Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dysk SSD - najczęstsze usterki, jak odzyskać z niego dane?

18-03-2021, 13:04

Odzyskiwanie danych z dysków SSD to nie to samo co w przypadku mechanicznych dysków HDD. Przede wszystkim przez to, że do uszkodzeń dysków SSD dochodzi bardzo rzadko. Dysk SSD jak wiadomo nie od dzisiaj nie posiada ruchomych części. Jednak nie oznacza to, że są one w 100% odporne na uszkodzenia, gdyż każde urządzenie prędzej czy później w wyniku ingerencji człowieka lub poprzez zużycie może ulec uszkodzeniu.

Dyski SSD mogą być naprawiane w wyniku następujących problemów takich jak:

Uszkodzenie kontrolera pamięci Flash w wyniku czego dochodzi do braku komunikacji z dyskiem. Ze względu na to, że każdy dysk SSD posiada firmware, a to właśnie kontroler odpowiada za jego działanie. Komputer nie widzi dysku, a dostęp do danych jest utracony.

Uszkodzenie kości pamięci objawia się to spowolnioną pracą dysku. Mogą także pojawić się w tym przypadku błędy odczytu danych. Dane mogą też się pojawiać i samoczynnie znikać. W tym przypadku należy zabezpieczyć dysk przez wykonanie backupu. Czasem też poprzez uszkodzenie kości pamięci kontroler może mieć problem z ich odczytem. Wówczas dane mogą zawierać błędy lub dysk samoczynnie może przejść w tryb awaryjny wtedy komputer nie będzie widział plików. 

Błąd firmware każdy dysk SSD posiada tak zwane oprogramowanie wewnętrzne, które odpowiada za jego działanie. Kontroler sprawdza wszystkie podzespoły, a następnie gdy wszystko się uruchomi i działa poprawnie dysk będzie widziany przez komputer. Jeśli podczas odczytu wystąpi jednak jakiś błąd dysk z automatu przełącza się w tryb awaryjny, a komputer go będzie widział z inną pojemnością lub z innym identyfikatorem. 

Dysk SSD - najczęstsze usterki, jak odzyskać z niego dane?

Awaria układu zasilania. Takie uszkodzenie pojawia się w wyniku gdy mamy podpięty dysk, a w naszym komputerze nagle uszkodzeniu ulega zasilanie. Może wtedy dojść także do uszkodzenia czipów pamięci lub kontrolera wówczas odzyskanie danych jest wręcz niemożliwe.  

Tryb awaryjny nie oznacza bezpowrotną utratę danych, ale wymaga to wiele zabiegów oraz czasu. Czasem udaje się odzyskać dane, ale trzeba ponownie za emulować oprogramowanie. 

Odzyskiwanie danych z dysku SSD

Jest to jedna z najważniejszych metod stosowana wtedy, kiedy urządzenie nie działa lub doszło do uszkodzenia mechanicznego. Proces zaczyna się od wlutowania kości pamięci, który możemy wykonać w hddlaboratory.pl. W przypadku dysków SSD do czynienia możemy mieć z nawet i 16 elementami tego typu. Musimy koniecznie odczytać każdą kość pamięci, a w ostateczności, by odzyskać dane zwirtualizować kontroler, który sterował pracą całej elektroniki. Metoda ta jest nieodwracalna i po wylutowaniu tego typu kości dysk nie będzie już z powrotem działał jednak może być to ostateczna metoda, która pozwoli nam przywrócić nasze pliki. Techniki napraw dysku są cały czas w fazie rozwoju, ale ich naprawa staje się coraz bardziej opłacalna dlatego, że możemy je spotkać w najnowszych laptopach oraz komputerach stacjonarnych. Jednak naprawa dysku, który znajduje się w laptopie lub PC jest prostsza niż w przypadku dysku przenośnego.  


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *