Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok - jak się objawia i jak leczyć?

28-06-2019, 07:56

Zapalenie nosa i zatok to schorzenia bardzo często występujące jednocześnie zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Dzieje się tak, ponieważ stan zapalny toczący się w obrębie zatok obocznych nosa na zasadach łączności anatomicznej w naturalny sposób przenosi się na błonę śluzową nosa. Procesowi chorobowemu najczęściej towarzyszą duże dolegliwości bólowe, które mogą w znaczący sposób utrudniać funkcjonowanie.

katar

Jakie są przyczyny i objawy?

Głównym czynnikiem etiologicznym są wirusy z grupy rynowirusów, koronawirusów, adenowirusów oraz wirusów RS i paragrypy. Bardzo często współwystępuje z wirusową chorobą przeziębieniową i niepowikłane ma samoograniczający się charakter. Główne objawy to wyciek z nosa, pogorszenie drożności nosa, silny ból miejscowy, ból gardła, kaszel i gorączka. Dodatkowo u dzieci występować mogą: mowa przez nos i przykry zapach z ust, zmniejszony apetyt i zaburzenia snu. W przypadku kiedy wydzielina nosowa zmienia swoje zabarwienie z przejrzystego na żółty istnieje duże prawdopodobieństwo nadkażenia bakteryjnego. Jest to sytuacja w której na zmienionym wirusowo, podatnym na zakażenia i  osłabionym podłożu zapalnym dochodzi do nałożenia się na infekcji bakteryjnej. Czynnikami odpowiadającymi za takie zakażenie w większości są bakterie paciorkowcowe - Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae oraz Moraxella catarrhalis. Natomiast gdy objawy utrzymują się dłużej niż 12 tygodni, należy podejrzewać przewlekły proces chorobowy, który może być spowodowany innymi problemami laryngologicznymi np. przerośniętym migdałkiem gardłowym.

Co robić, gdy pojawią się objawy?

Jeżeli chorobie towarzyszy choroba przeziębieniowa należy stosować leczenie występujących objawów za pomocą leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych (NLPZ). W tym przypadku polecane są saszetki na przeziębienie Aspirin. Natomiast gdy w miarę postępu czasu dolegliwości nie zmniejszają się, dochodzi wysoka gorączka (39°C) i ropna wydzielina z nosa, to konieczna będzie wizyta lekarska. Takie objawy mogą sugerować włączenie antybiotykoterapii, a spodziewana poprawa powinna wystąpić od 48 do 72 godzin od rozpoczęcia leczenia. Dodatkowo jako leczenie uzupełniające można stosować donosowe preparaty soli oraz preparaty poprawiające drożność nosa zawierające np. ksylometazolinę. W przypadku przedłużających się objawów można stosować płukania zatok przynosowych przy pomocy specjalnych irygatorów zawierających preparaty soli.

Jak unikać zachorowania?

Bardzo ważne jest ograniczanie kontaktu z osobami, u których podejrzewa się wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób cierpiących na przewlekłe zapalenia zatok, z niedoborami odpornościowymi oraz u małych dzieci. Dodatkowo elementarnym narzędziem obronnym przed zakażeniem jest przestrzeganie zasad higieny w postaci mycia i odkażania rąk. Dobrym rozwiązaniem może być także wykonanie sezonowych szczepień ochronnych przeciwko grypie, Haemophilus influenzae typu B i pneumokokom.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Polski przedsiębiorca w sieci





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag zdrowietag poradatag komunikat firmy