Facebook inwestuje w rozpoznawanie mowy, tłumaczenia. Kupuje twórcę Jibbigo

13-08-2013, 15:01

Facebook kupił firmę Mobile Technologies, twórcę tłumacza Jibbigo z rozpoznawaniem mowy. Czy to początek bardziej międzynarodowego Facebooka?

Przejęcie firmy Mobile Technologies przez Facebooka ogłosił Tom Stocky. Nie ujawnił żadnych szczegółów, m.in. kwoty transakcji. Ograniczył się do ogólnej informacji i zapewnień, że w perspektywie długoterminowej technologie głosowe będą bardzo ważne w czasie poruszania się po sieci i korzystania z urządzeń mobilnych.

Komunikat o przejęciu znajdziemy też na stronie Jibbigo, czyli najważniejszego produktu Mobile Technologies. Jest to tłumacz rozpoznający mowę i przedstawiający tłumaczenie również w formie głosowej. Może działać online i offline. Ponadto firma Mobile Technologies rozwija technologię automatycznych tłumaczeń dla osób występujących publicznie, np. wykładowców.  

Jeśli nie słyszeliście o Jibbigo, możecie zobaczyć tę aplikację na filmie poniżej.

Po co Facebook mógł kupić twórcę takiej technologii? Z udostępnionych komunikatów wynika, że nie chodzi o szybkie zintegrowanie Jibbigo z Facebookiem. Chodzi raczej o przygotowanie się na przyszłość.

Urządzenia i usługi mobilnei wymagają nowych, jak najbardziej naturalnych metod sterowania. Pisanie na telefonie to mordęga. Sterowanie głosem, ruchem i dotykiem jest o wiele bardziej pożądane. Dlatego właśnie duże emocje wzbudza smartfon Moto X, który ma być atrakcyjny dzięki Google Now.

Sonda
Co sądzisz o automatycznych tłumaczach?
  • są kiepskie i takie zawsze będą
  • są kiepskie, ale to się zmieni
  • już teraz są wyraźnie lepsze
wyniki  komentarze

Twórca Jibbigo ma dobre rozwiązanie do rozpoznawania mowy i Facebook je przejmie.  Technologia tłumaczenia też może się przydać. Na stronach Facebooka z pewnością nieraz widzieliście link "Zobacz tłumaczenie". To najlepszy dowód na to, że Facebook już teraz myśli o usunięciu barier językowych między swoimi użytkownikami.

Usługę tłumaczenia dla Facebooka dostarcza obecnie Bing. Posiadanie własnej technologii tego typu daje Facebookowi większe możliwości. Idea e-usługi łamiącej bariery języka wydaje się ciągle odległa, ale bardzo silny atut będzie miała w ręku firma, która zbuduje coś takiego jako pierwsza.

Czytaj także: Możesz pisać odręcznie w Google Translate. Bardzo obiecująca funkcja


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031