Cynkowanie ogniowe i galwaniczne - jakie są różnice?

21-05-2020, 08:28

Cynkowanie to technika zabezpieczania powierzchni metalowych przed korozją. Szczególne zastosowanie ma ta technika przy zabezpieczaniu ogrodzeń przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Wyróżniamy cynkowanie ogniowe oraz galwaniczne. Czym różnią się te dwie techniki?

cynkowanie galwaniczne

Cynkowanie galwaniczne

Okazuje się, że obie te techniki prowadzą do uzyskania odmiennych rezultatów. Cynkowanie galwaniczne, inaczej zwane elektrolitycznym, przebiega z użyciem prądu. Powierzchnię, którą chcemy ocynkować galwanicznie na początku odtłuszczamy, a następnie dokładnie czyścimy. Następnie, zanurzamy ją w elektrolicie. Elektrolit może mieć odczyn kwaśny lub zasadowy. W elektrolicie znajdują się cząsteczki cynku, które osiadają na powierzchni metalu, tworząc na nim niezwykle trwałą powłokę. W przyszłości ta powłoka będzie barierą dla wilgoci. Dlatego właśnie cynkowanie galwaniczne jest tak chętnie wybierane przez producentów elementów metalowych w budownictwie, w tym ogrodzeń. Cynkowanie galwaniczne przebiega szybko, nie pozostawia po sobie smug ani odprysków. Gdy ocynkowaną galwanicznie powierzchnię potraktujemy farbą, uzyskamy naprawdę estetyczny efekt. Wszystko dzięki temu, że warstwa cynku jest tutaj bardzo cienka. Warstwa cynku nałożona metodą elektrolityczną będzie zawsze błyszcząca, w przeciwieństwie do cynkowania ogniowego. 

Cynkowanie ogniowe

Cynkowanie ogniowe to nieco starsza metoda zabezpieczania metali przed korozją. Nie zmienia to faktu, że jest to oczywiście bardzo wydajny sposób na zabezpieczanie metali przed korozją. Tutaj elementy metalowe zanurza się w warstwie ciekłego cynku (temperatura: 450 - 500 stopni). Tutaj, w przeciwieństwie do metody ogniowej, cynk dociera do najgłębszych i najtrudniej nawet dostępnych zakamarków. Warstwa ochronna tworzy się przez wytrącanie się stopu między stalą a cynkiem. Powłoka, która powstaje w ten sposób na powierzchni jest dość gruba - ma od 70 do 150 mikrometrów. Eksperci oceniają, że wytworzona w ten sposób warstwa ochronna na powierzchni stopu może wytrzymać nawet pół wieku. 

Cynkowanie ogniowe wymaga jednak, aby powierzchnie traktowane cynkiem posiadały otwory technologiczne, co nie zawsze da się pogodzić z kwestiami estetycznymi. Niestety jednak, nawierzchnie cynkowane ogniowo mogą mieć niewielkie zgubienia i pofałdowania, które trudno ukryć pod powierzchnią farby. Można się z tym uporać za pomocą specjalistycznych maszyn. 

Szukając elementów budowlanych cynkowanych zwróćmy uwagę na to, jakiej metody cynkowania użyto - warto zapytać o to sprzedawcę oraz poprosić o wskazanie nierówności na nawierzchniach. Więcej o tym, czym jest galwanizernia przeczytacie na stronie: https://egalwan.eu/cynkowanie/.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag cynkowanie galwaniczne
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: