Cofanie się dziąseł - można tego uniknąć

22-09-2021, 13:06

Cofanie się dziąseł, czy bardziej fachowo recesja dziąseł to jednak z częstych chorób jamy ustnej. Jej przyczyn może być wiele. Poczynając od uwarunkowań genetycznych poprzez nasze nawyki, a także zaniedbania. Zanik dziąseł jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia, a przy tym bardzo mocno utrudnia jakiekolwiek leczenie ortodontyczne, z którego w końcu przyjdzie nam skorzystać. Jak nie dopuścić do zaniku dziąseł? Jak mu przeciwdziałać i czy można odbudować dziąsło, które zanika?

Czym grozi recesja dziąsła?

Korzeń zęba, odsłonięty przez cofające się dziąsła, pozbawiony naturalnej osłony wystawiony jest na działanie czynników zewnętrznych. Cofające się dziąsła dają pole do działania dla bakterii kwasu mlekowego jak i paciorkowce, odpowiedzialne za rozwój próchnicy zębów. Im bardziej zaniedbamy sprawę tym gorzej. Finalnie dojść bowiem może do zapalenia miazgi zęba, a wtedy nie obejdzie się bez leczenia kanałowego.

Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka?

Zwykle to o zęby dbamy najbardziej. Staramy się jak możemy by regularnie usuwać z nich nalot, starannie czyścić z zanieczyszczeń, wybielać, korygować kształt. Często jednak zapominamy, że piękny uśmiech to nie tylko zęby, ale również dziąsła. Zanik dziąsła jest dużym problemem zarówno dla osób, które posiadają zdrowe i naturalne zęby, jak i dla tych, którzy mają implanty. Jak rozpoznać, że z dziąsłami jest coś nie tak? Zwykle pierwszym objawem jest wrażliwość na bodźce termiczne – ciepłe i zimne posiłki. Jeśli czujemy, że bolą nas zęby, to sprawdzić warto także dziąsła. Zdrowe dziąsła wydłużają żywotność naszych zębów, poprawiają także estetykę tzw. uśmiechu. Jak zatem dbać o dziąsła?

Jak dbać o dziąsła?

Myj zęby długo a lekko

Myjesz zęby szybko i mocno. Agresja ze szczoteczką w ręku może mieć bardzo zły wpływ na stan twoich dziąseł. Bardzo często wydaje się nam, że agresywne mycie zębów jest skuteczniejsze, lepiej usuwa zanieczyszczenia. Niestety nie ma w tym za dużo prawdy, a na domiar złego, tarcie szczoteczką po dziąsłach sprawia, że je podrażniamy. Zdecydowanie lepszą techniką jest szczotkowanie powolne, dokładne i rozciągnięte w czasie. Warto też szczotkować zęby od linii dziąsła do wierzchołka zęba, tak jakby starając się wymieść z zębów zanieczyszczenia. Warto też szczotkować zęby lewą ręką (jeśli jesteśmy praworęczni), jest ona zwykle po prostu słabsza.

Zmień szczoteczkę

Twarde szczoteczki, czyli te zbudowane z szorstkiego włosia, nie są najlepszym pomysłem. Choć często wydaje się nam, że myją zęby lepiej niż miękkie. W rękach agresywnych użytkowników stanowią bardzo niebezpieczne narzędzie. Podczas mocnego mycia zębów tzw. twarda szczoteczka może po prostu uszkodzić mechanicznie dziąsła. Jeśli zatem po myciu zębów leci Ci z dziąseł krew, to znak, że pora zmienić szczotkę i technikę.

Usuwaj kamień

Nawarstwiająca się na zębach płytka bakteryjna, której nie pozbywamy się sukcesywnie, utwardza się, tworząc kamień nazębny. Długo utrzymujący się kamień może być przyczyną stanów zapalnych i chorób dziąseł, a stąd już niedaleka droga do ich recesji. Warto regularnie usuwać kamień nazębny czy to za pomocą nici dentystyczne, irygatora, czy w gabinecie dentystycznym.

Rzuć palenie

Toksyny, które wchłaniamy wraz z dymem papierosowym, powodują gorsze ukrwienie dziąseł. Brak higieny jamy ustnej zawsze może być podstawą pojawiających się stanów zapalnych. Chcąc zadbać o swoje zęby (jak i płuca i ogólny stan zdrowia) warto rzucić palenie na dobre.

Czy da się odbudować dziąsło?

Recesja zębów jest nieodwracalna. Można jednak stosować leczenie, które pomoże poprawić stan dziąseł i zapobiec postępowaniu recesji. Pierwszym krokiem w walce z recesją jest zwykle usunięcie kamienia nazębnego. W kolejnym etapie można wygładzić powierzchnię korzeni zębów, dzięki czemu dziąsła łatwiej i dokładniej będą do nich przylegać. Wybór odpowiedniej metody leczenia zawsze zależy od indywidualnej oceny sytuacji.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag zdrowietag recesja dziąsełtag nowptag nols
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: