Ignacy Krasicki. Życie i twórczość

22-05-2019, 12:12

Ignacy Krasicki, ksiądz oraz wybitny, polski poeta okresu oświecenia. Znany był nie tylko ze swojej inteligencji i ciętego języka, ale także z ogromnej wrażliwości, o czym świadczy, jego, chwytający za serce utwór, w którym duma nad nieszczęściem ptaka zamkniętego w klatce:

Czegoż płaczesz? — staremu mówił czyżyk młody —

Masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody.

Tyś w niej zrodzon — rzekł stary — przeto ci wybaczę;

Jam był wolny, dziś w klatce — i dlatego płaczę.

(Ignacy Krasicki, Ptaszki w Klatce)

ptak

  1. Biografia
  2. Twórczość
  3. Najważniejsze dzieła

1. Biografia

Urodził się 3 lutego 1735 roku w zubożałej rodzinie szlacheckiej z Dubiecka, koło Przemyśla. Miał sześcioro rodzeństwa. Jego ojciec był senatorem Rzeczypospolitej i kasztelanem chełmskim. Jako ośmioletni chłopiec rozpoczął naukę w Jezuickim Kolegium Lwowskim, a w roku 1751 wstąpił do seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 2 lutego 1759 roku. Wkrótce został wysłany do Rzymu, gdzie przebywał do 1761. Po powrocie poznał Stanisława Augusta Poniatowskiego, przyszłego króla Polski, z którym połączyła go przyjaźń. Po objęciu władzy przez Stanisława Augusta, Krasicki został kapelanem królewskim. Uczestniczył w obiadach czwartkowych, podczas których władca spotykał się z przedstawicielami nauki, kultury i sztuki. Był ceniony w hierarchii kościelnej, objął urząd biskupa warmińskiego, a następnie arcybiskupa gnieźnieńskiego. Ze smutkiem przeżył rozbiory Polski. Zmarł 14 mar­ca 1801 roku w Ber­li­nie. Pochowany został w kościele Świę­tej Ja­dwi­gi Ślą­skiej. Później jego szczątki udało się przewieźć do Polski, gdzie zostały złożone w Katedrze Gnieź­nień­skiej.

2. Twórczość

Poeta, prozaik, publicysta, komediopisarz, encyklopedysta… Jako ksiądz pisał też kazania i prace teologiczne.Krasicki nazywany jest księciem poetów polskich. Jest uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiego oświecenia. Jego twórczość jest różnorodna i niejednoznaczna. Hymn do miłości ojczyzny, pełen patosu wzrusza, wyraża patriotyczne uczucia i pokazuje obywatelską postawę. Natomiast Bajki i przypowieści, to pełne humoru, krótkie utwory, kpiące z ludzkich przywar. Krasicki posługuje się przy tym ironią i metaforą, często bohaterami bajek są zwierzęta lub ożywione przedmioty.

3. Najważniejsze dzieła:

  • Hymn do miłości ojczyzny
  • Bajki i przypowieści, między innymi: Abuzei i Tair, Człowiek i zwierściadła Bogacz i żebrak, Bryła lodu i kryształ, Człowiek i wilk, Człowiek i zdrowie, Daremna praca, Dewotka, Diament i kryształ, Doktor i zdrowie, Dwa psy, Dwa żółwie, Filozof, Filozof i orator, Furman i motyl, Groch przy drodze, Hipokryt, Jagnię i wilcy, Jastrząb i sokół, Kałamarz i pióro, Konie i furman, Kulawy i ślepy, Lew i zwierzęta, Lis i wilk, Mądry i głupi, Mysz i kot, Oracze i Jowisz, Orzeł i jastrząb, Osieł i wół, Pan i kotka, Papuga i wiewiórka, Pijak, Potok i rzeka….
  • Monachomachia
  • Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki
  • Myszeida

Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmytag Ignacy Krasicki
To warto przeczytaćRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Kwiecień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: