Chmura obliczeniowa jest rozwiązaniem, na które coraz częściej decydują się zarówno małe, jak i wielkie przedsiębiorstwa. Technologia ta zapewnia szereg korzyści i odpowiada na wiele zróżnicowanych potrzeb. Na rynku dostępne są trzy rodzaje tego typu usług – chmury publiczne, prywatne i hybrydowe. Sprawdź, czym wyróżnia się każdy z nich!
Stanowią one najpopularniejszą spośród wszystkich możliwych rodzajów opcję. W ramach chmur publicznych zewnętrzni dostawcy, tacy jak np. CloudFerro, zapewniają magazynowanie i udostępnianie potrzebnych zasobów obliczeniowych wielu różnym klientom. Usługa dostarczana jest w sposób zautomatyzowany i jest dostępna natychmiast po dokonaniu zakupu. Charakteryzuje się ponadto pełną standaryzacją – wszyscy korzystający z niej klienci są traktowani na równych, z góry ustalonych zasadach. W związku z tym chmury publiczne znajdują zastosowanie przede wszystkim w przypadku aplikacji o zasięgu globalnym (np. e-commerce czy serwisy społecznościowe) lub tych o dużej zmienności dziennej zużycia zasobów.
Innym rozwiązaniem jest chmura prywatna, która stanowi infrastrukturę zbudowaną na potrzeby jednego, indywidualnego klienta. Zyskuje on dzięki temu wyłączność korzystania z oferowanych mu zasobów. Podczas gdy w przypadku wersji publicznej usługa udostępniana jest każdemu chętnemu, chmura prywatna tworzona jest specjalnie dla pojedynczego zleceniodawcy. Organizacja zapewnia wówczas klientowi z góry określone usługi. Tego typu technologia zapewnia zatem najszersze możliwości konfiguracji, a przy okazji – najwyższe bezpieczeństwo. Ma ona jednak również swoje wady – jest droższa i mniej skalowalna od chmury publicznej. Najlepiej sprawdzi się więc w dużych organizacjach, które mogą sobie pozwolić na kosztowne inwestycje, a także w tych dysponujących danymi, które nie powinny być powierzane do przechowywania w obce ręce.
Jak można się bez problemu domyślić, chmura hybrydowa łączy w sobie korzyści płynące z wersji publicznej i prywatnej, umożliwiając korzystanie z więcej niż jednego źródła zasobów. W ten sposób powstaje infrastruktura lokalna, której moc jest przewidywalna, lecz gdy nastąpi jej wyczerpanie, obliczenia zostają przeniesione na chmurę publiczną. Jest to rozwiązanie bardziej skomplikowane i wymagające większego przygotowania od wcześniej wymienionych rodzajów. Najczęściej decydują się na nie firmy prowadzące zróżnicowaną działalność dla wielu klientów, gdyż dzięki niemu zyskują one możliwość właściwego dopasowania wymaganych technologii do danego fragmentu swojego biznesu.
Każdy z rodzajów chmur obliczeniowych ma swoje korzyści i wady. Nie istnieje zatem jedno uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się we wszystkich organizacjach. Decydując się na korzystanie z tego typu technologii, należy dokładnie zapoznać się z dostępną ofertą i wybrać usługę dostosowaną do własnych potrzeb. Dopiero wówczas firma zyska szansę na pełne wykorzystanie możliwości, jakie dają chmury obliczeniowe.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|