Czego powinien obawiać się sektor MŚP?

08-01-2019, 23:11

Sektor MŚP, według specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem, jest jednym z najbardziej narażonych na cyberataki i związane z tym konsekwencje. W 2019 roku zagrożeń będzie przybywać, zmieni się przy tym ich charakter.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Łukasz Nowatkowski, Dyrektor IT G DATA Software, twierdzi, że zwiększony poziom zagrożenia wynika przede wszystkim z tego, że sektor MŚP nie ma wystarczających środków finansowych aby odpowiednio się zabezpieczyć. Jedynie 0,2% firm dysponuje budżetem na stworzenie efektywnej polityki bezpieczeństwa.

Ponadto coraz lepsze metody zabezpieczenia komputerów i smartfonów sprawiają, że ataki stają się nacelowane na konkretne branże lub nawet konkretne osoby. Do tej pory ataki skierowane były przede wszystkim na sektor finansowy, który udoskonalił zabezpieczenia. Wobec tego przestępcy poszukują nowych ofiar.

Nowatkowski uważa, że możemy być bardziej niż pewni, że w 2019 roku duża liczba ataków zostanie skierowana na sektor przemysłowy. Podobnie jak w przypadku osławionych już ataków na urządzenia medyczne, atak na komputery obsługujące proces produkcyjny jest dość prosty. Dzieję się tak ponieważ, zdecydowana większość oprogramowania, które ma za zadanie sterować procesem produkcyjnym ma ponad 20 lat, co znacząco ułatwia cyberataki.

Eksperci przewidują, że cyberprzestępcy mogą zakłócać działalność przemysłu atakując proces logistyczny - dokładniej zmieniając zamówienia i kontrolując dostawę surowców. Nie możemy zapominać również o tym, że część urządzeń może zostać zainfekowana zanim trafi do klientów, tak jak było to w przypadku telefonów komórkowych, które „zainfekowano” na etapie produkcji.

Rok 2019 to również udoskonalone złośliwe oprogramowanie. Może ono długo ukrywać się w firmowych sieciach, komputerach czy smartfonach. Uruchamia się dopiero po jakiś czasie, i nie działa stałe, co umożliwia omijanie większości zabezpieczeń oferowanych przez programy antywirusowe.

Według specjalisty, w 2019 roku możemy spodziewać się, że ogólna liczba ataków ransomware spadnie. Wzrośnie jednak ich wartość. Będzie to efektem ich nacelowania na konkretne osoby.

Musimy również pamiętać o RODO. Konsekwencje wycieku danych osobowych mogą być dla sektora MŚP szczególnie dotkliwe. Kary nakładane na firmy za nieodpowiednie zabezpieczenie baz danych będą uderzać w małe i średnie oraz duże firmy, mające odpowiednie zasoby finansowe.

Źródło: G DATA

Czytaj także: RODO puka do drzwi. Akredytowany kurs inspektora ochrony danych (IOD). Recenzja oraz sprawdź zapisy na najbliższe akredytowane kursy IOD >>Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.