Zmowa Apple i wydawców e-booków? KE bada sprawę

06-12-2011, 15:01

Formalne postępowanie antymonopolowe, obejmujące działania pięciu wydawców i firmy Apple, wszczęła Komisja Europejska. Chce ona sprawdzić, czy nie dochodziło do nieuczciwego ograniczania konkurencji na rynku e-booków.

Komisja Europejska przyjrzy się działaniom wydawców Hachette Livre, Harper Collins, Simon & Schuster, Penguin oraz Verlagsgruppe Georg von Holzbrinck.

Unijny regulator podejrzewa, że z pomocą Apple'a powyższe firmy mogły angażować się w działania antykonkurencyjne. Jak wiadomo, Apple prowadzi sprzedaż e-booków dla posiadaczy swoich urządzeń, konkurując m.in. z firmą Amazon.

Czytaj: "Patentowe wojny" niepokoją Komisję Europejską

Rozpoczęcie formalnego postępowania oznacza, że komisja potraktuje sprawę priorytetowo, ale na obecnym etapie nie można przewidywać efektów dochodzenia.

Komisja chce zbadać przede wszystkim, czy pomiędzy wydawcami i Apple'em nie doszło do zawarcia nielegalnych porozumień i czy nie stosowali oni nielegalnych praktyk. Komisja chce m.in. przeanalizować charakter i warunki umów agencyjnych, jakie zostały zawarte pomiędzy wspomnianymi podmiotami. KE ma obawy, że mogło dojść do naruszenia przepisów zakazujących karteli.

W marcu br. Komisja Europejska przeprowadziła niezapowiedziane kontrole w lokalach kilku firm aktywnych na rynku e-booków. Wiadomo, że podobne dochodzenie prowadził już brytyjski urząd odpowiedzialny za rynkową konkurencję (UK Office of Fair Trading - OFT). Postępowanie OFT zostało zamknięte, ale poczynione przez brytyjski urząd ustalenia zostaną przekazane Komisji.

Trudno przewidzieć, jak długo może trwać postępowanie.

Czytaj: UE: Spory konsumenckie rozwiążemy... przez internet


Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy