Hałas pralki przy wirowaniu nie jest niczym nadzwyczajnym, o ile nie jest on zbyt intensywny. Szczególnie niepokojące może być to, kiedy nasza pralka buczy lub zaczyna się tłuc. Co zrobić w takiej sytuacji?
Współczesne pralki do zabudowy i wolnostojące znacznie różnią się o tych, które użytkowały nasze babcie. Pralka wirnikowa czy nawet pralko-wirówka potrafiły powodować niemały huk i zgiełk, nie tylko w łazience, lecz także w całym domu. Teraz jest inaczej, dlatego każdy dodatkowy hałas, jaki wydaje nasza pralka podczas prania czy wirowania może, wydawać nam się podejrzany. Poziom emisji hałasu, jaki pralka może generować, wirując, sprawdzimy w jej specyfikacji technicznej. Dzięki temu łatwo możemy przekonać się, czy głośna praca pralki mieści się w granicach normy, czy jednak coś jest nie tak. Dodatkowo poważne problemy mogą zacząć się wtedy, gdy pralka tłucze przy wirowaniu. Co wtedy?
Sytuacji, w której pralka stuka przy wirowaniu, lepiej nie lekceważyć. Możemy zatem sami spróbować poszukać źródła problemu lub też poprosić o pomoc specjalistę. Jeżeli pralka jest na gwarancji, warto skontaktować się z serwisem producenta. Zaleca się też, aby nie wirować do momentu usunięcia usterki, by nie spowodować jeszcze większych uszkodzeń. Z czego więc może wynikać nieprawidłowa praca pralki podczas wirowania?
Przyczyn, dla których pralka tłucze przy wirowaniu, może być kilka. Oto najczęstsze z nich:
1. Zbyt duży lub za mały wsad
Kiedy do bębna trafi niewłaściwa ilość prania, podczas wirowania pranie nie będzie mogło odpowiednio rozłożyć się w bębnie. Czasami jest to przyczyna, dla której nasza pralka w ogóle nie chce rozpocząć wirowania, w innym przypadku może także spowodować to, że urządzenie zbyt mocno się trzęsie. Wielkość wsadu zawsze powinna być odpowiednio dopasowana do pojemności bębna, ale i do wybranego programu. Krótsze programy z reguły przeznaczone są do prania mniejszego załadunku. By nie zakłócać poprawnej pracy pralki, prania nie warto też wciskać do pralki na siłę.
2. Uszkodzony amortyzator pralki
Amortyzator w pralce to element, który ma za zadanie redukcję nadmiernych wibracji. Jeżeli jest on uszkodzony, nie może właściwie realizować swojego zadania. W takim wypadku nie pozostaje nam nic innego, jak wymiana amortyzatorów w pralce na nowe.
3. Problem ze sprężyną z zawieszenia bębna
Jeżeli nasza pralka podskakuje podczas wirowania, jednym z jej elementów, który warto poddać kontroli, jest zawieszenie bębna. Może się okazać, że sprężyny, która powinna się tam znajdować, nie ma na swoim miejscu lub też uległa ona uszkodzeniu. Jeżeli sprężyna spadła, wystarczy z powrotem umieścić ją we właściwej lokalizacji. Kiedy z kolei pękła, nie ma innej recepty, jak wymienić ją na nową.
4. Uszkodzenie przeciwwagi w pralce
Przeciwwaga w pralce to element, który przymocowany jest do zbiornika, do którego zamontowany jest bęben. Ma ona za zadanie utrzymać pralkę na jej miejscu, kiedy ta zaczyna wibrować wraz z obrotami bębna. Jeżeli więc zostanie ona uszkodzona, pracy pralki będzie towarzyszyć hałas, a podczas wirowania urządzenie zacznie podskakiwać – to właśnie wtedy sprzęt narażony jest na najbardziej intensywne wstrząsy.
