Pracując zawodowo czasem możemy spotkać się z koniecznością udowodnienia, ile zarabiamy i czy jesteśmy w stanie finansowo sprostać różnym wyzwaniom, jak na przykład zaciągnięcie pożyczki czy zapisanie dziecka do prywatnego przedszkola. W takiej sytuacji możemy wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o dochodach - specjalnego dokumentu, który potwierdza nasze zatrudnienie i pokazuje, że posiadamy środki na zrealizowanie naszego celu. W jaki sposób uzyskać podobny dokument? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wypełnianiu wniosku o jego wydanie?
1. Zaświadczenie o dochodach - co to właściwie jest?
2. Kiedy przyda się zaświadczenie o dochodach?
3. Jak uzyskać zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu?
4. Czy podpis pracodawcy jest wymagany?
Każda pracująca osoba miała w życiu co najmniej raz do czynienia z różnorodnymi drukami i formularzami. Zaświadczenie o dochodach nie jest tu wyjątkiem - to jeden z tych dokumentów, które często mogą nam się przydać. Poświadcza on, że jesteśmy osobą pracującą, wskazuje charakter wykonywanej pracy , a także określa nasze przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto. Podobny druk może nam się przydać w wielu sytuacjach, chociaż zwykle sięgamy po niego ze względu na polecenie banku.
Zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu może nam się przydać w wielu różnych sytuacjach. Zdecydowanie najpopularniejszą z nich jest oczywiście ta, gdzie udajemy się do banku po kredyt lub pożyczkę. W takiej sytuacji przedstawiciel filii poprosi nas o okazanie dokumentu, sprawdzi nasz adres zamieszkania, dane pracownika i podpis pracodawcy, a następnie ustali, czy będziemy w stanie spłacić pożyczkę w kwocie, o którą się staramy.
Inną sytuacją, która może wymagać od nas okazania zaświadczenia jest zakup sprzętu na raty. Podobnie jak w przypadku zaciągania kredytu, także i tutaj sklep może chcieć sprawdzić, czy jesteśmy wypłacalni. Podobnych zdarzeń możemy zauważyć bardzo wiele, dlatego warto mieć podobny dokument zawsze pod ręką.
Osobą, która może wystawić nam ważne zaświadczenie o dochodach jest nikt inny, jak nasz pracodawca. Do wystawienia zaświadczenia należy użyć formularza, który stosuje się w naszym przedsiębiorstwie. Jeżeli nie ma takiego lub nie możemy go pozyskać, możemy oczywiście posiłkować się wzorami dostępnymi w internecie. Pamiętajmy, że pracodawca nie ma obowiązku odpowiedzieć na każdą taką naszą prośbę, w związku z czym zanim zdecydujemy się złożyć wniosek, upewnijmy się że mamy taką możliwość.
W przypadku, gdy zależy nam na uzyskaniu zaświadczenia za wiele lat pracy, zamiast prosić obecnego pracodawcę powinniśmy udać się do ZUS. Taka konieczność zachodzi na przykład w sytuacji, gdy chcemy potwierdzić ilość przepracowanych lat ze względu na emeryturę.
Aby zaświadczenie o dochodach było ważne, musi posiadać poprawne i prawdziwe dane. Podpis naszego pracodawcy również jest tutaj istotny - bez niego nie mamy de facto ważnego dokumentu. Wydanie zaświadczenia powinno być poprzedzone dokładnym sprawdzeniem, czy zawarte w nim dane są poprawne - dzięki temu unikniemy problemów z jego wykorzystaniem do celu, który sobie określiliśmy.
Zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu to bardzo przydatny dokument, który zawsze warto mieć pod ręką. Pamiętajmy tylko o tym, aby sprawdzić, czy został on poprawnie wystawiony i czy zawiera prawdziwe dane.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|