2008 rok dobry dla Linuksa i open source

07-01-2009, 08:47

Rok 2008 był bardzo dobry dla open source. Chodź programy z otwartym kodem zyskują popularność od wielu lat to trzeba przyznać, że w roku ubiegłym miało miejsce kilka przełomowych dla OSS wydarzeń.

Ważne dla open source wydarzenia podsumował w ostatnim czasie serwis Ars Technica. Warto się temu podsumowaniu przyjrzeć, aby zauważyć jak ważny był miniony rok dla programów z otwartym kodem. 

1. Mozilla wypuściła Firefoxa 3

Przeglądarka Firefox jest jedną z większych i dobrze znanych aplikacji. Jej popularność wzrosła jeszcze bardziej gdy powstała wersja 3. Zanotowano 8 milionów pobrań oprogramowania w ciągu pierwszych 24 godzin. Potem zauważono, że udział Internet Explorera zaczął powoli spadać.

2. Google Chrome - nowa otwarta przeglądarka

Google udostępniło swoją przeglądarkę, która również wywołała niemałe zaskoczenie. Chrome wniosła kilka udogodnień, włączając w to domyślne uruchamianie w osobnych procesach czy wbudowany menedżer zadań, pozwalający na diagnozowanie zużycia zasobów dla poszczególnych zakładek. W testach Google Chrome pobiła zarówno IE, Operę jak i Firefoxa.

3. Android startuje na dobre

Kolejnym dużym krokiem w kierunku rozwoju oprogramowania open source było wypuszczenie na rynek platformy opartej o system Linux dla telefonów komórkowych - Android. Pojawił się pierwszy telefon wykorzystujący tę platformę. Kod źródłowy stał się całkowicie dostępny.

4. Pojawia się KDE 4

Ekosystem KDE rozwinął się w ubiegłym roku, oficjalnie wypuszczając wersję 4 wspomnianego środowiska.

5. Nokia planuje uwolnić Symbiana

Nokia zapowiedziała, że stanie się jednym z bardziej wpływowych graczy na rynku open source. Kompania całkowicie zmieniła strategię stosowaną przy tworzeniu oprogramowania, przestawiając się na projekt otwarty. Firma nabyła Symbiana jako część wielkiego planu uwolnienia platformy.

6. Trolltech - kolejny zakup Nokii

W styczniu, Nokia ogłosiła plany dotyczące przejęcia Trolltecha. Kompania postawiła sobie za cel użycie bibliotek Qt jako mostu łączącego środowiska mobilne i desktopowe, zapewniając tym samym przenośne narzędzia mogące pracować na różnych mobilnych platformach. Twórcy Qt pracowali nad zaadaptowaniem oprogramowania Symbian S60, dodając go do pakietu narzędzi.

7. Python 3 na horyzoncie

Nastąpił rozwój jednego z popularniejszych języków - Python. Ten język programowania zachował kompatybilność wsteczną z długo oczekiwaną wersją 3.0, wprowadzającą kilka potężnych cech oraz poprawek składniowych.

8. Mono 2 i pierwsza wersję beta Moonlight

Miniony rok był również wielki dla projektu Mono, czyli Microsoftowej implementacji platformy .NET. Wersja 2.0 wspiera C# w wersji 3.0. Oprócz tego zostało wprowadzone wsparcie dla użytkowników Mac OS X. Ubiegły rok przyniósł oficjalne wydanie projektu MonoDevelop 1.0, środowiska typu open source dla budowania aplikacji opartych o GTK#. Ponadto konstruktorzy Mono wprowadzili pierwszą wersję beta projektu Moonlight, który dba o zapewnienie użytkownikom Linuxa dostępu do implementacji wtyczki Silveright.

9. Sunowski OpenSolaris

Sun uruchomił wczesną wersję OpenSolarisa wywodzącego się z projektu Indiana. Wspomniany projekt służy do utworzenia przyjaznej użytkownikowi desktopowej dystrybucji platformy Solaris.

I co dalej?

Jak zauważa Ars Technica, miniony rok przyniósł wiele nowych odkryć oprogramowania open source, ale jeszcze więcej jest do zrealizowania. Intel pracuje nową opartą o Linuksa platformą Moblin. Podobnie zapowiada się rozwój ACCESS Linux Platform oraz platformy LiMo i LiPS. Wzrośnie popyt na Netbooki z systemem Ubuntu i architekturą ARM.

Następny obszar, gdzie Linux będzie się rozwijał, to wirtualizacja, gdzie elastyczność platformy daje pole do popisu dla wersji JeOS Linuksa, dostosowaną do pracy na maszynach wirtualnych. I tu zastosowanie znajdą technologie Xen (monitor maszyn wirtualnych) i KVM (maszyna wirutalna oparta na jądrze Linuksa).


Źródło: Arstechnica.com
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy