Budowa dachu - ile kosztuje?

25-10-2021, 11:56

Budowa dachu stanowi bardzo istotną część wydatków związanych ze wznoszeniem własnej nieruchomości. Jednocześnie jego jakość wywiera bezpośredni wpływ na jakość całego budynku, dlatego jest to inwestycja, na której nie należy nadmiernie oszczędzać. Od czego zależą jej finalne koszty i w jaki sposób odnaleźć na rynku uczciwą, opłacalną ofertę? O tym poniżej.

Specyfika dachu a estymowane koszty

Na początku warto zdać sobie sprawę z tego, jak wiele niejednolitych czynników wpływa na koszt budowy dachu. W najbardziej ogólnym rozgraniczeniu podzielić je można na dwie kategorie w postaci kosztów robocizny oraz materiałów. Pierwsza z nich jest prostsza do omówienia, więc póki co skupmy się właśnie na niej.

Co do zasady dekarze rozliczać się z Tobą będą na podstawie wielkości powierzchni, w obrębie której układali pokrycie dachowe. Na ostateczną cenę usługi ma wpływ przede wszystkim rodzaj dachu oraz typ dachówki. Przy pewnym uproszczeniu można przyjąć, że szacunkowo za ułożenie blachodachówki w ramach powierzchni 1 m² zapłacimy 40-70 zł, natomiast za tę samą pracę w przypadku dachówki ceramicznej przyjdzie nam zapłacić już od 60 do 80 zł. Dla dachu o wielkości 150 m² da to z kolei kwotę z przedziału od 6000 do nawet 12000 zł.

Budowa dachu - ile kosztuje?

Jeśli chodzi natomiast o materiałowe koszty budowy dachu, podstawowym ich składnikiem jest więźba dachowa. Aby ją postawić, konieczny jest zakup wytrzymałego, impregnowanego drewna oraz najęcie wyspecjalizowanej w tym zakresie ekipy budowlanej. Całość, wraz z robocizną, przy dachu dwuspadowym o powierzchni do 150 m² wygeneruje inwestycję na poziomie 10 000-15 000 zł.

W tym miejscu należy mieć na uwadze, że tym bliżej znajdziemy się górnej granicy podanego zakresu, im bardziej skomplikowana będzie bryła naszego dachu. Najtaniej wychodzą dachy dwuspadowe, pozbawione obecności okien czy lukarn. Jeśli jednak przestrzeń ta ma być użytkowa, otwór okienny – mimo że winduje koszty – może okazać się niezbędny. W takiej sytuacji całość przedsięwzięcia obciąża dodatkowo jeszcze cena zabudowy poddasza, którą także należy brać pod uwagę jeszcze na etapie projektowania nieruchomości.

W kontekście pozostałych etapów oraz kosztów wznoszenia dachu nie można zapomnieć też o foliowaniu więźby, łaceniu, konstruowaniu komina, rynien oraz pasów nadrynnowych czy o samej instalacji ewentualnych okien. Tutaj również przedstawiona wcześniej zasada jest zachowana – im bardziej skomplikowany projekt, tym większe wygeneruje wydatki.

Koszt budowy dachu o powierzchni nieprzekraczającej 150 m²

Uśredniając wszystkie podane wcześniej składniki, koszty całościowe dachu o powierzchni do 150 m² wyniosłyby od 25 000 do 50 000 zł. Przy czym dla dachów wielospadowych pokrytych dachówką ceramiczną oraz wyposażonych w lukarny czy tradycyjne okna dachowe końcowa wartość inwestycji może przekroczyć ów zakres. W tym wyliczeniu nie jest uwzględniona też cena zabudowy poddasza.

Powyżej zaprezentowany koszt budowy dachu stanowi oczywiście wyłącznie orientacyjne, uzależnione od wielu indywidualnych czynników szacunki. Jeżeli chcesz pozyskać konkretne oferty, rozważ skorzystanie z serwisów agregujących ogłoszenia fachowców z danej branży, takie jak zleceniomat.pl. Obecnie jest to jedno z najlepszych dostępnych na rynku narzędzi umożliwiających odnalezienie rzetelnych partnerów do współpracy przy rozmaitych przedsięwzięciach budowlano-wykończeniowych, a także porównanie ze sobą poszczególnych ofert w celu odnalezienia najkorzystniejszej.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag nowptag nolstag budowa dachutag AWP25102022tag A12MnfWP

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.