Co wpływa na całkowity koszt leasingu? Podpowiadamy!

04-02-2020, 11:27

Leasing jest produktem często wybieranym przez przedsiębiorców. Popularność wynika nie tylko z łatwej dostępności, ale również atrakcyjnych warunków finansowych. Sprawdź, ile może kosztować leasing i poznaj czynniki wpływające na jego całkowity koszt.

Przedsiębiorcy wybierają leasing m.in. z uwagi na jego dużą elastyczność. Można bowiem tak dopasować poszczególne jego parametry, aby miesięczna rata była adekwatna do możliwości finansowych konkretnego przedsiębiorstwa. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną ofertę, warto porównać całkowity koszt finansowania.

leasing samochodowy

Co obejmuje całkowity koszt leasingu?

Całkowity koszt leasingu uwzględnia kilka elementów. To nie tylko miesięczna rata leasingowa, ale również inne opłaty, do których uregulowania zobowiązany jest leasingobiorca.

  • Czynsz inicjalny

Jest to opłata wstępna, która uiszczana jest w momencie podpisania umowy. Jej wartość jest dokładnie z góry określona – wyraża procent wartości pojazdu. Zwykle jest tak, że im wyższy czynsz inicjalny, tym niższa miesięczna rata.

  • Raty leasingowe

Raty leasingowe to podstawowy koszt związany z leasingiem. Stanowią wydatek, który przedsiębiorca musi ponosić każdego miesiąca w związku z użytkowaniem pojazdu. Chociaż najpopularniejszym rozwiązaniem są raty równe, niektórzy leasingodawcy proponują raty degresywne (malejące) lub progresywne (rosnące) wraz z upływem umowy.

Wysokość rat miesięcznych uzależniona jest od wielu czynników, m.in. wspomnianej wysokości opłaty wstępnej oraz od okresu finansowania. Ciekawym rozwiązaniem jest leasing samochodowy, tj. Leasing SMARTPLAN na nowe pojazdy w ofercie Toyota Leasing. Jego wyróżnikiem są niskie raty – przedsiębiorca spłaca jedynie tę część, która odpowiada rzeczywistej utracie wartości auta w okresie finansowania.

  • Wykup

Wykup to kwota, za którą leasingobiorca może przejąć na własność użytkowany samochód. Wyrażany jest w procentach naliczanych od wartości pojazdu.

Uwaga na pozostałe koszty leasingu

Całkowity koszt finansowania może uwzględniać jeszcze opłaty dodatkowe. Zalicza się do nich między innymi:

  • ubezpieczenie komunikacyjne – nie tylko obowiązkowe OC, ale również AC (wymagane przez wszystkich leasingodawców)
  • depozyt gwarancyjny – stanowi zabezpieczenie ewentualnego roszczenia leasingodawcy w razie, gdyby przedsiębiorca przestał spłacać miesięczne raty itp.

Zanim więc podpiszesz umowę z konkretną firmę leasingową, warto porównać kilka ofert pod względem kosztów. Istotną rolę odgrywa bowiem nie tylko miesięczna rata, ale również inne pozostałe koszty wpływające na całkowitą kwotę do spłaty.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag samochodytag leasing
To warto przeczytać


fot. sdecoret


fot. elenabsl
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: