Organizacje mają duże problemy z taką modernizacją systemów bezpieczeństwa, by mogły one sprostać zagrożeniom, wywoływanym przez ataki wykorzystujące szkodliwe wtyczki do przeglądarek i umożliwiające wyciek danych w szybko starzejącej się infrastrukturze zabezpieczeń.
reklama
Cisco opublikowało raport 2016 Annual Security Report prezentujący wyniki badań nad nowymi mechanizmami ataków oraz aktualne trendy w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Z raportu wynika, że zaledwie 45 proc. organizacji z całego świata darzy zaufaniem swoje obecne systemy zabezpieczeń. Firmy mają przy tym świadomość, że współcześni cyberprzestępcy wykorzystują coraz bardziej skomplikowane i zaawansowane techniki ataków.
Choć menedżerowie nie są całkowicie pewni jak silny jest system bezpieczeństwa wykorzystywany w ich firmach, to 92 proc. z nich zgadza się z opinią, że zarówno organy odpowiedzialne za regulacje prawne, jak i inwestorzy, będą wymagali efektywnego zarządzania ryzykiem związanym z cyberzagrożeniami. Dlatego też przewidują konieczność zwiększania inwestycji w rozwiązania zapewniające odpowiedni poziom bezpieczeństwa, zwłaszcza w obliczu rosnącej cyfryzacji biznesu.
Raport prezentuje wyzwania jakim muszą sprostać firmy w obliczu gwałtownego rozwoju technik wykorzystywanych przez cyberprzestępców. W coraz większym stopniu wykorzystują oni cieszące się zaufaniem źródła danych i strony internetowe do przeprowadzania wrogich kampanii przynoszących wymierne zyski.
Bezpośrednie ataki przeprowadzone przez cyberprzestępców, tylko w przypadku ransomware (szyfrowanie danych i żądanie okupu za możliwość ich odzyskania), przynosiły średnio zysk na poziomie 34 mln USD na jeden atak. Jednocześnie cyberprzestępcy działają nie widząc większych utrudnień dla swojej działalności ze strony właściwych instytucji.
Biznes wciąż zderza się z nowymi wyzwaniami w dziedzinie bezpieczeństwa, które hamują możliwości detekcji i przeciwdziałania atakom oraz przywracania systemów IT do prawidłowego działania zarówno po standardowych, jak i profesjonalnych, ukierunkowanych i zaawansowanych atakach. Wynika to głównie z przestarzałej infrastruktury oraz nieodpowiedniej organizacji i praktyk, które powodują wzrost ryzyka.
Autorzy raportu alarmują – aby zapewnić skuteczną ochronę przed cyberprzestępczym przemysłem, należy zwiększyć poziom inwestycji w bezpieczeństwo i dążyć do wzrostu współdziałania między ludźmi, technologią i procesami biznesowymi.
Główne wnioski z Cisco 2016 Annual Security Report:
Pełną wersję raportu 2016 Cisco Annual Security Report, a także rekomendacje Cisco prezentujące co firmy mogą zrobić by zminimalizować ryzyko związane z atakami, można bezpłatnie pobrać ze strony Cisco.
- Zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa w firmach wymaga elastycznego połączenia najnowszych technologii z odpowiednim poziomem świadomości, coraz częściej na poziomie zarządów. Rozwój internetu rzeczy i digitalizacja biznesu powoduje konieczność zapewnienia strategii, polityk i najnowszych technologii bezpieczeństwa oraz ich ciągłą, aktywną obecność w niemal każdym aspekcie funkcjonowania współczesnych organizacji. Najnowszy raport Cisco Annual Security Report potwierdza, że coraz więcej firm dostrzega to wyzwanie, a jednocześnie rośnie wśród nich świadomość braków, jakie mają pod tym względem. Dlatego coraz częściej zamiast budować wewnętrzne działy bezpieczeństwa, na co często nie mają zasobów, powierzają swoje bezpieczeństwo zaufanym, wyspecjalizowanym partnerom zewnętrznym - uważa Gaweł Mikołajczyk, dyrektor Cisco Security Operations Center w Krakowie.
O raporcie:
Raport Cisco 2016 Annual Security Report prezentuje najważniejsze trendy i problemy związane z cyberbezpieczeństwem według ekspertów Cisco. Przedstawione informacje są oparte na analizie rozwoju technologii, zarówno stosowanych przez firmy zajmujące się opracowywaniem systemów bezpieczeństwa, jak i wykorzystywanych przez cyberprzestepców próbujących przełamać stawiane im bariery. W raporcie przedstawiono też podstawowe wnioski wynikające z drugiego, dorocznego badania Cisco Security Capabilities Benchmark Study, prezentującego opinie o bezpieczeństwie systemów IT wyrażane przez profesjonalistów odpowiedzialnych za to w firmach. Dodatkowo, w publikacji znalazły się informacje o trendach geopolitycznych, poglądach dotyczących znaczenia ryzyka i wiarygodności w biznesie, a także podstawowych założeń koncepcji zintegrowanej obrony przed zagrożeniami (Integrated Threat Defense).
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|