Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Cięcie laserem to jedna z najczęściej stosowanych metod obróbki metali. Zapewnia doskonałą precyzję oraz wycinanie dowolnych kształtów. Jak działa laser i w jakich sytuacjach warto go zastosować? Dowiedzmy się, na czym polega cięcie laserowe.

W dzisiejszych czasach stosuje się różne metody obróbki metali oraz innych materiałów. Dostępnych sposobów jest naprawdę wiele. Jednak nie wszystkie zapewniają taką samą skuteczność. W tej kwestii bez wątpienia na prowadzenie wysuwa się cięcie laserem. Metoda ta wykorzystywana jest obecnie najchętniej, ponieważ zapewnia najwięcej korzyści. Maszyny sterowane numerycznie pozwalają na bardzo intuicyjną obsługę oraz niemal pełną automatyzację działania. Laserowe wycinanie to także metoda, która gwarantuje najwyższą precyzję obróbki. Jakie jeszcze zalety zapewnia laser?  

Cięcie laserem - skuteczna metoda obróbki materiałów

Laserowe wycinanie — na czym polega? 

Cięcie laserem to jedna z najdokładniejszych i najbardziej skutecznych metod obróbki materiałów metalowych. Cały proces wycinanie nie jest niczym skomplikowanym i polega na termicznym rozdzieleniu materiału. Do wykonania zabiegu niezbędne jest oczywiście laser. To bowiem właśnie dzięki niemu możliwe jest tak szybkie i staranne cięcie. 

Urządzenie laserowe podczas swego działania emituje spolaryzowaną wiązkę światła. Laser ten po nakierowaniu na dany materiał bardzo silnie go nagrzewa, a następnie topi fragmenty, po których przebiega. Wszystko to trwa dosłownie kilka sekund. Całe to światło jest bowiem mocno skupione, przez co działa z bardzo dużą energią. Oczywiście przebieg strumienia jest wcześniej dokładnie zaplanowany. Nowoczesne urządzenia pozwalają na zaprogramowanie dowolnej geometrii, co umożliwia uzyskanie dowolnych kształtów i wzorów. 

Laserowe wycinanie to proces, który nie wymaga dalszej obróbki. Skumulowana wiązka światła pozwala uzyskać gładkie krawędzie oraz wzory z uwzględnieniem nawet najdrobniejszych detali. Warto wspomnieć, że istnieją różne sposoby cięcia laserowego. Wśród najpopularniejszych jest z pewnością wypalanie oraz topienie. Oczywiście wybór metody zależy przede wszystkim od obrabianego materiału. 

Wycinanie laserowe w metalu — kiedy się stosuje? 

Metoda, jaką jest wycinanie laserowe, wykorzystuje się w naprawdę wielu sytuacjach i branżach. Przede wszystkim jednak warto zastosować ją wtedy, gdy zależy nam na dużej precyzji cięcia. Laser doskonale radzi sobie z obróbką drobnych i skomplikowanych elementów. Szczególnie jeśli zależy nam na dokładności co do milimetra. To właśnie takich urządzeń najczęściej używa się do wycinania rur oraz elementów konstrukcyjnych. Na laserowe wycinanie warto zdecydować się także, jeśli niezbędne jest zachowanie powtarzalności elementów. Z tego też powodu urządzenia te powszechnie wykorzystuje się w przemyśle. 

Cięcie laserowe to metoda, którą można zastosować wobec różnego rodzaju materiałów. Największą popularnością cieszy się wycinanie laserowe w metalu. W tym przypadku jest to właściwie jedyny sposób na dokładną obróbkę, bez konieczności wygładzania krawędzi. Laser wspaniale radzi sobie także z blachą, aluminium, pleksi, a nawet drewnem.  

Cięcie laserem — zalety 

Laserowe wycinanie to metoda mająca naprawdę wiele atutów. Na pierwszym miejscu musimy umieścić tę wspominaną już tyle razy precyzję. To naprawdę jedyny sposób, który pozwala na obróbkę z tak dużą dokładnością oraz możliwością uchwycenia wszystkich najdrobniejszych detali. Oczywiście nie możemy zapomnieć także o tym, że cięcie laserowe nie wymaga żadnych poprawek oraz dalszych procesów obróbkowych. Warto wspomnieć, że wycinanie laserowe w metalu generuje minimalną ilość odpadów. Dzięki temu można naprawdę wiele zaoszczędzić.

Fot. Pixabay.com


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Sophos




fot. Freepik




fot. Freepik





Tematy pokrewne:  

tag wycinanie laserowetag nolstag nolhtag cięcie laserem