Zmiana decyzji o warunkach zabudowy. Jak skutecznie podejść do tematu?

10-11-2019, 08:12

Decyzja o warunkach zabudowy to podstawowy dokument na podstawie którego można się ubiegać o pozwolenie na budowę. Popularna "wuzetka" określa, jak powinien wyglądać nasz przyszły dom, jak może być zagospodarowana działka i ile powierzchni możemy przeznaczyć na budowę. Gdzie otrzymamy warunki i czy można je zmienić? Odpowiadamy na te kluczowe pytania.

Dom przy Słonecznej 6Dom przy Słonecznej 6 - www.galeriadomow.pl

Co to są warunki zabudowy i gdzie się po nie zgłosić?

Decyzja o warunkach zabudowy porządkuje i organizuje architekturę danej przestrzeni. Określa jaki typ budynku może być realizowany na danym terenie i na jakich zasadach powinien współgrać z pozostałymi domami. Narzuca sposób zagospodarowania terenu, minimalne odległości od granicy działki i szereg innych norm, którym musimy podporządkować naszą inwestycję. Warunki zabudowy uzyskamy w miejscowym urzędzie gminy, na podstawie wniosku. Aby wniosek był uznany za kompletny niezbędne będą oświadczenia podmiotów odpowiedzialnych za dostarczenie mediów, że istniejąca infrastruktura sieci jest wystarczająca do zaopatrzenia planowanej przez nas inwestycji. Po miesiącu od otrzymania wniosku wójt, burmistrz, lub prezydent miasta wydaje decyzję o warunkach zabudowy dla danej nieruchomości.

W przypadku, gdy dana działka posiada już decyzję musimy wnioskować jedynie o odpis decyzji o warunkach zabudowy. Decyzja o warunkach zabudowy jest wydawana wyłącznie wtedy, gdy nasza działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Dom przy Alabastrowej 49 - www.galeriadomow.plDom przy Alabastrowej 49 - www.galeriadomow.pl

Projekt domu a warunki zabudowy

Wybierając projekty domów pod wydane warunki zabudowy musimy zwrócić uwagę na następujące parametry projektowanego budynku:

  • kąt nachylenia połaci dachowej
  • wysokość kalenicy
  • wysokość okapu na frontowej ścianie budynku
  • geometria dachu (dach dwuspadowy, wielospadowy)
  • powierzchnia zabudowy
  • rodzaj budynku – parterowy, z poddaszem użytkowym
  • szerokość elewacji frontowej

Aż tylu uszczegółowieniom podlegają projekty domów, które mamy zamiar realizować na naszych działkach. "Wuzetka" organizuje również przestrzeń na naszej działce. Ustala w jakiej odległości od działki sąsiada może być posadowiony dom i jaka jest nieprzekraczalna granica zabudowy. Decydując się na projekt domu musimy je wziąć pod uwagę. Lecz co zrobić, jeśli spodobał nam się jakiś projekt, który nie spełnia narzuconych warunków? Czy musimy dostosowywać się do odgórnie narzuconych decyzji urzędnika, kosztem realizacji wymarzonego domu ? Zmiana warunków zabudowy jest trudna, jednak nie niemożliwa.

Dom przy KolorowejDom przy Kolorowej - www.galeriadomow.pl

Zmiana decyzji o warunkach zabudowy

Jeśli otrzymaliśmy już decyzję o warunkach zabudowy, lecz nie jest ona dla nas satysfakcjonująca, lub nasze plany budowlane się zmieniły, możemy ponownie wystąpić o wydanie warunków, tym razem w oparciu o wybrany przez nas projekt domu. Pozwala na to orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 lutego 1998 roku, które stwierdza, iż "… podmiot, któremu wydano już decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania danego terenu, jest uprawniony do ponownego ubiegania się o wydanie decyzji w odniesieniu do tego samego terenu, jednakże w sprawie innej budowy" (II SA/Po 873/97, ONSA 1998, nr 4, poz. 141).

Warunki mogą zostać zmienione, jeśli żadne inne przepisy nie sprzeciwiają się uchyleniu, lub zmianie decyzji oraz przemawia za tym interes społeczny, lub wyraźnie umotywowany i słuszny interes strony.

O takiej sytuacji mówi art. 155 ustawy z dnia z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 roku Nr 98 póz. 1071 z późniejszymi zmianami). Mamy zatem prawo ponownie wnioskować o wydanie warunków zabudowy, które przychylniej spojrzą na planowaną przez nas inwestycję. Wydane wcześniej warunki zabudowy przestają być istotne z chwilą objęcia działki MPZP.

Dom przy Pastelowej 11 bisDom przy Pastelowej 11 bis - www.galeriadomow.pl

Przeglądając projekty domów, które bierzemy pod uwagę jako gotowe koncepcje budowanego domu, warto znać wcześniej warunki zabudowy, by oszczędzić sobie niemiłego zaskoczenia. Znając "wuzetkę" wybieramy bardziej świadomie, nie tylko sercem, ale i rozumem. Lecz jeśli nasz wymarzony projekt domu nie spełnia wymagań urzędowych warto o niego zawalczyć – teraz już wiemy jak podejść do tematu skutecznie.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag nieruchomościtag komunikat firmy

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.