Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Facebook inwestuje w rozpoznawanie mowy, tłumaczenia. Kupuje twórcę Jibbigo

13-08-2013, 15:01

Facebook kupił firmę Mobile Technologies, twórcę tłumacza Jibbigo z rozpoznawaniem mowy. Czy to początek bardziej międzynarodowego Facebooka?

robot sprzątający

reklama


Przejęcie firmy Mobile Technologies przez Facebooka ogłosił Tom Stocky. Nie ujawnił żadnych szczegółów, m.in. kwoty transakcji. Ograniczył się do ogólnej informacji i zapewnień, że w perspektywie długoterminowej technologie głosowe będą bardzo ważne w czasie poruszania się po sieci i korzystania z urządzeń mobilnych.

Komunikat o przejęciu znajdziemy też na stronie Jibbigo, czyli najważniejszego produktu Mobile Technologies. Jest to tłumacz rozpoznający mowę i przedstawiający tłumaczenie również w formie głosowej. Może działać online i offline. Ponadto firma Mobile Technologies rozwija technologię automatycznych tłumaczeń dla osób występujących publicznie, np. wykładowców.  

Jeśli nie słyszeliście o Jibbigo, możecie zobaczyć tę aplikację na filmie poniżej.

Po co Facebook mógł kupić twórcę takiej technologii? Z udostępnionych komunikatów wynika, że nie chodzi o szybkie zintegrowanie Jibbigo z Facebookiem. Chodzi raczej o przygotowanie się na przyszłość.

Urządzenia i usługi mobilnei wymagają nowych, jak najbardziej naturalnych metod sterowania. Pisanie na telefonie to mordęga. Sterowanie głosem, ruchem i dotykiem jest o wiele bardziej pożądane. Dlatego właśnie duże emocje wzbudza smartfon Moto X, który ma być atrakcyjny dzięki Google Now.

Sonda
Co sądzisz o automatycznych tłumaczach?
  • są kiepskie i takie zawsze będą
  • są kiepskie, ale to się zmieni
  • już teraz są wyraźnie lepsze
wyniki  komentarze

Twórca Jibbigo ma dobre rozwiązanie do rozpoznawania mowy i Facebook je przejmie.  Technologia tłumaczenia też może się przydać. Na stronach Facebooka z pewnością nieraz widzieliście link "Zobacz tłumaczenie". To najlepszy dowód na to, że Facebook już teraz myśli o usunięciu barier językowych między swoimi użytkownikami.

Usługę tłumaczenia dla Facebooka dostarcza obecnie Bing. Posiadanie własnej technologii tego typu daje Facebookowi większe możliwości. Idea e-usługi łamiącej bariery języka wydaje się ciągle odległa, ale bardzo silny atut będzie miała w ręku firma, która zbuduje coś takiego jako pierwsza.

Czytaj także: Możesz pisać odręcznie w Google Translate. Bardzo obiecująca funkcja


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *