Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zawieszanie przewodów elektroenergetycznych na obszarach trudnodostępnych

02-02-2022, 13:01

Montaż przewodów  elektroenergetycznych  bardzo często wiąże się z wieloma trudnościami i ograniczeniami związanymi z dostępnością do miejsc, przez które powinny one przebiegać. To dlatego firmy świadczące usługi z zakresu budowy sieci elektroenergetycznych nierzadko muszą korzystać nie tylko ze swojej szerokiej wiedzy i doświadczenia, ale również z nietypowych metod. Dowiedz się więcej.

Zawieszanie przewodów elektroenergetycznych na obszarach trudnodostępnych

Montaż przewodów elektroenergetycznych na obszarach trudnodostępnych – co to znaczy?

Budowa nowej napowietrznej linii  elektroenergetycznej wysokiego (najwyższego) napięcia  zawsze jest ogromnym przedsięwzięciem logistycznym. Niezależnie od tego, czy trasa ma przebiegać przez obszar zabudowany, czy też niezabudowany, zwykle jej realizacja wiąże się z pewnymi  komplikacjami  Dotyczy  to  montażu  słupów  jak  i  przewodów  elektroenergetycznych wysokiego napięcia

Nawet układanie przewodów elektroenergetycznych niskiego napięcia  w budynku może się okazać bardzo trudnym przedsięwzięciem, jeśli występują różne przeszkody architektoniczne i konflikty, a jeżeli do tego dodamy  uwarunkowania  terenowe  , społeczne  , przyrodnicze  to okazuje  się, że  z budową  linii napowietrznej wysokiego  (najwyższego ) napięcia  mogą  poradzić sobie tylko specjalistyczne firmy  posiadające  wykwalifikowany personel , doświadczenie,  odpowiednie wyposażenie  umożliwiające sprawną  realizację  zadania  oraz  używające niestandardowych metod pracy.

W  trakcie  budowy  linii  wysokiego ( najwyższego ) napięcia wielokrotnie  natrafiamy   na  obszary trudnodostępne gdzie montaż przewodów elektroenergetycznych  rozpiętych pomiędzy słupami jest  utrudniony. 

Przeszkody stanowić  mogą:

  • tereny zalesione,
  • tereny podmokłe,
  • zbiorniki i cieki wodne,
  • tereny zurbanizowane,
  • przekroczenia dróg szybkiego ruchu, tras kolejowych itp.,
  • skrzyżowania z liniami napowietrznymi.

Wówczas wykorzystanie standardowych metod i narzędzi bywa niemożliwe, a fachowcom pozostaje zwrócenie się ku metodom alternatywnym.

Przewody  elektroenergetyczne zawieszane na obszarach trudnodostępnych – jak to się robi?

Jednym ze sposobów na zawieszanie przewodów energetycznych jest wykorzystanie śmigłowców. To rozwiązanie pozwalające na dotarcie w wiele miejsc, w które nie da się doprowadzić ciężkiego sprzętu do montażu  słupów  oraz  przewodów . Również  coraz częściej za pomocą helikopterów dokonuje się też kontroli oraz napraw linii napowietrznych. Trzeba jednak brać pod uwagę, że jest to rozwiązanie kosztowne i nie idealne – w niektóre miejsca nie udaje się dotrzeć nawet śmigłowcom.

Nowocześniejszą alternatywą dla helikopterów są drony. Niewielkie i bezzałogowe, bez problemu docierają nawet w najtrudniej dostępne miejsca. Doświadczony operator i nowoczesna maszyna to duet, który pozwala realizować nawet najbardziej wymagające prace z zakresu montażu przewodów elektroenergetycznych , a także nadzoru i naprawy linii napowietrznych. Eksperci są zdania, że to właśnie drony już niedługo całkowicie wyprą śmigłowce w zakresie prac elektroenergetycznych w trudno dostępnych miejscach.

Wykorzystanie drona do budowy linii elektroenergetycznej

Do niedawna w trudno dostępnych miejscach wykorzystywano przede wszystkim helikoptery. Obecnie jednak przewody  elektroenergetyczne zawiesza się coraz częściej z użyciem szybszych, bezpieczniejszych i tańszych dronów.

 

Kable Przewody  elektroenergetyczne zawieszane przez drony – jak to działa?

Może się to wydawać rozwiązaniem rodem z futurystycznych filmów, ale nowoczesne firmy zajmujące się budową obiektów i instalacji elektroenergetycznych już dziś wykorzystują w swojej pracy drony. Jak montuje się przewody  elektroenergetyczne za ich pomocą? Nie jest to wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Dron umożliwia rozciągnięcie między słupami tzw. linki wstępnej, która następnie służy do montażu przewodu. Jest to metoda szybka, bezbłędna, bezinwazyjna i znacznie tańsza niż w przypadku korzystania ze śmigłowca. Ceni się ją również za bezpieczeństwo – w ten sposób można realizować prace w trudnych warunkach bez narażania ludzkiego życia i zdrowia. Drony wykorzystuje się również do oznaczania kabli elektroenergetycznych, pomiarów, nadzoru prac budowlanych, kontroli i wielu innych niezwykle ważnych zadań.

Ostatnie artykuły:

fot. WWFTematy pokrewne:  

tag przewody elektroenergetycznetag nolstag Amin12tag alhnf