Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy praca spawacza jest ciężka i ile kosztuje jego godzina za granicą?

07-02-2022, 08:34

Zawód spawacza to profesja wymagająca dużej zręczności, sprawności fizycznej, możliwości pracy w wymuszonej pozycji oraz ogromnej precyzji i zwracania uwagi na szczegóły. Aby podjąć się takiej pracy należy mieć również kierunkowe wykształcenie – zdobyte w technikum zawodowym lub na studiach. Spawacz często mierzy się w pracy z niebezpiecznymi sytuacjami, co wymaga dużej wiedzy, aby na bieżąco celnie oceniać sytuację oraz odporności na stres.

Praca dla spawacza – w Polsce i za granicą

Codzienne obowiązki spawacza zależą od tego, gdzie rozwija on swoją karierę. Początkujący często zaczynają w warsztatach samochodowych lub zakładach blacharskich. Spawacz może też specjalizować się, by znaleźć zatrudnienie jako spawacz gazowy, światłowodów, aluminium czy spawacz podwodny.

Na polskim rynku spawacze niestety nie mają łatwo – osoby rozpoczynające karierę zarabiają ledwie 2-3 tysiące złotych netto. Stawka ta wydaje się nieadekwatna w stosunku do wymagań na tym stanowisku, potrzebne wykształcenie potwierdzone zdanymi egzaminami oraz praktyką zawodową.

Dobrze płatna praca dla spawacza to na polskim rynku zatrudnienie w dużych przedsiębiorstwach lub np. w stoczni (do 6000 zł brutto miesięcznie). Wciąż są to jednak kwoty nawet pięciokrotnie niższe niż w krajach Europy Zachodniej. Tam na początek spawacz może liczyć na wynagrodzenie na poziomie przynajmniej 2000 euro miesięcznie, a wraz z doświadczeniem zarobki mogą urosnąć do niezwykle atrakcyjnych. Wykwalifikowani specjaliści zarabiają nawet 5-6 tysięcy euro.

Spawacz – zagrożenia w pracy

Czy praca spawacza jest ciężka i ile kosztuje jego godzina za granicą?

W środowisku pracy spawacza nie brakuje niestety niebezpiecznych czynników. Wyróżnia się czynniki, które mogą powodować wypadki, np. wysoka temperatura iskier, opiłki metalu, urazy kończyn spowodowane nieuwagą czy nawet ryzyko pożaru. Do tego dochodzą czynniki fizyczne (np. niewłaściwe oświetlenie oraz hałas), chemiczne (pyły, dymy) i ergonomiczne (praca opisana jest jako średnio-ciężka oraz ciężka).

Osoby zastanawiające się nad pracą w zawodzie powinny brać pod uwagę ryzyko związane z wykonywaniem zawodu. Warto też szukać miejsc, w których podejmowanie tego ryzyka zostanie odpowiednio wynagrodzone. 

Praca dla spawacza za granicą – bez języka

Na zachodnim rynku wciąż rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów. Tamtejsi pracownicy hojnie wynagradzają pracę, która wymaga fachowej wiedzy i – niejednokrotnie – nerwów ze stali. Dlatego też kwestia zaawansowanych umiejętności językowych nie jest pierwszorzędna. Nie brakuje ofert dla osób, które dopiero zaczynają karierę i chcą się rozwijać pod okiem bardziej doświadczonych kolegów. Niemieckie firmy coraz częściej zatrudniają też bez znajomości niemieckiego.

Na rynku polskim obserwuje się już odpływ pracowników za granicę. Trudno się dziwić – pięciokrotnie wyższe wynagrodzenie, bezpieczna i legalna praca oraz atrakcyjne benefity kuszą zarówno specjalistów w swojej dziedzinie, jak i nowicjuszy. Praca dla spawacza w Polsce znajdzie się w tych warunkach łatwo – pytanie jednak, czy nie warto rozważyć też zatrudnienia za granicą.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:





fot. Binance







fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag spawacztag pracatag nolstag AWPtag Amin12