Mała architektura miejska to zespół różnych elementów, które łącznie sprawiają, że korzystanie ze wspólnych przestrzeni staje się przyjemne i wygodne. Na co dzień nie zauważamy ich obecności, wystarczy jednak wyobrazić sobie życie bez nich, by należycie je docenić.
Myśląc o mieście bardzo często wyobrażamy sobie duże obiekty – osiedla, urzędy, kościoły, parki czy galerie handlowe. Tymczasem pomiędzy nimi i wśród nich funkcjonuje mnóstwo niewielkich elementów, dzięki którym życie w mieście jest komfortowe. To na przykład ławki, parkowe kosze na śmieci, oświetlenie parków i ulic, a także klomby i kwietniki miejskie oraz stojaki rowerowe. Każdy z nich z osobna jest ważny, a łącznie składają się na przestrzeń przyjazną mieszkańcom.
Mała architektura miejska składa się z różnych elementów, z których każdy ma ogromne znaczenie dla komfortu naszego funkcjonowania. Najważniejsze z nich to:
Ławki miejskie i parkowe – obecne są w wielu różnych punktach przestrzeni miejskiej. Nie tylko na turystycznych deptakach, placach miejskich czy w parkach, ale również na placach zabaw, skwerach, na przystankach autobusowych czy placach przed galeriami handlowymi. Dostępne w licznych wariantach i wielkościach (żeliwne ławki parkowe, ławki miejskie metalowe, z oparciem i bez, ławki miejskie dwustronne), pozwalają na dostosowanie ich do otaczającej przestrzeni, i – co najważniejsze – umożliwiają nam wygodny odpoczynek w parku czy komfortowe oczekiwanie na autobus na przystanku.
Miejskie kosze na śmieci – nie mniej istotne niż ławki elementy małej architektury miejskiej. Umożliwiają nam utrzymanie wspólnych przestrzeni w czystości, dzięki czemu w parkach, na placach i na ulicach panuje większy ład. Podobnie jak ławki parkowe i miejskie, kosze na śmieci mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów – np. betonowe kosze na śmieci, kosze na śmieci z metalu czy z drewna. Osobną kategorią miejskich koszy na śmieci są kosze na psie odchody, coraz częściej ustawiane w parkach i na skwerach.
Klomby i kwietniki miejskie – dzięki nim betonowe place czy skwery ożywają i nabierają kolorów. Umożliwiają wprowadzenie zieleni i radosnych barw tam, gdzie nie ma możliwości sadzenia drzew. W znacznym stopniu poprawiają estetykę miejskich przestrzeni i wpływają na dobre samopoczucie mieszkańców.
Stojaki rowerowe – z każdym rokiem zyskują na znaczeniu, ponieważ coraz więcej mieszkańców miast decyduje się na korzystanie z jednośladów. Stojaki na rowery miejskie coraz częściej montowane są pod restauracjami, biurowcami czy urzędami, umożliwiając nam bezpieczne pozostawienie roweru na czas pracy, zakupów czy spotkania ze znajomymi. Występują w różnych wariantach (stojaki na rower szeregowe, stojaki typu u, stojaki dwustronne czy ścienne, umożliwiające zabezpieczanie rowerów nawet na niewielkich przestrzeniach) i wielkościach – od kilku do nawet dwudziestu stanowisk) i są przeznaczone zarówno dla prostych „damek”, jak i zaawansowanych rowerów miejskich.
Jak widać, elementy małej architektury miejskiej tylko z pozoru są nieistotne. W rzeczywistości sprawiają, że życie w mieście i poruszanie się po wspólnych przestrzeniach staje się wygodniejsze, a same tereny miejskie – bardziej przyjazne i estetyczne.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|