Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W jakich okolicznościach nabywa się prawa własności? W czym dokładnie wyraża się akt zasiedzenia nieruchomości? W jakich sytuacjach osoba niebędąca właścicielem nabywa własność? Co mówi o tym wszystkim prawo własności? Poniżej kompendium wiedzy na ten temat!

1. Zasiedzenie nieruchomości - na czym polega?

2. Posiadanie nieruchomości a stwierdzenie zasiedzenia

3. Kiedy dochodzi do zasiedzenia danej nieruchomości?

4. Jak odbywa się stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości?

Zasiedzenie własności - czym jest, na czym polega?

Zasiedzenie nieruchomości - na czym polega?

Własność nieruchomości może zostać nabyta nie tylko w ramach umowy sprzedaży - może to także odbyć się na skutek zasiedzenia. Na czym to polega w praktyce? Otóż prawo wyraźnie definiuje, że jeżeli osoba, która nie jest właścicielem, a posiada nieruchomość nieprzerwanie od 20 lat, dba o nią, reguluje opłaty i podatki niczym właściciel - wówczas wskazuje się ją jako posiadacza samoistnego.

Warto także przytoczyć na czym polega posiadanie samoistne. Ujmując to najbardziej obrazowo - posiadanie samoistne wyraża się w takim władaniu, jakie przynależy właścicielowi. Praktyka pokazuje jednoznacznie, że można być tutaj posiadaczem samoistnym gdy nie jest się właścicielem owej rzeczy. Istotne jest tutaj samo wykazanie woli władania. Taki posiadacz samoistny może automatycznie wejść w posiadanie prawa pozwalającego na nabycie własności poprzez zasiedzenie.

Posiadanie nieruchomości a stwierdzenie zasiedzenia

Szczegóły wyrażające na czym polega proces zasiedzenia nieruchomości są opisane na tej stronie: https://zasiedzenie-nieruchomosci.pl/. Warto wspomnieć także o tym, że aby doszło do zasiedzenia nieruchomości w dobrej wierze - musi wówczas pojawić się swojego rodzaju przesłanka, że dana osoba użytkowała nieruchomością w dobrej wierze nie wiedząc przy tym, że ma ona swojego prawowitego właściciela. Kiedy zaś dochodzi do użytkowania w złej wierze? Otóż ma to miejsce w sytuacji, gdy dana osoba pomimo wiedzy, że nieruchomość ma swojego właściciela gospodarowała nią jak swoją własną, opłacała podatki itp. przez okres 30 lat. Wówczas dochodzi również do zasiedzenia, jednak w tzw. złej wierze.

Kiedy dochodzi do zasiedzenia danej nieruchomości?

Warto przytoczyć przykłady sytuacji, w których dochodzi do zasiedzenia. Otóż najczęściej dzieje się to wówczas, gdy mamy do czynienia z nieuregulowanymi sprawami spadkowymi. Dla przykładu - jeżeli po śmierci rodziców jedno z dzieci gospodaruje i włada mieszkaniem jak swoim nie dążąc przy tym do uregulowania prawnego sprawy spadkowej - wówczas możemy mówić o zasiedzeniu. Sprawa wychodzi na jaw dopiero wówczas, gdy np. wspomniane dziecko chce przepisać nieruchomość, która włada na swoje potomstwo.

Jak odbywa się stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości?

Niezależnie od tego, czy zasiedzenie odbywa się w dobrej lub złej wierze - każdorazowo wymaga ono wszczęcia postępowania sądowego. Należy wtedy zgłosić się do tego sądu rejonowego, który jest właściwym dla zlokalizowanej nieruchomości. Konieczne jest też złożenie wniosku dotyczącego nabycia konkretnej nieruchomości w akcie zasiedzenia. Warto przy tym pamiętać, co musi być dostarczone do takiego wniosku. Jest to w pierwszej kolejności potwierdzenie wpłaty podatku, wypis pochodzący z gruntów nieruchomości oraz zaświadczenie uzyskane od starosty, które wskazuje jednoznacznie o braku jakichkolwiek roszczeń dotyczących reprywatyzacji danej nieruchomości.

Powyższy poradnik powinien dostarczyć garści informacji dotyczących tego, w jakich okolicznościach dochodzi do zasiedzenia nieruchomości w dobrej i złej wierze.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:












Tematy pokrewne:  

tag nolstag DF12NFtag Amin12tag ALH