Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zgaga - jak z nią walczyć?

18-04-2019, 06:35

Zgaga to nic przyjemnego. Może występować incydentalnie, np. po zjedzeniu czegoś „ciężkiego” lub powtarza się dość regularnie. Pieczenie i kwaśno-gorzki posmak w ustach to skutek cofania się kwaśnej treści soku żołądkowego do przełyku.

Skąd się bierze zgaga?

Zgaga to stan zapalny nazywany fachowo chorobą refluksowo-żołądkowo-przełykową. Występuje u ludzi w różnym wieku, ale najczęściej skarżą się na nią osoby po 50 roku życia. Zwieracz przełyku nie działa prawidłowo i zarzuca treść pokarmową z nadbrzusza do przełyku, co skutkuje nieprzyjemnym odczuciem zgagi. Jakie mogą być tego przyczyny?

Przede wszystkim wspomniana wcześniej zła dieta lub po prostu przepełniony żołądek. Jedzenie „na szybko”, połykanie dużych kęsów i przejadanie się to pierwszy krok do wywołania zgagi. Często też ta nieprzyjemna dolegliwość dotyka kobiety w ciąży, ponieważ wtedy organizm wytwarza dużo progesteronu, hormonu, pod którego wpływem rozluźniają się mięśnie przełyku. Na zgagę cierpią także osoby z zaburzeniami psychicznymi (nerwice itd.). Tak samo zgaga może towarzyszyć chorobom układu pokarmowego, np. dróg żółciowych. Rozluźnienie zwieracza przełyku ma także miejsce w przypadku spożywania niektórych leków, np. uspakajających czy też na skutek palenia papierosów. Przyczyn jest jeszcze dużo, dlatego nie zawsze tak łatwo dotrzeć do głównego źródła schorzenia. Warto jednak szukać, robić badania, aby leczenie było skuteczniejsze.

Zapobieganie

W każdej aptece można dostać dobre leki, pomagające w pozbyciu się problemu, czy złagodzeniu go: Ranigast Max, Ranisa czy Riflux. Oczywiście można też leczyć się domowymi sposobami, co jest nawet bardzo wskazane. Próbowanie różnych sposobów na zgagę zwiększa szansę na znalezienie tego jedynego, który zawsze pomoże. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta i ogólna higiena spożywania posiłków. Należy jeść wolno, połykać małe kęsy i starać się przygotowywać mniejsze porcje, a częściej. Ostatni posiłek nie może być spożywany bezpośrednio przed snem ale najlepiej zjeść go przynajmniej 3 godziny z udaniem się na nocny odpoczynek. Nie powinno się także popijać w trakcie jedzenia. Natomiast bardzo pomocne w tego typu schorzeniach są ziołowe herbatki wypijane między posiłkami lub letnia przegotowana woda.

Nie można też sobie pozwolić na duży i ciągły stres, ponieważ objawy zgagi nasilają się wtedy znacznie. Zły wpływ mają także używki, przede wszystkim nikotyna i alkohol. Powinno tez przynieść znaczną ulgę wykreślenie ze swojego jadłospisu tłuszczów, słodyczy, cytrusów oraz napojów gazowanych. Jak się okazuje, spore znaczenie ma też noszenie luźnych ubrań.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. Freepik










fot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag zgagatag komunikat firmytag Dynamite