Zadłużenie Polaków ciągle rośnie

13-09-2019, 08:19

“Mały dług stwarza dłużnika, duży - wroga”. Autorem tych słów jest żyjący w I wieku p.n.e rzymski pisarz Publiliusz Syrus. I choć od powstania cytowanych słów minęło ponad 2 tysiące lat, to do dziś nie straciły one na aktualności.

zadłużenie polaków

Bezlitosna statystyka

Specjaliści z BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej są zgodni - zapożyczamy się chętnie i na coraz wyższe kwoty. Zgodnie z danymi za rok 2018 zadłużony był niemal co drugi dorosły Polak, a całkowita kwota należności wyniosła niemal 610 miliardów złotych, co stanowi wzrost o 25 miliardów w stosunku do roku poprzedzającego. Lwią część tej kwoty stanowią kredyty hipoteczne, a więc zobowiązania zaciągane na poczet pokrycia potrzeb mieszkaniowych. Ten rodzaj wierzytelności stanowi 70% całkowitego zadłużenia, a w wartościach wymiernych wynosi 420 miliardów złotych. 

Kredyty hipoteczne ze względu na swój charakter i sposób zabezpieczenia stanowią dla wierzycieli stosunkowo bezpieczny rodzaj inwestycji. Jednak czytając uważnie powyższe dane, łatwo dojść do wniosku, że pozostała część zadłużenia to niebagatelne 190 miliardów złotych. W skład tej kwoty wchodzą zarówno kredyty konsumpcyjne, jak i niezrealizowane opłaty za różnego rodzaju usługi i świadczenia. To w tym obszarze powstaje najwięcej trudnych do wyegzekwowania długów. InfoDług, czyli Ogólnopolski Raport o Zaległym Zadłużeniu i Niesolidnych Dłużnikach informuje o problemach 2,78 miliona Polaków, których wartość przeterminowanego długu wynosiła na koniec 2018 roku 74 miliardy złotych. Raport obejmuje płatności o wartości przekraczającej 200 zł, których termin wymagalności został przekroczony o ponad 30 dni. 

Średnia wartość długu to ponad 26 000 złotych

Niepokojącym faktem jest wzrost liczby dłużników, których zobowiązania przekraczają 10 tysięcy złotych - w gronie niesolidnych płatników jest ich już ponad 40 procent. Problem z odzyskaniem pieniędzy mają zarówno banki oraz firmy pożyczkowe, jak i przedsiębiorstwa telekomunikacyjne oraz dostawcy energii elektrycznej i gazu. Coraz większy odsetek w ogólnej kwocie zaległości stanowią również grzywny. W ich poczet zalicza się między innymi niezapłacone mandaty i opłaty karne nakładane w toku postępowania sądowego. 

Skuteczna windykacja długów nie jest zadaniem prostym, dlatego część wierzycieli decyduje się na scedowanie tej czynności na firmy zewnętrzne. To dobra praktyka pozwalająca na zaoszczędzenie czasu i środków oraz skupienie się na podstawowym profilu działalności. Specjalistyczne kancelarie prawne dostosowują charakter procesu windykacyjnego do profilu dłużnika, a znajomość narzędzi legislacyjnych połączona z kompetencjami miękkimi pozwala na znaczne skrócenie czasu odzyskania długu. Odpowiednie podejście zapewnia dużą efektywność oraz sprawia, że większość należności udaje się odzyskać już na etapie negocjacji polubownych.

Fot. Adobe Stock/materiały prasowe

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


Tematy pokrewne:  

tag windykacjatag komunikat firmy


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.