12 proc. polskich internautów to dzieci poniżej 16 roku życia. 9 proc. internautów nie skończyło jeszcze 13 lat. Wśród najmłodszych użytkowników internetu większość stanowią chłopcy (w grupie 7-12 lat jest to 65 proc., a w grupie gimnazjalistów – 60 proc.).
Czego poszukują dzieci w internecie? Niezmiennie najpopularniejszą kategorią jest Kultura i rozrywka: strony zawierające gry, informacje o bieżących wydarzeniach kulturalnych, witryny radiowe. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się też witryny z kategorii Społeczności (blogi, czaty, portale społecznościowe). Do najczęściej odwiedzanych serwisów z tej kategorii należą NK.pl oraz Facebook.

Niepokojącym zjawiskiem jest wzrastająca popularność stron internetowych zawierających treści nieodpowiednie dla młodocianych internautów. W porównaniu z wynikami pierwszej edycji raportu eKid wzrósł odsetek dzieci odwiedzających strony erotyczne. Wśród dzieci poniżej 13 roku życia w maju aż 48 proc. przynajmniej raz zajrzało na tego typu witrynę. W grupie wiekowej 13-15 lat odsetek ten wynosi 52 proc. – o 10 punktów procentowych więcej niż w poprzedniej edycji.
>> Czytaj także: Tożsamość dziecka do wymiany
eKid to cykliczne opracowanie pokazujące aktywność dzieci w wieku 7-15 lat w internecie. Raport powstaje co pół roku przy współpracy Polskich Badań Internetu z Fundacją Kidprotect.pl – na jej stronie można zapoznać się z pełnym raportem (plik PDF, 25 stron). Do stworzenia raportu wykorzystywane są dane z badania Megapanel PBI/Gemius.





