e-Zakupy za granicą? Najtaniej będzie w USA

30-11-2011, 13:59

Kupowanie od zagranicznych e-sprzedawców może być opłacalne nawet po doliczeniu cła i kosztów transportu. Najlepiej jest kupować towary z USA i Azji, szczególnie jeśli są to gadżety lub towary luksusowe - wynika z kolejnego raportu cenowego PayPal.

Fanów nowych technologii powinny zainteresować oferty sklepów z Azji i ze Stanów Zjednoczonych. Ceny iPada 2 16 GB w Azji zaczynają się już od 1730 zł1 i 1491 zł w USA, podczas gdy w Polsce ten sam model nabędziemy za około 2048 zł. Oczywiście towary z USA i Azji mogą podlegać dodatkowym lokalnym opłatom, czyli podatkowi VAT 23% oraz cłu, które zależy od wartości przedmiotu. W przypadku iPada 2 cena dla Stanów Zjednoczonych będzie o ok. 200 PLN niższa niż w Polsce.

Gdzie Polacy najchętniej kupują?
fot. PayPal - Gdzie Polacy najchętniej kupują?

Bardzo atrakcyjnie cenowo prezentuje się konkurencyjny tablet Samsung Galaxy Tab. W Polsce lub Wielkiej Brytanii ceny urządzenia są nawet o ponad 400 zł wyższe niż za oceanem. Jeszcze wyraźniej różnicę cen widać na przykładzie niedawno wprowadzonego na rynek iPhone'a 4S 32 GB – w Polsce jego cena jest o ponad 1,3 tys. zł wyższa niż w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj: UE: Spory konsumenckie rozwiążemy... przez internet

W najnowszym zestawieniu cenowym PayPala pojawiła się także sekcja z tzw. towarami "no name" (bez metki). Stanowią one tańszą alternatywę dla drogich i markowych dóbr. Badanie przeprowadzone przez PayPal dowiodło, że najkorzystniejsze oferty elektroniki znajdują się w Azji. Tablet dostaniemy tam za około 68 dolarów, a aparat cyfrowy "no name" będzie nas kosztował 40% ceny amerykańskiego sprzętu z prezentowanego zestawienia cenowego.

Ceny tabletów w poszczególnych krajach
fot. PayPal - Ceny tabletów w poszczególnych krajach

Za granicą opłaca się też kupować perfumy. Ceny takich pozycji, jak CK One Shock, Giorgio Armani Aqua di Gio czy Carolina Herrera 212 VIP (wersja 50 ml), w Europie Zachodniej wahają się pomiędzy 105 a 230 zł. W Stanach Zjednoczonych ich ceny zaczynają się już od 81 zł. Ważnym argumentem dla wymagających kobiet będzie nie tylko sama cena, ale też bogatszy asortyment sklepu oraz dostępność produktu. Niełatwo odnaleźć torebkę Louis Vuitton w ofercie polskich e-sklepów.

Kolejną alternatywą wobec drogich dóbr z metką są linie produktów wypuszczane przez sklepy z markowymi towarami, ale pod własną nazwą linii (działa tak np. bardzo popularny ostatnio asos.com). Ubierając się w tego typu sklepach online, możemy zaoszczędzić wobec przedstawionych w badaniu jeansów około 50%, 68% na koszulce polo i nawet 74% na zegarku.

Wnioski z drugiego badania cenowego PayPala potwierdzają, że wciąż najbardziej atrakcyjne cenowo pozostają Azja i Stany Zjednoczone - nawet jeśli zdarzają się wyjątki od tej reguły. Różnice cen wahają się od kilku procent do ponad pięćdziesięciu, nawet po doliczeniu opłat podatkowych.

Czytaj: Raporty: E-zakupy oczami klientów


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930