Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zadłużenie w firmie transportowej - gdzie szukać pomocy

30-09-2021, 21:19

Okres epidemii covid-19 dla przedsiębiorców to okres niezwykle trudny. Wiele branż, w tym branża transportowa pozostaje poszkodowanych najbardziej i traci płynność finansową. W takie sytuacji, gdy długi jedynie narastają, odpowiedzią na problemy może być restrukturyzacja lub upadłość. Na czym jednak polega postępowanie restrukturyzacyjne, a na czym ogłoszenie upadłości? Jak wygląda otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego? Czym jest przyspieszone postępowanie układowe i jakie są etapy postępowania restrukturyzacyjnego? Kto może o nie wnioskować? Jak to wszystko wygląda?

Długi przewoźników - kto może się starać o restrukturyzację?

Gdy ilość wymagalnych zobowiązań pieniężnych przekracza nasze możliwości i zaczynamy mieć problem z płynnością finansową, niechybnie grozi nam upadłość. Wiele firm, w tym firmy transportowe, mogą jednak jej uniknąć. Mając problemy finansowe, gdy powstanie już stan niewypłacalności lub zagrożenie co do spłaty wymagalnych płatności, przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą lub wspólnicy spółek mogą skorzystać z narzędzia, jakie daje im restrukturyzacja. Daje ona możliwość naprawy przedsiębiorstwa i uregulowania zobowiązań po jego otwarciu. W postępowaniu restrukturyzacyjnym zawarcie układu z wierzycielami pozwala m.in. na redukcję zadłużenia, umorzenie odsetek, odroczenie płatności czy nałożenie karencji i prolongaty na zobowiązania. Ważna jest tu chęć współpracy wszystkich stron, w tym wierzycieli, zwłaszcza dlatego, że podczas postępowania dłużnik nie musi płacić wierzytelności objętych układem. Może w tym czasie wprowadzić zmiany skutkujące naprawą sytuacji finansowej i uniknąć upadłości. Na czas trwania restrukturyzacji wyznaczany jest przez Sąd, bądź wybierany przez przedsiębiorstwo licencjonowany doradca restrukturyzacyjny. Jest to specjalista, który prowadzi kompleksową obsługę prawną podczas procesu i pozwala ci prowadzić dialog i negocjacje z wierzycielami. Co ważne, taki doradca, w postępowaniu restrukturyzacyjnym pełni różne funkcje, m.in. nadzorcy sądowego czy zarządcy. Szukając takiej osoby można skorzystać ze strony https://kpr-restrukturyzacja.pl/

Zadłużenie w firmie transportowej - gdzie szukać pomocy

Czym jest restrukturyzacja?

Jak wspomniano wcześniej, celem postępowania restrukturyzacyjnego jest przede wszystkim uniknięcie ogłoszenia upadłości przed przedsiębiorcę. Powstałe na przełomie 2015 i 2016 roku Prawo restrukturyzacyjne, które wykształciło się na podstawie niektórych elementów zawartych w prawie upadłościowym, ma na celu pomoc w zachowaniu biznesu w obliczu trudności finansowych. Jeśli dojdzie bowiem do ogłoszenia upadłości dłużnika (przedsiębiorcy) stracą na tym najczęściej wszyscy. Przedsiębiorca może zgodnie z prawem skorzystać z czterech rodzajów postępowań. Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych określono w ustawie. Istotny jest przy tym fakt powstania stanu niewypłacalności przedsiębiorcy. 

Do rodzajów postępowań zaliczamy postępowanie układowe, postępowanie sanacyjne, uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne czyli zmodyfikowaną wersję postępowania o zatwierdzenie układu. Firma może też skorzystać z opcji przyspieszonego postępowania układowego. 

We wszystkich formach celem postępowania jest osiągnięcie porozumienia z wierzycielami w zakresie spłaty zobowiązań. Dłużnik wraz z doradcą restrukturyzacyjnym formułuje propozycję układową, która poddawana jest głosowaniu przez wierzycieli. Do tego celu wyznaczane jest zgromadzenie wierzycieli lub głosowanie w formie korespondencyjnej, gdzie każdy wierzyciel dostaję list z propozycją spłaty od dłużnika.

Szczególnym postępowaniem restrukturyzacyjnym jest postępowanie sanacyjne. W tym postępowaniu wyznaczany jest zarządca i może on przejąć większość praw dotyczących zarządzania firmą (tzw. zwykły zarząd). Jest to zdecydowanie najbardziej skomplikowany rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego, trwa on najdłużej i związane są z nim większe koszty w porównaniu z innymi restrukturyzacjami sądowymi.

Plan restrukturyzacji firmy transportowej

Celem restrukturyzacji, jak już wspomniano jest uniknięcie upadłości. Narzędziami to osiągnięcia tego celu udostępniona ochrona przedsiębiorstwa dłużnika, który może nadal działać, zatrudniać pracowników, a po zakończeniu postępowania przedsiębiorstwo ma jasny plan spłaty zobowiązań. Dzięki niej możliwe jest, aby postępowanie egzekucyjne zostało wstrzymane. Przedsiębiorca może zawiesić zobowiązania na czas restrukturyzacji, zredukować zobowiązania, zachować majątek przedsiębiorstwa, zawiesić zajęcia komornicze na rachunkach bankowych.

Aby to wszystko mogło się wydarzyć, niezbędny jest plan restrukturyzacji, który obejmuje między innymi: opis (charakterystykę) firmy i jej umiejscowienie na rynku, wraz z informacją o przewidywanym popycie i podaży branży, analizę powodów problemów przedsiębiorstwa, proponowaną strategię prowadzenia firmy w przyszłości, z uwzględnieniem ryzyk, opis i przegląd środków restrukturyzacji i ich kosztów, harmonogram wdrożenia owych środków naprawczych, informacji o zdolnościach produkcyjnych firmy, opis metod oraz źródeł finansowania restrukturyzacji, przewidywane zyski i straty na najbliższe 5 lat, dane osobowe reprezentantów przedsiębiorstwa oraz autorów planu. 


Ostatnie artykuły:


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031