Czy warto zdecydować się na dom energooszczędny?

20-12-2019, 09:29

Domy energooszczędne cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Tego rodzaju konstrukcje pozwalają zminimalizować straty energii, co bezpośrednio przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne. Należy zaznaczyć, że muszą one spełniać szereg rygorystycznych norm. Wiele obiektów nazywanych jest energooszczędnymi bezpodstawnie, gdyż często są one wykonywane z pominięciem wybranych przepisów. Trzeba również zaznaczyć, że budynek energooszczędny nie jest tym samym, co pasywny.

dom energooszczędny

Co to jest dom energooszczędny?

Budynku energooszczędne wcale nie muszą być droższe w budowie. Pewne jest jednak to, że są one tańsze w utrzymaniu. Oczywiście dotyczy to wyłącznie tych obiektów, które zostały fachowo i rzetelnie zaprojektowane. Pamiętajmy, że tutaj liczą się nawet najmniejsze detale. Czy warto zdecydować się na dom energooszczędny? To pytanie zadaje sobie niejedna osoba. W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, czym charakteryzuje się taki budynek, a także jakie zalety i wady posiada.

Dom energooszczędny to taki, który pozwala zaoszczędzić energię. Niższy ubytek ciepła sprawia, że do ogrzania konstrukcji potrzebujemy o wiele mniej energii, a tym samym ponosimy niższe koszty. Jest to szczególnie odczuwalne zimą, gdzie rachunki za ogrzewanie są najwyższe. Warto dodać, że w Polsce sezon grzewczy trwa długo. Nierzadko rozpoczyna się on już pod koniec września, a kończy w kwietniu. Właśnie dlatego już po pierwszym roku można odnotować sporą oszczędność. Ogrzanie domu energooszczędnego będzie o wiele tańsze niż tradycyjnego budynku.

Przepisy i ustawy dotyczące domów energooszczędnych

Nie każdy wie, że energooszczędność domu regulowana jest przez rozmaite przepisy oraz ustawy. Trzeba zaznaczyć, że przepisy prawne cały czas się zmieniają. Wszystko wskazuje na to, że za kilka lat budowa domu będzie generować jeszcze większą ilość formalności. Dotyczy to również kwestii powiązanych ze świadectwem energetycznym budynku.

W przypadku domów energooszczędnych najważniejszych czynnikiem jest wartość współczynnika przenikania ciepła U [W/(m2*K)]:
1. Ściany zewnętrzne: <=0,20
2. Dachy, stropodachy i stropy pod nieogrzewanymi poddaszami lub nad przejazdami: 0,15 - 0,20
3. Podłogi na gruncie: 0,15 - 0,20
4. Okna (z wyj. połaciowych), drzwi balkonowe i powierzchnie przezroczyste nieotwieralne: 0,80-1,00
5. Okna połaciowe: 0,20 - 0,30
6. Drzwi zewnętrzne lub między pomieszczaniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi: 0,80 - 1,00

Warto wspomnieć, że w przypadku domów pasywnych obowiązują zupełnie inne normy. To dwie odmienne kategorie budynków.

Podczas projektowania domów energooszczędnych duże znaczenie ma również:
1. Moc grzewcza [W/m2]: 22-25
2. Zapotrzebowanie na ciepło [kWh/(m2 rok)]: 30-40
3. Wentylacja: mechaniczna z odzyskaniem ciepła o sprawności minimum 85%

Zalety i wady domów energooszczędnych

Wiadome jest, że nie istnieje rozwiązanie idealne, które sprawdzi się w każdym przypadku. Domy energooszczędne posiadają nie tylko zalety, ale również wady. Przeanalizowano je poniżej — z pewnością podjęcie ostatecznej decyzji stanie się łatwiejsze.

Zalety domów energooszczędnych:

  • Niższe zużycie energii — mniejszy ubytek ciepła wiąże się z niższym zużyciem energii (nawet 3-5 razy mniej w porównaniu z budynkami tradycyjnymi). Jest to korzystne nie tylko z punku ekonomicznego, ale również ekologicznego.
  • Mniejszy koszt ogrzewania — niższe zapotrzebowanie na energię bezpośrednio wiąże się z mniejszymi kosztami. Warto wspomnieć, że oszczędność odczuwalna jest już po pierwszym sezonie grzewczym.
  • Wyższy komfort użytkowania budynku — domy energooszczędne posiadają doskonałą izolację. Z tego powodu nie trzeba obawiać się przenikania zimna z wszelkich szczelin, czy też otworów okiennych/drzwiowych. Zmniejsza się również ryzyko rozprzestrzeniania wilgoci, która mogłaby doprowadzić do powstania pleśni lub grzybów.
  • Większa wartość rynkowa — jest to ważne dla tych, którzy rozważają sprzedaż domu w przyszłości. Wartość rynkowa domu energooszczędnego jest większa niż budynku tradycyjnego. Oczywiście mowa tutaj o obiektach o zbliżonym metrażu i standardzie.

Wady domów energooszczędnych:

  • Skomplikowane wykonanie — zaprojektowanie domu energooszczędnego nie jest łatwe. Musi on spełniać wiele norm, co wymaga od wykonawcy nie tylko szerokiej wiedzy, ale również bogatego doświadczenia. Tutaj nie ma miejsca nawet na najmniejszą pomyłkę. Właśnie dlatego należy skorzystać z usług doświadczonych architektów i wybrać na przykład projekt domu z MGProjekt. Może zdarzyć się tak, że zaprojektowanie obiektu będzie droższe.
  • Nieskomplikowana forma — jedną z najważniejszych zasad domu energooszczędnego jest jego prosta forma. Budynek przypomina bryłę, która nie posiada żadnych elementów dekoracyjnych, czy też fantazyjnie ukształtowanych powierzchni. Nie każdemu przypadnie to do gustu.
  • Wyższy koszt budowy — dom energooszczędny może (ale nie musi) być droższy w budowie, niż budynek tradycyjny. Coraz więcej osób decyduje się na zakup gotowego projektu, co pozwala nieco zredukować koszty. Warto również uwzględnić, że inwestycja zwraca się bardzo szybko.Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031