Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ekologiczne oleje do pilarek – jakie procesy przechodzą w środowisku naturalnym?

19-01-2019, 08:09

Oleje roślinne, które wykorzystywane są w przemyśle, pojawiły się w nim stosunkowo niedawno, wszystko za sprawą obostrzeń środowiskowych. Wycieki substancji smarnych w niektórych branżach sa wyjątkowo niebezpieczne dla ekosystemu, są to między innymi zamknięte systemy hydrauliczne, silniki łodzi i statków, a także maszyny leśne. Dlaczego oleje do pilarek mogą być niebezpieczne akurat w lasach? Śpieszymy z odpowiedzią...

mat partnera

Biodegradacja olejów do pilarek

Pierwszym istotnym procesem, który warto omówić jest biodegradacja, czyli zdolność oleju przemysłowego do rozkładu w środowisku gruntowo-wodnym z udziale mikroorganizmów. Producenci olejów biodegradowalnych do pilarek, wytwarzają je na bazie olejów roślinnych lub wysokoratyfikowanych olejów mineralnych. Mają one średnią zdolność rozkładu na poziomie 60-90%. Oznacza to, że wyciek, powodowany pracą prowadnicy i łańcucha pilarki, nie będzie ulegać migracji w środowisku, ale z upływem około miesiąca jego ślad zniknie. Biodegradowalność olejów przemysłowych to szalenie istotna kwestia – szacuje się, że w Polsce z tytuły wycieków olejów do pilarek wylewane jest do lasów państwowych około 7 milionów litrów tego płynu!

 

 

mat partnera

Fot. Biodegradowalny olej do pilarki Vegatol.com


   

Biakumulacja olejów do pilarek

W przypadku zanieczyszczeń środowiska substancją niepożądaną, zawsze badana jest tzw. bioakumulacja. Pozwala ona oszacować jak dany związek chemiczny jest zdolny do odkładania się w tkankach organizmów żywych przed wydaleniem. Ekologiczne oleje do pilarek muszą spełniać wymogi, tj. nie wykazywać zdolności do bioakumulacji, gdyż wycieki na ściółce leśnej, czyli w miejscu, gdzie ekosystem leśny rozpoczyna łańcuch pokarmowy, jest niebezpieczne dla innych organizmów żywych w tym dla człowieka. 

Biokoncentracja oraz migracja olejów do pilarek

Choć z pozoru pilarka łańcuchowa rozchlapuje w lesie jedynie pojedyncze krople oleju, to musimy wiedzieć, że jeśli jest on toksyczny dla środowiska, może w ogólnym ujęciu spowodować przykre skutki (zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę sumaryczną ilość wycieków olejów do pilarek). Jednostka oleju ekologicznego, która dostanie się poza układ hydrauliczny lub narzędzie zwyczajnie ulegnie rozkładowi. Jeśli zaś olej nie wykazuje zdolności do biodegradacji, cząstka będzie koncentrować się w wodzie i migrować.

Pojedyncze, nierozkładalne związki chemiczne łączą się z wodą opadową i przenikają do gleby, gdzie koncentrują się w wodach gruntowych. To nie koniec migracji. Stąd zanieczyszczenie oleju do pilarek może kumulować się w organizmach żywych, lub trafiać do większych odbiorników wodnych, takich jak rzeki, jeziora i morza. Długa droga naszej hipotetycznej kropli oleju powoli zawiązuje się w organizmie ryb, jakie wędrują na nasze stoły, skąd finalnie trafiają do naszych organów, powoli ulegając wcześniej wspomnianej bioakumulacji. Związki ropopochodne wykazują cechy kancerogenne.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:




fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E