Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czego nam w mieście potrzeba – o małej architekturze miejskiej

21-11-2019, 06:03

Mała architektura miejska to zespół różnych elementów, które łącznie sprawiają, że korzystanie ze wspólnych przestrzeni staje się przyjemne i wygodne. Na co dzień nie zauważamy ich obecności, wystarczy jednak wyobrazić sobie życie bez nich, by należycie je docenić.

park

Myśląc o mieście bardzo często wyobrażamy sobie duże obiekty – osiedla, urzędy, kościoły, parki czy galerie handlowe. Tymczasem pomiędzy nimi i wśród nich funkcjonuje mnóstwo niewielkich elementów, dzięki którym życie w mieście jest komfortowe. To na przykład ławki, parkowe kosze na śmieci, oświetlenie parków i ulic, a także klomby i kwietniki miejskie oraz stojaki rowerowe. Każdy z nich z osobna jest ważny, a łącznie składają się na przestrzeń przyjazną mieszkańcom.

Co wchodzi w skład małej architektury miejskiej

Mała architektura miejska składa się z różnych elementów, z których każdy ma ogromne znaczenie dla komfortu naszego funkcjonowania. Najważniejsze z nich to:

  • Ławki miejskie i parkowe – obecne są w wielu różnych punktach przestrzeni miejskiej. Nie tylko na turystycznych deptakach, placach miejskich czy w parkach, ale również na placach zabaw, skwerach, na przystankach autobusowych czy placach przed galeriami handlowymi. Dostępne w licznych wariantach i wielkościach (żeliwne ławki parkowe, ławki miejskie metalowe, z oparciem i bez, ławki miejskie dwustronne), pozwalają na dostosowanie ich do otaczającej przestrzeni, i – co najważniejsze – umożliwiają nam wygodny odpoczynek w parku czy komfortowe oczekiwanie na autobus na przystanku.

  • Miejskie kosze na śmieci – nie mniej istotne niż ławki elementy małej architektury miejskiej. Umożliwiają nam utrzymanie wspólnych przestrzeni w czystości, dzięki czemu w parkach, na placach i na ulicach panuje większy ład. Podobnie jak ławki parkowe i miejskie, kosze na śmieci mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów – np. betonowe kosze na śmieci, kosze na śmieci z metalu czy z drewna. Osobną kategorią miejskich koszy na śmieci są kosze na psie odchody, coraz częściej ustawiane w parkach i na skwerach.

  • Klomby i kwietniki miejskie – dzięki nim betonowe place czy skwery ożywają i nabierają kolorów. Umożliwiają wprowadzenie zieleni i radosnych barw tam, gdzie nie ma możliwości sadzenia drzew. W znacznym stopniu poprawiają estetykę miejskich przestrzeni i wpływają na dobre samopoczucie mieszkańców.

  • Stojaki rowerowe – z każdym rokiem zyskują na znaczeniu, ponieważ coraz więcej mieszkańców miast decyduje się na korzystanie z jednośladów. Stojaki na rowery miejskie coraz częściej montowane są pod restauracjami, biurowcami czy urzędami, umożliwiając nam bezpieczne pozostawienie roweru na czas pracy, zakupów czy spotkania ze znajomymi. Występują w różnych wariantach (stojaki na rower szeregowe, stojaki typu u, stojaki dwustronne czy ścienne, umożliwiające zabezpieczanie rowerów nawet na niewielkich przestrzeniach) i wielkościach – od kilku do nawet dwudziestu stanowisk) i są przeznaczone zarówno dla prostych „damek”, jak i zaawansowanych rowerów miejskich.

Jak widać, elementy małej architektury miejskiej tylko z pozoru są nieistotne. W rzeczywistości sprawiają, że życie w mieście i poruszanie się po wspólnych przestrzeniach staje się wygodniejsze, a same tereny miejskie – bardziej przyjazne i estetyczne.

Ostatnie artykuły:
Tematy pokrewne:  

tag architektura miejska
porównywarka ubezpieczeń OC
« Maj 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031