Czym jest hydraulika siłowa i gdzie się ją stosuje?

31-05-2017, 13:47

Brzmi dosyć tajemniczo, a dla większości laików może być wręcz zagadką. Znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, można wręcz powiedzieć, że otacza nas na każdym kroku. Bez niej wiele maszyn i urządzeń i nie miałoby racji bytu. Przyjrzyjmy się bliżej hydraulice siłowej i jej zastosowaniu.

hydraulika siłowa

Znaczenie hydrauliki siłowej

W dzisiejszych czasach nowoczesne technologie i maszyny są podstawą w większości dziedzin, związanych z masową produkcją, przetwórstwem, transportem i ogólnie rzecz biorąc – przemysłem. Bez nich sprawne funkcjonowanie wielu urządzeń byłoby niemożliwe lub upośledzone. Jednym z takich praktycznych i wszechstronnych odkryć stała się hydraulika siłowa. Wykorzystywana jest na szeroką skalę w rolnictwie, górnictwie, budowlance, mechanice czy wspomnianym transporcie. Jej zasada działania była znana i wykorzystywana już wiele wieków temu. Rozwinęła się jednak dopiero w XX wiek, kiedy to II wojna światowa uruchomiła ogromną machinę przemysłu. Od tego czasu układy hydrauliczne są nieustannie ulepszane, przyczyniając się do zoptymalizowania prac produkcyjnych, skrócenia czasu budowy oraz stworzenia nowych, bardziej funkcjonalnych urządzeń i machin.

Zasada działania układu

Na system hydrauliczny składa się kilka współgrających ze sobą części, z czego kluczową rolę odgrywa pompa, przewody ciśnieniowe oraz siłowniki. Mechanizm ten jest dosyć prosty w działaniu. Pompa hydrauliczna daje napęd oraz wytwarza ciśnienie. Dzięki temu ciecz ze zbiornika doprowadzana jest do siłowników, cylindrów lub silnika, umożliwiając wykonanie ruchu. Pod pojęciem hydrauliki siłowej kryje się jednak znacznie więcej elementów, na które składają się także zawory, rozdzielacze, rury precyzyjne, zakucia do węży, zawory i wiele innych. Obecnie najczęściej wykorzystywanymi w tego typu układach płynami są oleje o bardzo dużej gęstości. Wpływa to na zwiększenie energii i znacznie wydajniejszą pracę urządzeń. Ich moc zależna jest od wielkości zbiornika na ciecz – im pojemniejszy, tym urządzenie odnotowuje wyższe osiągi. W praktyce nie są to jednak ogromne rozmiary, gdyż udźwig nawet kilkuset ton nie wymaga obecności hektolitrów oleju. Istotne są z kolei parametry węży hydraulicznych, które powinny być odporne na szkodliwe działanie olejów i wody, a także pracę w skrajnych temperaturach.

Zastosowanie systemów hydraulicznych

Hydraulika siłowa jest z powodzeniem stosowana w wielu branżach, dzięki swoim licznym zaletom. Oprócz wysokiej wydajności i usprawniania pracy można jej przypisać także inne walory użytkowe. Urządzenia wyposażone w układ hydrauliczny działają niezależnie od źródeł prądu, co umożliwia wykorzystywanie ich we właściwie wszystkich miejscach i warunkach. Hydraulika siłowa zapewnia pracę wielu urządzeniom: koparkom, ładowarkom, dźwigom, maszynom budowlanym, rolniczym i wielu innym. Dodatkowo odpowiada za wysuwanie podwozia w samolotach oraz sprawną pracę hamulców. W oparciu o jej mechanizm działa układ kierowniczy w samochodach i wiele innych elementów lub całych urządzeń, z których codziennie korzystamy.

 

Pod adresem www.stomil-bydgoszcz.pl znajduje się więcej informacji o hydraulice siłowej oraz szeroka gama produktów dla tego typu układów.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmytag hydraulika siłowa
To warto przeczytać

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: