Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zawieszanie i wznawianie działalności gospodarczej

13-04-2022, 09:04

Utrata płynności finansowej czy sezonowość biznesu są częstymi powodami decyzji o czasowy zawieszeniu działalności gospodarczej. Taki zabieg niesie ze sobą mniejsze konsekwencje niż całkowita likwidacja firmy. Okres przestoju może trwać nawet do 24 miesięcy i daje możliwość kontynuacji prowadzenia przedsiębiorstwa. Dowiedz się, jakich formalności należy dopilnować przy zawieszaniu oraz wznowieniu działalności gospodarczej.

Zawieszanie i wznawianie działalności gospodarczej

Jak zawiesić działalność?

Przy zawieszaniu działalności gospodarczej należy pamiętać o spełnieniu poszczególnych warunków. Firma nie może mieć zatrudnionych pracowników na umowę o pracę. Dotyczy to także kobiet przebywających na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Ta zasada nie obowiązuje jednak u osób wykonujących obowiązki zawodowe z tytułu umów cywilnoprawnych. Okres zawieszenia działalność może trwać do 24 miesięcy. Składając wniosek CEIDG-1 do urzędu gminy czy sądu rejonowego, należy określić termin wznowienia prowadzenia firmy. Jest on jednak umowny i nic nie stoi na przeszkodzie, by przyśpieszyć reaktywacje przedsiębiorstwa. W okresie zawieszenie przedsiębiorca nie musi zamykać konta bankowego. Może przyjmować i regulować należności, które nastąpiły przed złożeniem wnioski o przestój, a także zbywać środki trwałe i wyposażenie. Nie zwalnia to także z udziału w postępowaniach sądowych, założonych przed zawieszeniem działalności. Zabieg czasowego zamknięcia oraz wznowienia prowadzenia firmy można powtarzać parokrotnie.

Wznowienie działalności

Jeżeli chcesz wznowić działalność gospodarczą, wystarczy złożyć wniosek CEIDG-1 do urzędu miasta lub gminy. Warto to zrobić od pierwszego dnia miesiąca, ponieważ za dany miesiąc naliczona zostanie cała składka ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS. Proces nie jest trudny, ale jeśli będziesz potrzebował pomocy, warto postawić na wsparcie profesjonalistów. Najlepszym wyborem będzie biuro rachunkowe Anavo, które pomoże załatwić Ci wszystkie formalności. Usługi księgowe przydadzą się także po wznowieniu działalności. Przygotowywanie ksiąg rozrachunkowych, ewidencji na potrzeby VAT czy sprawozdań finansowych to czasochłonna praca, którą warto powierzyć specjalistom. Biuro rachunkowe Anavo zapewnia profesjonalną i terminową obsługę dokumentacji. Służy także wsparciem przy rozliczaniu wynagrodzeń i prowadzeniu akt osobowych. Pomoże także w przypadku kontroli z ZUS-u czy Urzędu Skarbowego. Korzystając z usług Anavo możesz mieć pewność, że wszystkie sprawozdania będą przygotowane poprawnie, a oszczędzony czas możesz przeznaczyć na rozwój swojej działalności.

Zawieszanie oraz wznawianie działalności to dobre rozwiązanie jeżeli chcesz tymczasowo przerwać prowadzenie firmy, ale nie chcesz jej likwidować. Decydując się na ten krok, należy pilnować upływu 24 miesięcy. Po tym okresie urząd wyśle do Ciebie wezwanie, które zobowiązuje Cię do wznowienia działalności w ciągu 30 dni. Jeżeli tego nie dopilnujesz, przedsiębiorstwo zostanie skreślone z ewidencji działalności gospodarczej.

Ostatnie artykuły:

fot. WWF