Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak poprawić zdrowie jelit i wzmocnić mikrobiom? Poznaj kilka wypróbowanych sposobów.

6 sposobów na zdrowy mikrobiom

1. Dieta dla jelit

Aby jak najlepiej zadbać o jelita, włącz do diety pokarmy bogate w probiotyki. Należą do nich kiszona kapusta, kimchi, ogórki kiszone, kefir, jogurt probiotyczny czy kombucha. Badania dowodzą, że ich regularne spożywanie wzmacnia zdrowie jelit oraz zmniejsza w nich stan zapalny.

Mikroflorę jelit wspiera też błonnik. Znajdziesz go w warzywach, owocach czy też pełnoziarnistych zbożach. Błonnik jest też niezwykle ważny dla zdrowia serca, bo pomaga obniżać cholesterol oraz regulować poziom glukozy we krwi. Dlatego także z tych powodów powinien na stałe zagościć w Twojej diecie.

2. Probiotyki oraz prebiotyki

Probiotyki, podobnie jak prebiotyki, czyli substancje sprzyjające namnażaniu bakterii probiotycznych w jelitach, znajdziesz w jedzeniu, ale też w suplementach, takich jak Multilac probiotyk. Kiedy warto je przyjmować? Zwłaszcza w trakcie antybiotykoterapii czy na przykład wspomagająco, gdy masz słabo zbilansowaną dietę albo nadmiar stresu w życiu. Wtedy warto zdecydować się na probiotyk dla dorosłych lub synbiotyk, czyli preparat, który łączy probiotyk z prebiotykiem, taki jak suplement diety Multilac kapsułki.

Na co wrócić uwagę, wybierając probiotyk? Najlepiej, aby zawierał przebadane oraz różnorodne szczepy bakterii, dzięki czemu łatwiej dopasuje się do Twojego mikrobiomu i wypełni w nim ubytki, jak Multilac synbiotyk.

Multilac kapsułki zawiera aż 9 różnych szczepów bakterii. Jeśli często podróżujesz, zwróć też uwagę na to, aby preparat nie musiał być przechowywany w lodówce, co jest częstym warunkiem w przypadku probiotyków. Multilac kapsułki możesz przechowywać w temperaturze pokojowej.

3. Waga snu

Sen jest bardzo ważny dla mikrobiomu, bo reguluje poziom stresu, który jest bezpośrednio powiązany ze zdrowiem jelit. Siedem do dziewięciu godzin snu dziennie jest niezwykle istotne dla zredukowania jego poziomu. Ważna jest też jakość snu, dlatego zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni, wilgotność, a także zacienienie.

4. Nie przesadzaj ze sterylnością

O ile wysoka higiena jest ważna dla zdrowia organizmu, bo pozwala wyeliminować ze środowiska patogeny, o tyle sterylność już nie. Twój mikrobiom w jelitach wzbogaca się dzięki kontaktom z innymi ludźmi, zwierzętami czy środowiskiem. Nadmierna sterylność, na przykład zbyt częste odkażanie rąk czy powierzchni, działa na florę jelit w podobny sposób jak antybiotykoterapia i może zmniejszać ilość dobrych bakterii w jelitach.

5. Unikaj przetworzonego jedzenia

Zawiera ono wiele niezdrowych dla jelit dodatków. Dodatkowo jedząc wysoko przetworzone jedzenie nie dostarczasz dobrym bakteriom w jelitach składników, dzięki którym mogą się namnażać, a które, jak wspomnieliśmy wcześniej, znajdują się m.in. w warzywach, owocach czy fermentowanych produktach.

6. Ostrożnie ze słodzikami

Nowe badania pokazują, że sztuczne słodziki mogą zakłócać pracę jelit, a dokładniej szkodzić bakteriom probiotycznym. Na szczęście nie dotyczy to wszystkich „nowych słodzików”, takich jak stewia, dlatego możesz bezpiecznie włączać ją do swojej diety. Podobnie naturalne cukry, znajdujące się w owocach czy miodzie, nie działają szkodliwie na bakterie jelitowe.

 

Foto: Adobe Stock, treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *