Debata internautów z Donaldem Tuskiem

05-02-2010, 07:25

Dziś o godz. 14.00 premier Donald Tusk spotka się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z przedstawicielami internautów oraz organizacji pozarządowych. To spotkanie może się przyczynić do odrzucenia niebezpiecznych przepisów dotyczących internetu, ale może być też przysłowiowym rzucaniem grochem o ścianę. Obejrzyj debatę na żywo w Dzienniku Internautów.

Internauci w Polsce mają się czego obawiać, od kiedy rząd przyjął projekt "ustawy hazardowej" przewidujący wprowadzenie tzw. Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych. Kontrowersyjne są nie tylko same przepisy, ale również sposób, w jaki je wypracowano – bardzo szybko i praktycznie bez konsultacji. Internautów wysłuchał już w tej sprawie prezydencki minister Władysław Stasiak.

>>> Czytaj: Prezydencki minister wysłuchał internautów

Dziś odbędzie się spotkanie z premierem. Formuła dyskusji została wypracowywana wspólnie z internautami, którzy zgłaszali swoje propozycje dotyczące tematyki i pytań w serwisie zapytajpremiera.pl. Debata odbędzie się jednocześnie w formie tradycyjnej (z udziałem grupy internautów) oraz wirtualnej, z wykorzystaniem dostępnych serwisów społecznościowych. Będzie ją można śledzić w internecie dzięki transmisji online.

Strony, na których będzie można obejrzeć transmisję, to m.in.: strona centrum prasowego KPRM, Onet.pl oraz Lookr.tv. Każdy internauta będzie mógł zamieścić okno transmisji na swojej stronie internetowej, a szczegóły na ten temat można znaleźć na www.box.net/shared/2nvbooq4mg. Transmisja na urządzenia iPhone będzie dostępna pod adresem www.premier.gov.pl/iphone.

>>> Czytaj: Rząd zgodził się na blokowanie stron WWW

Jakie są nastroje przed "debatą"? Można chyba powiedzieć, że średnio dobre. To dobrze, że premier chce się spotkać, ale z jego wcześniejszych wypowiedzi wynika, że chce on nie tyle dyskutować, ile tłumaczyć internautom, że cenzura będzie stosowana tylko wobec pedofilów i przestępców. Takie można odnieść wrażenie, czytając zapis rozmowy z premierem opublikowany na stronie Radia Zet.

Sonda
Twoim zdaniem Donald Tusk spotyka się z internautami by...
  • ocenić siłę ich sprzeciwu
  • poznać ich argumenty
  • przekonać ich do działań rządu
  • zrobić wrażenie otwartego polityka
wyniki  komentarze

Premier w rozmowie stwierdził też, że umówił się z tymi internautami, którzy 'będą chcieli z nim rozmawiać". Rzeczpospolita zwraca jednak uwagę na to, że do udziału bezpośredniego nie zaproszono blogerów najbardziej znanych z krytycznych ocen działań rządu Tuska. Oczywiście mogą oni wziąć udział w spotkaniu wirtualnie (zob. Wojciech Wybranowski, Cenzurowana debata z Tuskiem o cenzurze).

Zestawienie różnych komentarzy dotyczących debaty znajdziemy też w serwisie Vagla.pl. Jego autor Piotr Waglowski wspomina o ciekawej rozmowie z dziennikarzem Newsweeka. Wynika z niej, że wielu posłów poprze projekt rządu, mimo iż wielu z nich tego projektu nie czytało (zob. "Zapytajpremiera" media coverage).

Miejmy nadzieję, że hasła "pedofile" i "przestępcy" nie zasłonią dziś najważniejszych tematów, jakie powinny zostać poruszone. Po pierwsze w czasie debaty ktoś powinien wyjaśnić, dlaczego blokowanie stron na poziomie operatorów nie jest dobrym pomysłem. Po drugie powinno się zwrócić uwagę na przejrzystość działań rządu, a o tym można więcej poczytać w innym tekście DI.

>>> Czytaj: Bałagan na stronie BIP a przejrzystość prac rządu

(Głos powinien pojawić się po rozpoczęciu debaty)


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy