znacznie bardziej zaawansowanego.

Doświadczenie mechanika samochodowego pomogło mu opracować i wykonać maszynę, która składała się z trzech bębnów losujących. Na każdej rolce namalował po cztery symbole — łopatę, serce, diament oraz tytułowy dzwon. Kiedy symbole na rolkach uformowały kombinację, składającą się z trzech takich samych obrazków, maszyna wypłacała nagrodę.

Oryginalny automat znajduje się aktualnie w stanie Nevada, gdzie jest główną atrakcją turystyczną w knajpie Liberty Belle Saloon & Restaurant w Reno.

Maszyna cieszyła się dużą popularnością, więc Charles zaczął konstruować kolejne, które następnie wynajmował do barów, w zamian za połowiczny udział w zyskach.

Masowa produkcja automatów do gier

Charles Fey nie nadążał z produkcją, ale wzbraniał się przed sprzedażą prawa do tworzenia swojego wynalazku na szerszą skalę. To zmusiło konkurencję do opracowania własnej maszyny od zera. Już 1907 roku Herbert Mills, opracował bardzo podobne urządzenie, które zostało rozprowadzone na znacznie szerszą skalę. Główną zmianą, jaką zastosował konkurent, było wprowadzenie popularnych dzisiaj symboli owoców. W tym przypadku wiśnie, cytryny oraz śliwki.

Zasada działania pierwszych automatów była z jednej strony bardzo prosta, a z drugiej skomplikowana. Automat miał w sobie trzy metalowe obręcze, na których namalowano po dziesięć symboli (te o mniejszych nagrodach miały większe nagromadzenie). Nagroda wypłacana była, kiedy na trzech bębnach pojawiały się takie same ikony. Wtedy automat automatycznie wyrzucał z siebie konkretną kwotę w monetach.

Mechanizm był uruchamiany z wykorzystaniem siły fizycznej. Gracz, ciągnąc za wajchę, przekazywał siłę na bębny, które kręciły się, losując nagrodę. Dopiero wiele lat później pojawiły się rozwiązania elektroniczne, umożliwiające losowanie po wciśnięciu odpowiedniego przycisku.

Od tego momentu produkcja automatów do gier ruszyła na bardzo szeroką skalę. Format gry był zawsze prawie taki sam. Trzy rolki losujące, symbole z owocami, oraz popularnymi symbolami szczęścia (w tym często także dzwon, który pojawia się do dziś).

Trzy ery rozwoju maszyn do gier

Automaty do gier mają ponad 120 lat historii, ale 80 lat to praktycznie stanie w miejscu. Dopiero nowe technologie jak elektryfikacja oraz digitalizacja pozwoliły na znaczące rozwinięcie możliwości gier. Dlatego warto rozpisać tę historię na trzy podstawowe ery:

Era mechaniczna Najdłużej trwający, opisany wyżej okres, kiedy automaty do gier były samowystarczalnymi maszynami mechanicznymi, uruchamianymi poprzez przekazanie siły mięśni, ciągnąc za wajchę jednorękiego bandyty. Urządzenie nie wymagało podłączenia do prądu i cechowało się wysoką awaryjnością.
Era elektryczna Wprowadzenie rozwiązań elektrycznych znacząco przyspieszyło procesy produkcyjne i ułatwiło wdrażanie kolejnych rozwiązań. Dzięki temu maszyna stała się znacznie wygodniejsza w użytkowaniu. Wprowadzono przyciski sterujące i dodano wiele nowych opcji jak ustawienie stawki zakładu, czy dźwięk.
Era digitalizacji Na przełomie XX i XXI wieku mechanizmy powoli zaczęły odchodzić w zapomnienie i zastępowały je ekrany wyświetlające obraz generowany przez oprogramowanie komputerowe. W tej erze wyzbyto się już wszelkich ograniczeń, pozostając przy jednej głównej zasadzie — losowości wyników. To właśnie w ostatnich dwóch dekadach nastąpił największy rozwój technologiczny automatów do gier, który można aktualnie podziwiać.

Brak ograniczeń w Internecie

Wejście automatów do Internetu sprawiło, że gry praktycznie nie mają ograniczeń, a wdrażane rozwiązania zależą wyłącznie od inwencji twórców i zainteresowań odbiorców. Dlatego aktualnie rozwój automatów do gier opiera się o panujące trendy.

Początkowo w erze digitalizacji pojawiały się przede wszystkim gry o formacie 5x3 z 20 liniami wypłacającymi. Następnie twórcy zaczęli tworzyć fabułę, motywy przewodnie i dostosowywać do nich funkcje specjalne. Przez pierwszą dekadę rządziły gry, zapewniające możliwość wylosowania symboli Wild (łączący się w kombinacje z pozostałymi) oraz Scatter (wypłaca bez względu na linie wygrywające).

Następnie pojawiły się rundy z darmowymi spinami, które do dzisiaj stanowią filar, jeśli chodzi o bonusy wdrażane do popularnych slotów.

Z czasem zaczęły pojawiać się coraz bardziej zróżnicowane rozwiązania, ale gracze są wybredni i jeżeli coś nie spotka się z dobrym odbiorem, to nie jest dalej rozwijane. Dlatego obecnie rozwój jest uzależniony od trendów. Widać to chociażby po ostatnio wdrażanych popularnych rozwiązaniach Megaways oraz Bonus Buy, które trafiają na coraz więcej popularnych slotów.

Widać jednak, że w ostatnim czasie rozwój slotów znacząco przystopował. Osiągnięto szczyt możliwości i głównym czynnikiem są aktualne trendy. Kilkadziesiąt tysięcy różnych gier dostępnych na wyciągnięcie ręki dla każdego zainteresowanego, kasyna internetowe oferujące biblioteki składające się z tysięcy pozycji, które można do woli testować z wykorzystaniem wersji demo. To swoboda, jaką daje Internet i szczyt możliwości rozwoju automatów do gier.

Podsumowanie — jak będą wyglądały sloty w przyszłości?

Dzisiaj można już jasno nakreślić przyszłość automatów do gier. Z pewnością nie ma co liczyć na znaczące zmiany. Te będą pojawiać się głównie w zakresie formatu i funkcji bonusowych. Ponadto można liczyć na rozszerzenie możliwości rozgrywki o dodatkowe aspekty jak na przykład wirtualna lub rozszerzona rzeczywistość. Sama zabawa będzie prezentować podobny poziom do tego, co widzimy w sektorze iGamingu obecnie.

Foto: Freepik, treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag rynek giertag IGamingtag grytag automaty do gier