Jaka jest najlepsza kaloryczność dla ekogroszku?

22-12-2019, 15:06

Aby określić, jaka kaloryczność będzie idealna dla potrzeb konkretnych użytkowników musimy najpierw upewnić się, że dobrze rozumiemy pojęcie kaloryczności. Najogólniej rzecz biorąc kaloryczność rozumieć należy jako ilość energii, jaką uzyskamy z jednego kilograma opału. Parametr ten jest wyrażony w MJ/kg. W polskich sklepach można się jednak spotkać z różnymi parametrami wyrażonymi w tej samej jednostce, których mnogość może przyprawić o zawrót głowy nieświadomego użytkownika. Dlatego z punktu widzenia kupującego niezwykle ważne jest wskazanie różnic między poszczególnymi terminami.

Kaloryczność, wartość opałowa a ciepło spalania - który parametr ekogroszku należy brać pod uwagę?

Najprościej rzecz ujmując kaloryczność i wartość opałowa to terminy stosowane zamiennie i jest to jak najbardziej prawidłowe. Wiele osób kupuje jednak tani ekogroszek, który mimo deklarowanej przez sprzedawcę wysokiej wartości opałowej okazuje się dostarczać mniej energii, niż sugerują deklaracje. Dzieje się tak dlatego, że niektórzy sprzedawcy sztucznie zawyżają ów współczynnik, podając wartość opałową w stanie analitycznym. Tymczasem kaloryczność ekogroszku wyznacza się podając jego wartość opałową w stanie roboczym. Z tego względu należy kupować tani opał wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, zwracając uwagę na dostępność certyfikatów gwarantujących poprawność zapisu poszczególnych parametrów. 

Ciepło spalania węgla ekogroszku wyznaczone w warunkach laboratoryjnych oznacza ilość energii, jaką uzyskamy z opału wykorzystując dodatkowo zjawisko kondensacji pary wodnej. Parametr ten nie jest więc żadną nieprawidłowością. Należy jednak mieć świadomość, że określoną przez ciepło spalania ekogroszku ilość energii uzyskać można tylko w piecach, w których temperatura spalin opuszczających urządzenie nie przekracza 100 stopni w skali Celsjusza (jest tak na przykład w przypadku kotłów kondensacyjnych). 

Im wyższa kaloryczność tym lepiej? Nie zawsze.

Wysoka kaloryczność oznacza, że z tej samej ilości opału uzyskamy więcej energii. Co za tym idzie ograniczymy częstotliwość uzupełniania ekogroszku do niezbędnego minimum.

ekogroszek

Dodatkowo przy wysokiej wartości opałowej nie będziemy potrzebować aż tak dużej przestrzeni do składowania naszego paliwa. W większości przypadków kupując ekogroszek workowany o wysokiej kaloryczności podejmujemy więc dobrą decyzję. 

Istnieją tylko dwa aspekty mogące wpłynąć na twoją decyzję, na które należy zwrócić uwagę. 

Pierwszym z nich jest oczywiście to, że nie można zapominać o innych parametrach opału, takich jak spiekalność, wilgotność, sposób pakowania, czy zawartość popiołu i siarki. Każdy z nich może bowiem wpłynąć na to, czy zakupione paliwo spełni nasze oczekiwania. 


Drugim aspektem, o którym większość kupujących zapomina, jest temperatura na zewnątrz. Stosując wysokokaloryczny opał w ciepłe dni nie wykorzystasz w pełni jego potencjału, dlatego pewna jego część zostanie spalona bezproduktywnie. Właśnie z tego względu w naszym sklepie znajdziesz ekogroszek lis, ekogroszek niedźwiedź i ekogroszek orzeł, charakteryzujące się różną kalorycznością. Dzięki temu każdy z naszych klientów ma możliwość wybrać wysokogatunkowy opał o parametrach idealnie dobranych do jego potrzeb.


Następny artykuł » zamknij

Kamery do monitoringu IMOU


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag ekogroszek
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.