5 formularzy, które powinien znać każdy pracownik

18-01-2021, 10:34

Każdy, kto raz miał okazję załatwiać coś w dowolnym urzędzie, spotkał się zapewne ze słowami: „proszę wypełnić formularz XYX i do mnie wrócić”. Formularze urzędowe, kadrowe, prawne, druki do wpłaty, wzory umów itd. Formularzy obowiązujących w Polsce są setki. Każdy z nich ma swoje przeznaczenie i bez ich wypełnienia nie da się niczego załatwić. W niniejszym tekście przybliżymy 5 formularzy, z którymi możemy spotkać się jako pracownik. Zapraszamy do lektury.

1. Umowa o pracę na czas nieokreślony (UoPCN)

To bez wątpienia najlepiej kojarzony formularz dla zdecydowanej większości pracowników. Umowa o pracę na czas nieokreślony jest tym na co czeka wiele osób. Pomimo że nie daje ona 100% gwarancji zatrudnienia zwiększa jego stabilność. Chcąc, chociażby ubiegać się o kredyt, bank o wiele łaskawiej patrzy na osobę, która posiada taką umowę. Dla przypomnienia, zawarcie umowy na czas nieokreślony następuje najczęściej wskutek przekształcenia się kolejnej – trzeciej umowy okresowej. Jakie informacje musi zawierać ww. umowa, aby była w pełni ważna?

Przede wszystkim musi zostać sporządzona w formie pisemnej. Ponadto musi posiadać datę jej zawarcia oraz określać warunki pracy i płacy w tym m.in.

- rodzaj pracy,

- miejsce wykonywania pracy,

- kwotę wynagrodzenia z podziałem na składniki wynagrodzenia,

- wymiar czasu pracy,

- termin rozpoczęcia pracy.

2. Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach (ZoZiZ)

Zaświadczenie o dochodach jest dokumentem wydawanym na prośbę pracownika. Stosowny druk wypełnia uprawniona osoba, zazwyczaj z działu kadr i przekazuje zainteresowanemu. Zaświadczenie jest wydawane zazwyczaj w celu potwierdzenie otrzymywanego wynagrodzenia i przedkładane jest np. w banku przy okazji ubiegania się o kredyt, w sklepie podczas zakupów na raty itd. Zaświadczenie o dochodach ważne jest miesiąc od daty wystawienia.

zaświadczenie o dochodach

3. Wniosek o urlop (WOU)

Bez wątpienia jeden z milszych okresów w pracy to płatny urlop, o który może się ubiegać pracownik w ramach przepisów Kodeksu pracy. Art. 66 Konstytucji RP stwierdza, iż pracownikowi przysługuje określona ilość dni wolnych od pracy w ciągu roku. Zazwyczaj jest to 20 lub 26 dni. Urlop udzielany jest na wniosek pracownika przy czym nie może się on jego zrzec. Urlop przysługuje osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę.

4. Rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia (RUoP)

Z całą pewnością rozwiązanie umowy o pracę nie należy do najmilszych chwil, ale pomimo wszystko musi być ono przeprowadzone na piśmie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Okres wypowiedzenia zależy od stażu pracownika. Przykładowo dla stażu 3 miesiące okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, a dla okresu zatrudnienia powyżej 3 lat są to już 3 miesiące. W wyjątkowych sytuacjach na mocy ustaleń pracodawcy z pracownikiem umowa o pracę może zostać rozwiązana bez okresu wypowiedzenia. Może się tak również stać, jeśli umowa została zawarta na okres ukończenia określonych prac.

5. Świadectwo pracy (SP)

Świadectwo pracy kończy pewien etap. Warto zadbać o to, aby ułatwiło, albo przynajmniej nie utrudniało rozpoczęcia nowego, czyli podjęcia pracy w nowym miejscu. Dokument wydawany przez pracodawcę zawiera podstawowe informacje o wygasłym stosunku pracy. Są to m.in. informacje o okresie wykonywanej pracy, zajmowanym stanowisku, ilości wykorzystanego urlopu, ewentualnych okresach nieskładkowych itp.

Podsumowując na podstawie zaledwie kilku sytuacji widać wyraźnie, iż każde zdarzenie ma swoją specyfikę i wymaga osobnych wniosków, formularzy. Należy je znać, jeśli chcemy zadbać o swoje prawa i porządek w dokumentacji związanej z pracą.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytaćfot. elenabsl
fot. ink drop
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: