Z Facebooka wyciekły dane ok 2,7 miliona Polaków

07-04-2021, 14:54

Numery telefonów i dane osobowe ponad 500 milionów użytkowników Facebooka, w tym około 2,7 mln Polaków, trafiły do sieci. Eksperci ostrzegają, że ataki mogą się powtórzyć a przestępcy mogą próbować kontaktować się z poszkodowanymi.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Na forum hakerskim Under the Bridge, nieznany użytkownik opublikował numery telefonów i dane osobowe setek milionów użytkowników Facebooka, w tym imiona i nazwiska, daty urodzenia, a w niektórych przypadkach także adresy e-mail. Na liście osób, których dane wyciekły, jest prawie 2,7 mln użytkowników z Polski. Ujawnione przez nieznaną osobę dane dotyczą ponad 533 mln użytkowników Facebooka ze 106 krajów, 32 mln z nich to użytkownicy w USA, 11 mln z Wielkiej Brytanii. Wyciekły: imiona i nazwiska, numery telefonów, Facebook ID lokalizacje, daty urodzenia, biografie oraz adresy e-mail.

- Wyciek danych ponad 500 milionów użytkowników Facebook może być powtórką wcześniejszego incydentu z 2019 roku. Ujawnione dane zostały oparte na pozwoleniu API, które umożliwiłoby każdemu zapytanie o numer użytkownika. Jak dotąd motyw publikowania danych w Internecie nie jest znany, ponieważ – jak wynika z dostępnych informacji, informacje udostępniane były bezpłatnie – podkreśla Wojciech Głażewski, dyrektor firmy Check Point w Polsce.

Przedstawiciel firmy Check Point zwraca uwagę, że nie jest to nowy trend. - Użytkownicy Facebooka powinni zachować ostrożność - w przypadku wycieku informacji cyberprzestępcy mogą wykorzystać te dane do ​​prób hakowania i phishingu za pomocą inżynierii społecznej. Należy zawsze zachować dodatkowe środki ostrożności, aby ustalić zasadność interakcji, nawet jeśli dana osoba jest kimś, komu ufasz – zwraca uwagę Głażewski.

Moje dane wyciekły, co robić?

- W tym momencie najważniejsze jest być szczególnie czujnym wobec podejrzanych SMS-ów i połączeń telefonicznych, które się pojawią. Baza wycieków numerów telefonu to dla oszustów darmowa lista telemarketingowa dla ich przekrętów. Dopłaty do paczek, linki do fałszywych aplikacji, tego na pewno można się spodziewać i trzeba być czujnym - tłumaczy Weronika Bartczak z CyberRescue.

Po drugie w związku z wyciekiem, warto przyjrzeć się danym, które publikujemy na naszych mediach społecznościowych. Sprawdź co warto usunąć, a co ukryć poprzez zmianę ustawień prywatności. Warto też zadbać o silne i indywidualne hasło, a także włączyć weryfikację dwuetapową na koncie.

Istotne jest również, aby upewnić się że Twoje hasła do logowania w różnych serwisach, kontach bankowych oraz skrzynkach e-mail były różne. Jeśli stosujesz to samo hasło w różnych miejscach, to jak najszybciej pozmieniaj je.

Na szczęście moje dane nie wyciekły, ale chcę się zabezpieczyć. Jak to zrobić?

Jeżeli Twoje dane nie ucierpiały podczas tego wycieku danych, warto zabezpieczyć je na przyszłość. Po pierwsze włącz dwuetapową weryfikację logowania na wszystkich mediach społecznościowych. Ustaw inne hasła w różnych usługach i kontach, z których korzystasz (serwisy społecznościowe, e-maile, banki, narzędzia online, itp). Zmień ustawienia prywatności, by były widoczne tylko dla znajomych lub dla Ciebie.

- Staraj rejestrować się na takich stronach zastępczym adresem e-mail i numerem telefonu, by w razie wycieku nie dostawać SPAM-u na główny adres i numer - dodaje Weronika Bartczak z CyberRescue.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag wycieki danychtag Facebook
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.