Instytucje takie jak bank czy urzędy mają w niektórych sytuacjach prawo prosić nas o okazanie zaświadczenia o zarobkach. Najczęściej wystawia je pracodawca na wzorach, które powszechnie przyjęte są przez daną firmę. Można również pokusić się o wydrukowanie formularza z internetu i poprosić kadry o jego wypełnienie.
Do konieczności posiadania takiego zaświadczenia dochodzi najczęściej wtedy, gdy staramy się o kredyt. Na podstawie takiego dokumentu zwiększamy naszą zdolność kredytową. Jest on również pomocny w przypadku wyliczeń alimentów na dziecko. Takim zaświadczeniem okażemy zdolność do spłacania regularnych rat, w przypadku kupna danego sprzętu na kredyt.
Co zawiera zaświadczenie o dochodach?
Podstawowymi informacjami, które musi zawierać taki dokument to nasze dane, tzn. imię, nazwisko, numer PESEL czy seria i numer dowodu osobistego. Zaraz potem, musimy uzupełnić informację na temat naszego obecnego zatrudnienia i wynagrodzenia, które dostajemy w związku z pracą na danym stanowisku. Nie może zabraknąć tam adnotacji na temat ewentualnych zadłużeń oraz pieczątki i podpisu pracodawcy.
W celu obliczenia zarobków wystarczy jedynie przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto. Zazwyczaj pod uwagę bierze się pensje z ostatnich 3 miesięcy, bez dodatkowych gratyfikacji. Wyjątkiem są tutaj zaświadczenia, które wydaje się pracownikom, zatrudnionym w oparciu o umowę zlecenie. Taki przypadek stwarza konieczność zaciągnięcia danych z okresu dłuższego niż 3 miesiące.
Co istotne, pracodawca nie może odmówić pracownikowi wydania takiego zaświadczenia, a sam zainteresowany może starać się o nie nieskończoną ilość razy, gdyż limit wstawień nie istnieje. Odmowa wydania tego dokumentu może być traktowana jako działanie na szkodę pracownika.
Kiedy zachodzi konieczność posiadania zaświadczenia o zarobkach?
Istnieje kilka sytuacji, w których będziemy musieli wykazać się między innymi dokumentem zaświadczającym o wysokości naszego wynagrodzenia. Spośród nich wyróżniamy składanie wniosku o kredyt, gdy bank chce upewnić się co do naszej możliwości finansowych. Kolejna sytuacja to zakup towaru na raty. Szczególnie w przypadku chęci nabycia droższego sprzętu, sklep może poprosić nas o przedłożenie takiego dokumentu, aby udowodnić, że jesteśmy w stanie spłacać raty na czas. Czasami również zaświadczenie o dochodach musimy okazać zapisując dziecko do przedszkola. Kierownictwo może chcieć sprawdzić czy stać nas na regularne dokonywanie wpłat, a rodzice mają możliwość utrzymania dziecka na godnym poziomie.
Nierzadko dochodzi do sytuacji, gdy osoba traci pracę, lecz chce uzyskać kredyt na spłatę obecnych zobowiązań. Bank w tym wypadku może odmówić pożyczki i wtedy dobrym rozwiązaniem jest finansowanie dla bezrobotnych. Możemy wtedy dostarczyć umowę z poprzednim pracodawcą.
Gdzie można uzyskać zaświadczenie o dochodach?
Większość przypadków pokazuje, że takiego dokumentu potrzebują osoby, które starają się o pożyczkę lub kredyt, niezależnie od celu. W grę zazwyczaj wchodzą również większe pieniądze. Zaświadczenie takie wystawia pracodawca, według określonego wzoru, który zwykle posiada firma. Nie istnieje konkretny wzorzec takiego pisma, więc osoba go wystawiająca ma wolną rękę. Musi jednak pamiętać o umieszczeniu tam kwestii, o których wspomnieliśmy już wcześniej.
Może zaistnieć również sytuacja, w której będziemy potrzebowali potwierdzenia zarobków w dłuższej perspektywie czasu. Jest to okres nie kilku miesięcy lecz kilku lat. Taka konieczność występuję między innymi w celu uzyskania emerytury. Potrzebujemy wtedy zaświadczenia które wydaje ZUS. Jeżeli organizacja, w której pracujesz jest w trakcie likwidacji, to dokument taki na żądanie może wystawić likwidator lub syndyk. Należy pamiętać o tym, że w każdym wypadku takie zaświadczenie jest bezpłatne.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|