Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

E-dowód będzie kartą zdrowia, Tesla przed komisją senatu. Przegląd (e)prawny 15.07.2016

15-07-2016, 14:20

Dlaczego proces wygrany przez Microsoft ma znaczenie dla naszej prywatności? Co nowego planuje Ministerstwo Cyfryzacji i co może się nie udać? O tym oraz o innych ciekawych sprawach piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.

W tym tygodniu w Dzienniku Internautów...

poruszaliśmy następujące ciekawe tematy z okolic internetu, technologii i prawa.

Poza tym na koniec tygodnia chcemy wam zasygnalizować następujące wydarzenia i tematy.

CEPIK pod znakiem zapytania?

Dziennik Gazeta Prawna uważa, że system CEPIK może być pierwszym informatycznym niewypałem tego rządu. Gazeta dotarła do do korespondencji między Centralnym Ośrodkiem Informatyki (COI) a nadzorującym je Ministerstwem Cyfryzacji (MC). Zdaniem pracowników COI „konieczne jest urealnienie planu prac”, a „ilość zidentyfikowanych ryzyk oraz ich waga ma w obecnej chwili duży wpływ na datę wdrożenia produkcyjnego”. O szczegółach można poczytać w Forsal.pl.

E-dowód będzie e-kartą zdrowia?

W przeszłości planowano wprowadzenie e-dowodów oraz Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego (KUZ). Teraz ministerstwo cyfryzacji może planować wykorzystanie e-dowodu do kontaktu obywatela ze służbą zdrowia. O szczegółach pisze Forsal.pl.

Prawo do informacji ofiarą kryzysu TK

Zdaniem rządu począwszy od 9 marca 2016 r., czyli dnia uchylenia nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, Trybunał nie wydaje wiążących wyroków. Efekty? Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pytania z egzaminów lekarskich powinny być jawne, a mimo to organizacja Sieć Obywatelska Watchdog Polska nie uzyskała tych pytań w odpowiedzi na złożony wniosek w tej sprawie.

Centrum Egzaminów Medycznych stwierdziło, że termin rozpoznania wniosku przedłużono do 6 sierpnia 2016 r., co argumentowano koniecznością "rozstrzygnięcia charakteru prawnego tego stanowiska Trybunału i jego skutków prawnych w analizowanej sprawie". Czyli "podmiot zobowiązany" dał sobie prawo do kwestionowania wyroku ważnego sądu. Cóż... takie czasy.

UKE pomaga konsumentom

Warto pamiętać, że w razie problemów z operatorem można zgłosić się do UKE. Urząd poinformował, że w I połowie 2016 r. abonenci usług telekomunikacyjnych złożyli 2557 wnioski o interwencję, z czego 81,64 proc. zakończyło się pozytywnym rozstrzygnięciem dla konsumentów. Do liczby wniosków o interwencję należy jeszcze dodać 1296 wniosków o mediację, z których 55,56 proc. zakończyło się zawarciem ugody między abonentem a dostawca usług telekomunikacyjnych. Ponadto w I połowie 2016 r. do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wpłynęło 1170 zapytań.

Większa jawność procesu karnego

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu postępowania karnego, która ma zwiększać jawność procesów karnych. Dzięki ustawie przedstawiciele mediów będą mogli rejestrować każdą jawną rozprawę. Dotychczas sąd mógł na to zezwolić, teraz nie będzie to zależało od oceny przez ten organ celowości takiej rejestracji.

Konsultacje: Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa

Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło konsultacje Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa. Potrwają one do 25 lipca 2016 roku. W programie wskazano cele informatyzacji i sposoby ich realizacji, a także proponowane sposoby monitorowania efektywności podejmowanych działań. Szczegóły na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Wygrał Microsoft i prywatność

Sąd apelacyjny w Nowym Jorku orzekł, że Microsoftu nie można zmusić do wydania e-maili przechowywanych na serwerach poza Stanami Zjednoczonymi. Takie maile nie podlegają amerykańskim nakazom przeszukania wydanym na podstawie Stored Communications Act. Taki wyrok może mieć pewne znaczenie dla prywatności i branży technologicznej. Pisał o nim m.in. Reuters, a w Polsce TVN24.pl.

Tesla przed komisją Senatu?

W USA senacka komisja ds. handlu, nauki i transportu zainteresowała się wypadkiem na autopilocie Tesli. Przewodniczący komisji poprosił Elona Muska o przedstawienie informacji na temat tego, w jaki sposób firma chce zapewnić bezpieczeństwo tego produktu i jak ma zamiar edukować konsumentów w kwestii bezpieczeństwa korzystania z autopilota. Niektóre organizacje konsumenckie w USA już sugerują, że technologia nie jest przystosowana do wprowadzenia na rynek. O szczegółach pisze PC World.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły: