Sklepy ze zdrową żywnością to miejsca ze stosunkowo krótką historią. Mimo niedługiej obecności na rynku rozwijają się bardzo dynamicznie, zachęcając coraz szersze grono klientów do zakupów ekologicznych. Czym tak naprawdę jest eko? Manifestem, prologiem nowej ery czy machiną do zarabiania pieniędzy?
Podstawową kwestią, która pozwala na sklasyfikowanie produktów zdrowych, nazywanych także ekologicznymi jest ich pochodzenie, sposób uprawy oraz zawartość składników odżywczych. Liczne badania przeprowadzane na mięsie, rybach, jajach oraz owocach i warzywach dowodzą, że te pochodzące z gospodarstw eko posiadają nawet kilkukrotnie większą zawartość poszczególnych składników odżywczych. Jednocześnie pozbawione są metali ciężkich, pestycydów, sztucznych barwników i innych substancji wysoce szkodliwych. Drób z chowu klatkowego może mieć nawet dwukrotnie większą zawartość tłuszczu niż ten z wolnego wybiegu. Spowodowane jest to sztucznym stymulowaniem wzrostu kurcząt, za pomocą wysokoenergetycznych pasz. Poza samym składem produktów hodowle naturalne wpływają również na ich wygląd i smak. Owoce i warzywa z eko plantacji są zdecydowanie bardziej aromatyczne i dłużej zachowują świeżość.
Innym czynnikiem, który pozwala rozróżnić te dwie kategorie produktów jest cena. Niestety większość konsumentów kieruje się właśnie nią, Oszczędności są rzeczą naturalna, zwłaszcza obecnie, kiedy ceny produktów bardzo szybko rosną. Warto jednak podejść do tej sprawy w sposób racjonalny i potraktować droższą żywność ekologiczną, jako pewnego rodzaju inwestycję w zdrowie. Spożywanie produktów przetworzonych może w istotny sposób przyczynić się do powstawania wielu skutków ubocznych. Plaga chorób cywilizacyjnych, z którą przychodzi nam się współcześnie mierzyć nie jest zjawiskiem przypadkowym, zaś jej występowanie przypada na czas triumfu nawozów, pestycydów, cukrów, fast foodów i koncernów produkujących napoje gazowane. W związku z tym można przypuszczać, że spożywanie żywności ekologicznej przyczyni się do zapobiegania wielu chorobom, na które cierpią osoby w coraz młodszym wieku.
Wciąż niewyjaśnioną w artykule kwestią jest wysoka cena produktów ekologicznych. Choć wiele osób dopatruje się w tym chwytów marketingowych, tak naprawdę stawki jedzenia pochodzenia naturalnego wynikają z czasochłonnego procesu hodowli lub uprawy. Odrzucenie nawozów, polepszaczy i przyspieszaczy wzrostu skutkuje dłuższym wzrostem owoców i warzyw. Stosowanie naturalnych pasz i wolnych wybiegów wpływa z kolei na mniej liczne stada, które dorastają w niekłamanym tempie. Ponadto jak powszechnie wiadomo – doskonała jakość najczęściej wiąże się z wyższą ceną. W tą tendencję doskonale wpisują się uprawy eko. Warto jednak spojrzeć na to w inny sposób – dobre, pełnowartościowe jedzenie jest dłużej świeże. Wyrzucanie ton produktów rocznie jest nie tylko wynikiem nierozsądnych zakupów, ale także tego, że hodowana na pestycydach żywność szybko traci na wyglądzie, gnije i pokrywa się pleśnią, napełniając kosze na śmieci. Bardzo możliwe, że kupując mniej owoców w tej samej cenie zjemy ich tyle samo, ponieważ część tych przetworzonych zostanie zutylizowana. Ponadto, wysoka zawartość składników odżywczych powoduje, że spożycie skromnej ilości zdrowej żywności wzbogaci organizm tak samo lub lepiej, niż większa ilość produktów przetworzonych.
Popularność, jaką cieszy się zdrowa żywność może być manifestem przeciwko zatruwaniu społeczeństwa, początkiem nowej, zdrowszej ery lub zwiększoną świadomością konsumentów. Bez względu na jej klasyfikację pokrzepiającym faktem jest rozrastający się rynek sklepów ekologicznych oraz rozwaga, z jaką konsumenci zaczynają czytać etykiety i zapełniać sklepowe koszyki.
Wszystkie osoby zainteresowane produktami eko zachęcamy do odwiedzenia sklepu www.targroch.pl, w którym znajduje się asortyment od zaprzyjaźnionych dostawców, pochodzący z naturalnych upraw.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|