Jak samodzielnie zaprojektować ogród?

11-07-2017, 07:45

Samodzielne zaprojektowanie ogrodu nie jest proste, ale znając podstawowe zasady planowania krajobrazu, można poradzić sobie z tym samodzielnie. Potrzebna jest wiedza i umiejętność patrzenia w przyszłość.

Projektowanie ogrodu jest trudniejsze od urządzania wnętrz, ponieważ meble będą stać tam, gdzie je postawimy i nie zmienią swojej objętości. W przypadku roślin sprawa ma się zupełnie inaczej. Niektóre sadzonki się nie przyjmą, inne nie będą rozrastać się tak szybko, jak zakładaliśmy, a jeszcze inne gatunki szybko zdominują krajobraz. Dlatego, gdy zdecydujemy się na wybór konkretnej rośliny warto dowiedzieć się na jej temat jak najwięcej z literatury fachowej. Dzięki temu można uniknąć przykrej niespodzianki. Bardzo merytoryczne informacje na temat uprawiania ogrodu przygotowuje portal TwojOgrodek.pl.

twojogrodek.pl

Kiedy zacząć planować ogród?

Chociaż wielu początkującym ogrodnikom o ogrodzie przypomina się dopiero na wiosnę, znacznie lepiej planowanie rozpocząć jeszcze zimą. To dobry moment, żeby poczytać literaturę fachową, poszukać inspiracji pięknych ogrodów w Internecie i czasopismach oraz by zastanowić się, jaki jest najlepszy sposób na uzyskanie wymarzonego efektu.

Jeżeli jest to możliwe, ogród najlepiej zaplanować jeszcze na etapie początku budowy domu. Ma to wiele zalet. Jeżeli działkę porastają drzewa i krzewy, można zdecydować, które z nich chcielibyśmy pozostawić w ogrodzie – będzie trzeba je zabezpieczyć podczas prac budowlanych. Ziemia wykopana podczas niwelowania terenu może posłużyć do modelowania terenu później. Ziemię z wykopów można od razu składować w odpowiednim miejscu. Ważne jest też, by na bieżąco usuwać śmieci budowlane, szczególnie w reprezentacyjnych częściach przyszłego ogrodu. Takie zalegające długo odpady mogą znacznie pogorszyć jakość gleby.

twojogrodek.pl

Jak zaprojektować ogród?

Pierwszy punkt to sporządzenie dokładnego planu ogrodu. Najlepiej zarys ogrodu nanieść na siatkę centylową, gdzie 1 cm będzie odpowiadał 1 metrowi w ogrodzie. Na mapce należy też zaznaczyć wszystkie stałe elementy, tj. obrys domu, drzewa, krzewy czy rabaty kwiatowe. Nie powinno tam zabraknąć także spadków i wznosów terenu. Im dokładniejsza mapa, tym lepiej.

W kolejnym etapie, należy dokładnie poznać własny ogród. Obejmuje to dwa aspekty: zastanowienie się, które miejsca w ogrodzie są mocno, a które średnio nasłonecznione, a które przebywają w cieniu. To niezwykle istotne: dzięki temu będzie możliwy odpowiedni dobór gatunków roślin oraz sensowne zaplanowanie małej architektury. Stół, przy którym będą spożywane posiłki latem, nie powinien być przez cały dzień skąpany w słońcu – może to być nieprzyjemne i będzie wymagało dokupienia parasola chroniącego przed promieniami słońca. Z drugiej strony nie warto stawiać basenu w miejscu wiecznie zacienionym, ponieważ woda będzie stale zimna. Drugi aspektem do zbadania jest jakość i typ gleby, które warunkuje dobór roślin.

Gdy wszystkie elementy zostaną już zbadane, należy zastanowić się i przedyskutować z pozostałymi członkami rodziny, jakie funkcje ma spełniać ogród. Jeżeli ogród jest duży, można go podzielić na kilka stref, tak by każdy domownik mógł tam miło spędzać czas. Strefa reprezentacyjna z okazałym trawnikiem i pięknymi roślinami powinna znajdować się od frontu domu, by przechodzący przy furtce ludzie mogli ją podziwiać. Strefa robocza, w której stanie kompostownik lub narzędziownia powinny znaleźć się na tyłach ogrodu, w miejscu schowanym przed wzrokiem domowników i przechodniów.

Ważnym elementem jest również zaplanowanie ścieżek komunikacji. Nie muszą to być ścieżki sensu stricte, wyłożone kostką brukową czy wysypane żwirem. Chodzi o najkrótszą drogę łącząca różne ważne elementy: np. kuchnię z altaną czy basen z leżakiem. Domownicy z pewnością będą używać najprostszych, czyli najkrótszych, ciągów komunikacyjnych, nie warto więc na ich drodze stawiać elementów małej architektury ani sadzić zdobnych rabat.

twojogrodek.pl

Jak zaplanować rabaty kwiatowe, krzewy i miejsce do relaksu?

Gdy strefy są już rozplanowane, czas na ustawienie mebli i roślin. Sprawa z meblami i małą architektura jest o tyle prostsza, że elementy te nie zmieniają się w czasie. Zupełnie inaczej jest w przypadku roślin, które z czasem zwiększają swoją przestrzeń. Należy o tym pamiętać szczególnie w przypadku sadzenia drzew. Drzew nie można sadzić zbyt blisko budynku. Gdy roślina urośnie, zabierze słońce pomieszczeniom, a co gorsza nazbyt bujnie rozrośnięta korona może uszkodzić dach. Największym niebezpieczeństwem są jednak korzenie, które niezauważalnie rozrywają nawet najtwardsze konstrukcje i mogą grozić nawet katastrofą budowlaną lub rozsadzeniem podziemnej instalacji.

Utrzymanie ogrodu wymaga wiele pracy i wysiłku i jest to kolejny wyznacznik tego, ile i jakich roślin należy w nim zasadzić. Kwiaty ozdobne oraz rośliny jadalne wymagają sporo wysiłku, by pięknie wyglądały i zapewniły dobre zbiory. Osoby zapracowane i te, które nie lubią „grzebania w ziemi” może lepiej powinny więc zdecydować się jedynie na trawnik. A gdy nawet regularne koszenie trawy zdaje się zbyt czasochłonne, może warto pomyśleć o rozległym drewnianym tarasie, który zmniejszy powierzchnię ogrodu do koszenia? Inne sposoby na aranżację ogrodu znajdziemy pod adresem: http://twojogrodek.pl/aranzacja.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytaćfot. Chce.to
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Serwisy specjalne: