Serwis RootZoo pozwał Facebook za domniemane celowe błędy w liczeniu kliknięć w reklamy (click fraud) RootZoo na tym portalu. Nie jest to odosobniony przypadek takich skarg, jednak po raz pierwszy Facebook znalazł się z tego powodu w sądzie.
reklama
RootZoo, strona z informacjami sportowymi, twierdzi, że Facebook fałszuje swoje dane dotyczące kliknięć w reklamy, zawyżając ich wartości i przez to obciążając reklamodawców większymi kwotami za reklamę. Oskarżyciel twierdzi, że posiada rzekomo niezbite dowody na manipulację ze strony największego serwisu społecznościowego. W pozwie zawarto konkretne dane na temat tylko jednego dnia - 2 czerwca 2008. Własne oprogramowanie do mierzenia kliknięć RootZoo wskazało 300 kliknięć w bannery reklamowe, natomiast Facebook naliczył aż 804 kliknięcia.
Co więcej, Facebook odmówił dostępu do plików z logami oraz zwrotu domniemanych strat. W uzasadnieniu odmowy serwis podał, iż korzysta z własnego, wyrafinowanego oprogramowania badającego podejrzane kliknięcia i że do sprawy click fraud podchodzi bardzo poważnie, tak aby nie było wątpliwości co do jego uczciwości.
Wątpliwości jednak pozostają...
W ubiegłym miesiącu reklamodawcy korzystający z usług Facebooka skarżyli się na forum WickedFire na praktyki spełniające definicję click fraud. Co ciekawe, sprawę przeciwko portalowi Facebook wytoczyła w imieniu RootZoo firma Kabatek Brown Kellner, która już wcześniej pozywała do sądu za podobne działania między innymi Google.
Proceder o nazwie click fraud (z ang. oszukańcze kliknięcia) uderza przede wszystkim w firmy reklamujące się w systemie Pay-Per-Click (PPC), który pomimo stosunkowo długiego stażu na rynku wciąż daleki jest od doskonałości. 3 lata temu cień podejrzeń o "fałszywe klikanie" padł na Google.
Firmy reklamujące się przez program Google AdWords bardzo często padały ofiarą "click fraud". Znanych jest wiele przypadków wydawców stron, na których emitowano reklamy w modelu PPC, którzy zatrudniali tzw. "armie klikaczy" bądź korzystali ze specjalnego oprogramowania "imitującego" kliknięcia. W ten sposób generowali dodatkowe przychody z kliknięć, których w przypadku uczciwych działań by nie było.
Click fraud ma również inne zastosowanie niż generowanie dodatkowych zysków przez reklamobiorców lub wydawców stron. Jest to także narzędzie do nieuczciwej walki z konkurencją. Sztucznie napędzane kliknięcia mogą znacznie uszczuplić budżet konkurencyjnej firmy, gdyż licznik kliknięć w reklamy nie będzie przekładał się na faktyczną liczbę odwiedzających stronę jej produktu, a co za tym idzie, nie przełoży się to na zyski spowodowane reklamą.
Co ciekawe, przeprowadzone w tym czasie badania wykazały, że prawie 1/3 kliknięć podpadało pod dany typ oszustwa.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*