5. Niewłaściwe wypoziomowanie pralki
Poziomowanie pralki to czynność, którą powinniśmy wykonać za każdym razem, kiedy stawiamy pralkę w nowym miejscu. Nawet niewielkie odchylenie może negatywnie oddziaływać na pracę bębna. Problem z trzęsącą się z tego powodu pralką jest naprawdę łatwy do rozwiązania. Wystarczy właściwie ustawić urządzenie, korzystając z poziomicy. W stłumieniu odgłosów podczas wirowania i właściwym wypoziomowaniu pralki może pomóc również mata antywibracyjna.
6. Nieusunięte śruby transportowe
Każda nowa pralka na czas transportu zabezpieczana jest specjalnymi śrubami. Ich funkcja polega na zablokowaniu bębna, dzięki czemu bęben w pralce się nie kręci podczas przewożenia i przenoszenia. Śruby te zamocowane są z tyłu pralki. Należy bezwzględnie usunąć je przed jej pierwszym użytkowaniem. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia.
7. Zużyte łożyska
Zużyte łożyska do pralek to jedna z najczęstszych usterek. Kiedy są one zepsute, urządzenie zaczyna wydawać niepokojące dźwięki. Podczas pracy pralki możemy wtedy usłyszeć pisk i charakterystyczne buczenie. Jeżeli rozpoznamy ten problem, nie warto zwlekać z wymianą łożysk. O tym, jak zrobić to samodzielnie, przeczytasz w dalszej części artykułu.
1. Zdejmujemy obudowę
Zanim rozpoczniemy pracę przy wymianie łożysk, w pierwszej kolejności musimy odłączyć sprzęt od źródła zasilania. Warto też zakręcić główny zawór wody i uzbroić się w ścierkę, która pozwoli nam szybko zareagować na ewentualny wyciek wody pozostałej w pralce.
W pralkach ładowanych od frontu, w pierwszej kolejności odkręcamy tylny panel obudowy oraz blat roboczy. Jak zdjąć obudowę pralki ładowanej od góry? Aby wymienić łożyska w pralce ładowanej od góry, wystarczy zdemontować jej panele boczne. Łożyska znajdują się bezpośrednio za obudową.
2. Demontaż pralki
W pralce ładowanej od frontu, kolejno wyjmujemy szufladę na pranie, a następnie wykręcamy jej obudowę, a także odkręcamy zawiasy w drzwiczkach pralki. Później zdejmujemy przednią obejmę fartucha i wpychamy ją do wnętrza bębna. Rozpoczynamy demontaż wewnętrznych węży oraz przeciwwagi. Jeżeli nic nie stoi nam już na przeszkodzie, wyjmujemy bęben wraz ze zbiornikiem.
3. Rozdzielenie łożyska od zbiornika
Jeżeli w naszej pralce łożysko jest zespolone ze zbiornikiem, przy rozdzielaniu obu tych elementów powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Usunięcie łożyska ułatwi nam specjalny ściągacz – w niektórych przypadkach jego użycie może okazać się niezbędne.
4. Wymiana łożyska
Zbiornik układamy na twardym podłożu i wbijamy nowe łożysko do metalowej tulei znajdującej się w tylnej części zbiornika. Przy wymianie łożyska należy również wymienić simmering – specjalne uszczelnienie zapobiegające przeciekaniu.
Znasz już przyczyny, dla których pralka tłucze przy wirowaniu. A co jeżeli pralka wcale nie wiruje? W tym wypadku także najbardziej prozaiczną przyczyną może być niewłaściwa ilość prania. Gdy wsad jest zbyt duży lub zbyt mały, pralka nie jest w stanie równomiernie go rozłożyć i nie może rozpocząć wirowania. Jeżeli w pralce znajduje się za mało rzeczy, do bębna można dorzucić na przykład kilka ręczników, a następnie uruchomić program wirowania. Jeżeli załadunek jest za duży, wyjmijmy najcięższe ubrania i spróbujmy odwirować je osobno.
Jeśli pralka nie wiruje, upewnijmy się także, czy wybrany program posiada fazę wirowania. Cykle do delikatnych czy wełny często po prostu pomijają ten etap.
Natomiast techniczną przyczyną tego, że twoja pralka nie wiruje, może być:
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|