Polacy wciąż łatwym celem dla cyberprzestępców

06-12-2011, 18:21

Już co czwarty polski internauta stał się obiektem ataku cyberprzestępców, mimo to ponad 70% internautów bagatelizuje zagrożenia w sieci.

BezpieczniejwSieci.org po raz drugi zaprezentował raport o stanie świadomości zagrożeń występujących w internecie.

Tegoroczny raport BezpieczniejwSieci.org wyraźnie pokazuje wzrost aktywności cyberprzestępców w naszym kraju – mówi Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. – Bez względu na to, czy motywacją ataku jest chęć zarobienia pieniędzy czy też zwykła zabawa, dla ofiary zawsze będzie to dotkliwe doświadczenie. Znane są m.in. przypadki opublikowania prywatnych zdjęć lub ujawnienia ściśle tajnych danych mających wpływ na stosunki międzynarodowe państw.

Czytaj też: Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w sieci

Internauci dotknięci problemami bezpieczeństwa
fot. Bezpieczniej w Sieci - Internauci dotknięci problemami bezpieczeństwa
Jakie nieszczęśliwe zdarzenia spotykają surfujących w sieci Polaków? Przeważnie utrata danych z różnych przyczyn (czyli także z powodu awarii komputera), ale coraz częściej do naszych drzwi „pukają” cyberprzestępcy w celu kradzieży wrażliwych informacji. Poufne dane mogą zostać wyłudzone za pomocą fałszywych e-maili lub stron z formularzem wymagającym potwierdzenia danych. Działania takie określamy mianem phishingu – według raportu obiektem tego ataku stał się już co czwarty polski internauta.

Konsekwencje utraty danych mogą być dla nieostrożnego użytkownika sieci bardzo różne. Na wyobraźnię najsilniej oddziałują włamania do kont bankowych – aż 11% polskich internautów zna kogoś, kto padł ofiarą takiego ataku i utracił w ten sposób przynajmniej część środków pieniężnych.

Ignorowane niebezpieczeństwo

Mimo, że groźba staje się coraz bardziej realna, kwestia zagrożeń w sieci wciąż traktowana jest po macoszemu – mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń, Kaspersky Lab Polska. – Z badania wynika, że aż 80% spośród 16 mln polskich internautów świadomie łamie zasady bezpieczeństwa w internecie.

Stan wiedzy na temat bezpieczeństwa
fot. Bezpieczniej w Sieci - Stan wiedzy na temat bezpieczeństwa
Podobnie jak w ubiegłym roku, wciąż popełniane są te same, podstawowe błędy. Głównie pobieranie potencjalnie szkodliwych plików lub otwieranie strony, mimo informacji o ich możliwej szkodliwości.

Do mniej oczywistych uchybień zaliczymy łączenie się z niezabezpieczoną siecią Wi-Fi lub ignorowanie ostrzeżenia o nieszyfrowanym połączeniu, bez popularnej „kłódeczki” wyświetlającej się w lewym górnym rogu przeglądarki – mówi Przemysław Pluta, Country Manager PayPal Polska. – W obu tych przypadkach możemy łatwo narazić się na przejęcie naszych danych przez przestępcę.

Iluzja wiedzy

Z przedstawionych wyników badań wyłania się dość niepokojący obraz świadomości zagrożeń występujących w internecie. Z roku na rok coraz więcej internautów deklaruje, że wie już dużo na temat ochrony komputera i danych, a co czwarty uważa, że nie potrzebuje wiedzieć więcej. Jednocześnie co trzeci internauta nie potrafi spontanicznie wskazać żadnej metody ochrony przed zagrożeniami internetu.

W stosunku do ubiegłego roku liczba osób chcących wiedzieć więcej o bezpieczeństwie w sieci wzrosła o 13%, obecnie stanowią one aż 3/4 internautów.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031